Top 10: Najlepsze filmy, w których zagrał Tom Hardy

16.04.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:50
Tom Hardy w podwójnej roli w filmie Fot. Tom Hardy w podwójnej roli w filmie "Legend", Collection Christophel/EAST NEWS

Tom Hardy stanowi swoisty wyznacznik jakości, gdyż filmy, w których występuje (prawie) nigdy nie są złe. My postanowiliśmy wybrać dla was dziesięć absolutnie najlepszych tytułów, w których pojawił się Hardy.

Śmiało można stwierdzić, że Tom Hardy to jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych aktorów naszych czasów. Raz potrafi być uroczym, zabawnym facetem, by za chwilę stać się brutalnym i bezwzględnym bandziorem. A w każdym wcieleniu jest piekielnie autentyczny.

Najlepsze filmy, w których zagrał Tom Hardy

Spośród naprawdę bogatej filmografii Toma Hardy'ego, wyłoniliśmy dla was dziesiątkę obrazów z jego udziałem, których za nic nie można przegapić.

Przeczytaj także

1. "Bronson" (2008), reż. Nicolas Winding Refn

Ciekawy dramat biograficzny i bezapelacyjnie najlepsza rola w karierze Toma Hardy'ego. Produkcja przedstawia losy Michaela Petersona, dziewiętnastolatka, który po napadzie na urząd pocztowy zostaje skazany na 7 lat więzienia. W rozmaitych ośrodkach penitencjarnych spędził jednak 34 lat swojego życia, w tym 30 w samych izolatkach. W czasie odsiadki, jego psychikę zastąpił Charles Bronson - jego złe alter ego.

2. "Wojownik" (2011), reż. Gavin O'Connor

Historia dwóch skłóconych braci, których dzieli tragiczna przeszłość. Obaj postanawiają wziąć udział w wielkim turnieju mieszanych sztuk walki, w którym nagrodą jest największa suma pieniędzy w historii MMA. W rolach głównych wystąpili Tom Hardy i Joel Edgerton.

Zobacz też: >> Pierce Brosnan: Tom Hardy powinien zostać kolejnym Bondem <<

3. "Incepcja" (2010), reż. Christopher Nolan

Surrealistycznym thriller, który przenosi nas do czasów, w których technologia pozwala na wchodzenie w świat snów. Główny bohater, imieniem Cobb, jest mistrzem w wykradaniu sekretów, ukrytych głęboko w świadomości podczas snu, jak i również najbardziej poszukiwanym zbiegiem na świecie. Za swoją pozycję zapłacił bardzo wysoką ceną - utratę wszystkiego, na czym mu kiedykolwiek zależało. Otrzymuje jednak okazję, by się odkupić, jednak nie będzie to takie proste. Cobb ma bowiem za zadanie dokonać niemożliwego - zamiast wykradać, musi zaszczepić konkretną myśl w śpiącym umyśle. Tom Hardy wcielił się tu w postać Eamesa, specjalistę do spraw wyposażenia ofensywnego.

Zobacz też: >> Michael Caine nareszcie wytłumaczył ostatnią scenę "Incepcji" <<

4. "Zjawa" (2015), reż. Alejandro González Iñárritu

Gdy traper Hugh Glass zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia, jego towarzysze zmuszeni są pozostawić go na pewną śmierć, by ich nie spowalniał. Dowodzący grupą kapitan pozostawia jednak przy konającym bohaterze jego syna i dwóch towarzyszy, by się nim zaopiekowali, a po śmierci godnie pochowali. Wszystko potoczyło się jednak inaczej, niż zostało zaplanowane. W tym los Hugh, który przeżył dzięki woli walki i żądzy zemsty na mężczyźnie, który zamordował mu syna. Tom Hardy wystąpił tu jako John Fitzgerald, bezwzględny najemnik, który nie zamierza narażać własnego życia, by pomóc innym.

