Top 10 kontrowersyjnych ról dziecięcych

Sergiusz Kurczuk
31.07.2018
Aktualizacja: 26.02.2020 08:56
Top 10 kontrowersyjnych ról dziecięcych Fot. kadry z filmów Dzieciaki, Lolita, Egzorcysta i Synalek

Role dziecięce to nie tylko kino familijne. Niejednokrotnie niepełnoletni aktorzy wystąpili w filmach przeznaczonych dla dorosłego odbiorcy. Oto najbardziej kontrowersyjne role dzieci. 

Kino wiele razy udowodniło, że dobry aktor nie koniecznie musi skończyć szkołę. Niektórzy mają po prostu talent. Szczególnie widoczne jest w przypadku dziecięcych aktorów, potrafiących z przekonaniem wcielić się w rolę w filmie przeznaczonym dla dojrzałych widzów. Niejednokrotnie angażowanie młodocianych aktorów w filmy, w których pojawia się świat dorosłych, wywołują kontrowersje. Oto 10 najbardziej kontrowersyjnych ról dziecięcych. 

10. „Kick-Ass” (2010)

Zaczniemy dość spokojnie, o ile można tak powiedzieć o filmie, w którym krew leje się strumieniami. W adaptacji komiksu Marka Millara w reżyserii Matthew Vaughna pojawia się postać Hit-GirlChloe Moretz wcielając się w postać młodocianej superbohaterki miała 13 lat. Hit-Girl nie tylko klnie jak szewc, ale przede wszystkim zamiast zabawkami, woli bawić się nożami i bronią palną. W jednej ze scen własnoręcznie zabija zgraję sługusów ojca Red Mista. Złoczyńca postanawia spuścić jej łomot, niemalże pozbawiając dziewczynkę życia. 

9. „Synalek” (1993)

Macaulay Culkin większości widzów kojarzy się z tytułową rolą w filmie „Kevin sam w domu”. 3 lata po udziale w świątecznym hicie młody gwiazdor zagrał w thrillerze Josepha Rubena. Wcielił się w nim w psychopatycznego młodocianego zabójcę, który psychicznie znęcał się nad przybranym bratem Markiem (Elijah Wood). Henry dręczy zwierzęta, buduje kuszę, powoduje ogromny wypadek na drodze i doprowadza do śmierci małej Connie - własnej siostry. To jednak niejedyne morderstwo na koncie młodego psychola. Culkin wcielając się w Henry'ego miał 13 lat.

8. „Leon zawodowiec” (1994)

W słynnym dramacie Luca Bessona widzimy 13-letnią Natalie Portman, która gra osieroconą dziewczynkę. Jej rodzice zostali zabici przez skorumpowanych policjantów i jedyną osobą, która postanawia się nią zająć, jest Leon (Jean Reno) - skryty płatny zabójca. Mężczyzna opiekuje się Matyldą, która chce zemścić się na sprawcy zabójstwa jej rodziców. W filmie pojawia się mnóstwo przemocy i przede wszystkim zakazane uczucie, którym dziewczynka zaczyna darzyć swojego wybawcę. 

7. „Wywiad z wampirem” (1994)

W słynnym dramacie Neila Jordana opowiadającym o wampirze Louisie występuje 14-letnia Kirsten Dusnt. Aktorka gra rolę Claudii - młodej wampirzycy, która zasmakowała w ludzkiej krwi. W filmie nie brakuje krwawych scen, dziewczynka ukrywa pod lalkami zwłoki, a wielu widzów brało pod wątpliwość dziwną relację Claudii i dwóch dorosłych wampirów (w tym pocałunek z Bradem Pittem). 

