To koniec Złotych Globów? Odwołano przyszłoroczną transmisję

11.05.2021 10:22
To koniec Złotych Globów? Odwołano przyszłoroczną transmisję Fot. ImagePressAgency/face to face/FaceToFace/REPORTER/East News

Decyzję stacji NBC poparł Tom Cruise, który zwrócił gremium swoje 3 Złote Globy w ramach protestu. Co spowodowało taką sytuację?

To koniec Złotych Globów? Kontrowersje wokół nagród

NBC postanowiło zrezygnować z emisji Złotych Globów w 2022 roku z powodu kontrowersji związanych z jury - wiele osób uważa, że wśród międzynarodowych dziennikarzy jest za mało różnorodności, a dowiedziono, że w gremium nie ma żadnej osoby czarnoskórej.

Polecamy

Jak czytamy w oświadczeniu stacji NBC z poniedziałku 10 maja:

Wierzymy, że HFPA (Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej) zamierza przeprowadzić sporą reformę. Niestety, takie zmiany zajmują mnóstwo czasu i pracy. Naszym zdaniem HFPA potrzebuje czasu, by zrobić to mądrze. Dlatego też NBC nie wyemituje nadchodzącej ceremonii w 2022 roku. Mamy nadzieję, że organizacja wykona swój plan i dzięki temu będziemy mogli wznowić współpracę w 2023 roku.

Cała sprawa z Hollywoodzkim Stowarzyszeniem Prasy Zagranicznej pojawiła się w mediach w lutym 2021 roku, kiedy to LA Times podzieliło się informacjami na temat 87-osobowego gremium, które głosuje i przyznaje nagrody.

Polecamy

Okazało się, że nie ma w nim żadnej osoby czarnoskórej, a sami dziennikarze z HFPA mieli swoje "za uszami" - pojawiły się doniesienia o tym, że zadawali rasistowskie, seksistowskie i homofobiczne pytania podczas konferencji prasowych.

NBC tym samym dołączyło do WarnerMedia, Netflix i Amazon Studios w bojkocie przeciwko HFPA, dopóki organizacja nie pokaże prawdziwych zmian i rozwoju. Scarlett Johansson i Mark Ruffalo również skrytykowali stowarzyszenie publicznie, a Tom Cruise 10 maja 2021 roku w ramach protestu postanowił oddać swoje statuetki organizatorom Złotych Globów.  

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.