5. "Dunkierka" (2017), reż. Christopher Nolan

Jeden z najlepszych filmów wojennych w historii kina, traktujący o operacji Dynamo, która w czasie II Wojny Światowej doprowadziła do ewakuacji brytyjskich żołnierzy spod Dunkierki do Wielkiej Brytanii. Latem 1940 roku wojska alianckie zostały przyparte do morza pod Dunkierką. Uwięzieni w potrzasku, otoczeni żołnierze czekali na cudowne ocalenie. W ewakuacji żołnierzy udział wzięli również cywile, a jednocześnie mała eskadra lotnicza, w skład której wchodził Farrier (w tej roli Tom Hardy), miała za zadanie osłonę żołnierzy wycofujących się z kontynentu.

Zobacz też: >> W jakiej kolejności oglądać filmy o Dunkierce? <<

6. "Mroczny Rycerz powstaje" (2012), reż. Christopher Nolan

Film zwieńczający słynną trylogię Nolana. W Gotham pojawiają się włamywaczka w stroju kota i zamaskowany szaleniec Bane, którego terrorystyczne zapędy sprawiają, że okryty hańbą Batman powraca po 8 latach nieobecności. W rolę bezwzględnego Bane'a wcielił się właśnie Tom Hardy, który udowodnił, że nawet z zakrytą niemalże całą twarzą, jest w stanie odegrać powierzoną mu rolę pierwszorzędnie.

7. "Locke" (2013), reż. Steven Knight

Tom Hardy wciela się tutaj w tytułowego bohatera, Ivana Locke, który po opuszczeniu pracy na budowie w Birmingham udaje się w podróż do Londynu. W trakcie jazdy prowadzi rozmowy, które na zawsze odmieniają jego życie.

8. "Legend" (2015), reż. Brian Helgeland

Oparta na faktach historia narodzin i upadku gangsterskiego imperium braci bliźniaków Kray, gdzie Tom Hardy przeszedł samego siebie, ukazując dwa różne odcienie brutalności. Akcja filmu dzieje się w Londynie lat 60., kiedy to nierozłączni Krayowie terroryzowali miasto. Ich bezwzględność, skrajna brutalność i bezlitosność sprawiły, że niesławni bracia przeszli do legendy.

9. "Brudny szmal" (2014), reż. Michaël R. Roskam

Akcja filmu rozgrywa się na Brooklynie, gdzie lokalne gangi co jakiś czas wyznaczają kolejną knajpę, która ma im służyć jako tymczasowy sejf. Pewnego razu pada na miejsce, w którym za barem stoi Bob Saginowski (w tej roli Tom Hardy). Wychodząc z pracy, mężczyzna znajduje w śmietniku rannego szczeniaka pitbulla i postanawia zaopiekować się zwierzęciem. Gdy zjawia się właściciel pieska, a wskutek napadu giną wszystkie pieniądze gangsterów, życie bohatera znajduje się w gigantycznym niebezpieczeństwie.

Zobacz też: >> Tom Hardy zrobił sobie tatuaż z Leonardo DiCaprio <<

10. "System" (2015), reż. Daniel Espinosa

Akcja filmu rozgrywa się w Związku Radzieckim, za czasów rządów Stalina. Tom Hardy wciela się w Leonida Demidowa, oficera służb specjalnych, który postanawia rozwikłać zagadkę morderstw dzieci. W ten sposób sprowadza na siebie kłopoty, gdyż sowiecki rząd ze wszystkich sił stara się zatuszować sprawę. Historia przedstawiona w filmie inspirowana była mordami, jakich dopuścił się słynny radziecki seryjny morderca, Andriej Czikatiło.

Jeśli po obejrzeniu wszystkich powyższych tytułów, wciąż czujecie niedosyt Toma Hardy'ego, polecamy sięgnąć także po seriale "Peaky Blinders" oraz "Tabu". Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami naszego autorstwa, traktującymi o filmach, w których zagrali Bruce Willis, Kevin Spacey, Chris Hemsworth, Michael Fassbender i wielu, wielu innych.

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.