6. „Lolita” (1997)

Już sama książka Vladimira Nabokova była kontrowersyjna. Na jej podstawie powstał nie jeden film, ale my przyjrzymy się adaptacji z 1997 roku z Jeremym IronsemDominique Swain w rolach głównych. Tym razem w tytułową 12-letnią bohaterkę wcieliła się 15-latka. W filmie pojawia się wiele jednoznacznych scen, do których odchodzi pomiędzy dorosłym mężczyzną i nastolatką. Reżyser Adrian Lyne starał się złagodzić kontrowersje różnymi rekwizytami. Na przykład w scenie, w której Lolita siedzi na kolanach Humberta, między aktorami znalazła się poduszka.  

5. „Taksówkarz” (1976)

W dziele Martina Scorsese z Robertem De Niro w roli głównej, pojawia się postać Iris, w którą wcieliła się Jodie Foster. 13-letnia aktorka zagrała 12-letnią prostytutkę. Żeby przygotować się do roli, przypatrywała się prawdziwym nastoletnim pracownicom seksualnym. W filmie pojawia się również wiele scen brutalnej przemocy. Aktorka po latach wyznała, że praca na planie „Taksówkarza” nie była dla niej komfortowym doświadczeniem. 

4. „Sara” (1997)

Film sensacyjny Macieja Ślesickiego też nie przeszedł bez echa z powodu młodocianej aktorki. Mowa oczywiście o Agnieszce Włodarczyk, która wcielając się w tytułową bohaterkę, miała tylko 16 lat. Młoda dziewczyna, która jest córką gangstera, wdaje się w końcu w romans z o wiele starszym od siebie ochroniarzem Leonem (Bogusław Linda). Inspiracje „Leonem zawodowcem” są oczywiste, ale ta produkcja to jeden z najgłośniejszych filmów z kontrowersyjną rolą dziecięcą w historii polskiej kinematografii. 

3. „Dzieciaki” (1995)

Ta produkcja Larry'ego Clarka to koszmar każdego rodzica nastolatka. Głównym bohaterem jest bowiem Terry - chłopak, który spędza dnie na imprezach, używkach i seksie z dziewicami (najmłodsza ma 13 lat). Terry jest również nosicielem wirusa HIV, którym zaraża kolejne nieświadome niczego partnerki seksualne. W „Dzieciakach” pojawia się wiele tematów tabu, w których dość swobodnie poruszają się nastoletni aktorzy. 

2. „Blaszany bębenek” (1979)

Nagradzana adaptacja powieści Güntera Grassa w reżyserii Volkera Schlöndorffa również nie ustrzegła się scen idealnie pasujących do tego zestawienia. Głównym bohaterem jest Oskar, którego zagrał 13-letni David Bennent. Widząc okropieństwo świata, w dniu 3 urodzin postanawia przestać rosnąć. Pomaga mu w tym wypadek, który powoduje, że Oskar wygląda całe życie jak małe dziecko. Ten chłopiec jest uwikłany w wiele „dorosłych” spraw, w tym seks oralny z dorosłą kobietą.  

1. „Egzorcysta” (1973)

Ten głośny horror Williama Friedkina niepokoi widzów od lat. I nie chodzi jedynie o atmosferę grozy oraz widowiskowe jak na lata 70. efekty specjalne. Szokuje również zachowanie opętanej przez demona 12-letnia Regan, którą zagrała 14-letnia Linda Blair. Dziewczyna nie tylko przeklina i używa najohydniejszych bluźnierstw przeciwko Bogu, ale również masturbuje się krucyfiksem. To zdecydowanie powoduje, że „Egzorcysta” zasłużył na 1. miejsce tego zestawienia. 

Jak widać, wielu filmowców nie boi się przełamywać konwenansów i potrafi odpowiednio pokierować młodego aktora, tak żeby przekonująco przedstawić opowiadaną historię. Jeśli lubicie kontrowersyjne tematy związane z kinem, koniecznie sprawdźcie zestawienie filmów, w których naprawdę zabito zwierzęta. Jeśli nie straszne Wam obrzydliwe sceny, przeczytajcie nasz artykuł o najohydniejszych horrorach w historii kina

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.