Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów

Sergiusz Kurczuk
13.09.2018
Aktualizacja: 25.02.2020 11:20
Top 10 najbardziej przerażających dzieci z horrorów Fot. kadr z filmu Dzieci kukurydzy

W horrorach na pozór niewinne dzieci potrafią pokazać swoje straszne oblicze. Oto 10 najbardziej przerażających postaci dziecięcych z filmów grozy. 

Dzieciom przypisuje się niewinność, brak złych zamiarów i słodycz, której nie powstydziłby się niejeden kotek z internetowych memów. Jednak twórcy horrorów często widzą te na pozór pocieszne istoty, jako główne siedlisko wszelkiego zła. Niejednokrotnie negatywną postacią w filmach grozy są waśnie one. Postanowiliśmy przygotować zestawienie, ukazujące najbardziej przerażających dziecięcych bohaterów w historii horrorów. 

Zobacz też: >> Top 10 przerażających horrorów, dziejących się w szkole <<

TOP 10: Najbardziej przerażającyce dzieci z horrorów

10. Charlie - „Dziedzictwo. Hereditary” (2018)

Film okrzyknięty najstraszniejszym horrorem ostatnich lat opowiadał o na pozór zwyczajnej rodzinie. Pierwszą oznaką tego, że coś jest nie tak, jest córka głównej bohaterki. Dziewczynka imieniem Charlie nie tylko wygląda w dość niepokojący sposób, ale również dziwnie się zachowuje. Z czasem na jaw wychodzą jej związki z czarną magią, praktykowaną przez mentorkę rodu. 

9. Cage - „Smętarz dla Zwierzaków” (1989)

Stephen King w swojej twórczości niejednokrotnie wykorzystywał motyw strasznych dzieci. Jednym z nich jest Cage Creed z filmu „Smętarz dla Zwierzaków”. Ojciec chłopca postanawia pochować zwłoki na tytułowym cmentarzu, który ma niezwykłe właściwości. Cage wraca do życia. Zamiast być słodkim dzieckiem, zmienia się w psychopatę ze skalpelem w dłoni. 

8. Alicja - „Alicjo, słodka Alicjo” (1976)

Film, który był zakazany w kilku krajach, ze względu na swoją brutalną treść. Ginie siostra tytułowej bohaterki. Dziwne zachowanie Alice sprawa, że wszyscy podejrzewają ją o dokonanie zbrodni. Trudno się im dziwić. Dziewczyna nosi między innymi przerażające maski. 

7. Isaac Chroner - „Dzieci kukurydzy” (1984)

Kolejny film na podstawie twórczości Kinga. Tym razem mamy do czynienia z całą wioską morderczych dzieci, które postanowiły nigdy nie dorastać. Przewodzi im Isaac Chroner, który wpada na pomysł zamordowania wszystkich dorosłych, którzy pojawią się w zasięgu wzroku opętanych dzieciaków. 

6. David Zellaby - „Wioska przeklętych” (1960)

Trochę klasyki, przypominającej „Dzieci kukurydzy”. Znowu mamy do czynienia z przerażającą grupą dzieci. Tym razem można się przestraszyć samego ich wyglądu. Grupką identycznie wyglądających małolatów zdaje się przewodzić David Zellaby. Potrafiące kontrolować mentalnie otoczenie dzieci o platynowych czuprynach, tak naprawdę są pod kontrolą samego Belzebuba.

5. Toshio Saeki - „The Grudge - Klątwa” (2004)

Amerykańska wersja słynnego japońskiego horroru słynie z trupobladego chłopca o przerażającym grymasie, który pojawia się w najmniej odpowiednich sytuacjach. Duch przeraża, idealnie łącząc w sobie niewinność dziecka i upiorność potępieńca. 

4. Samara - „The Ring: Krąg” (1998)

Kolejny amerykański remake popularnego azjatyckiego horroru. Swego czasu Samara przerażała połowę świata. Najsłynniejszą sceną martwej dziewczynki, z zakrytą włosami twarzą, to moment, w którym wychodzi z ekranu telewizora, wprost na widza. 

3. Bliźniaczki Grady - „Lśnienie” (1980)

Do trzech razy sztuka, czyli kolejny tytuł na podstawie prozy Kinga. Tym razem kultowe „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubricka. Jedną z najsłynniejszych i najstraszniejszych sekwencji w filmie, jest podróż małego Danny'ego po korytarzach hotelu Panorama. To właśnie wtedy widzi okropieństwa, w tym niepokojące i dość upiorne bliźniaczki Grady.

2. Damien - „Omen” (1976)

Można by rzec: szatańskie nasienie! Damien to uosobienie koszmaru każdego rodzica. Słodki chłopiec, który okazuje się być szatańskim pomiotem i to dosłownie. Od samego początku czuć, że od dzieciaka bije mrokiem, a każdy kolejny makabryczny czyn Damiena, coraz bardziej przeraża widza. 

1. Regan - „Egzorcysta” (1973)

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Chyba nie ma bardziej przerażającego dziecka w horrorach niż Regan z „Egzorcysty”. Chociaż przemawia przez nią jeden z piekielnych demonów, widz ma do czynienia z cielesną powłoką należącą do dziewczynki, która nie tylko obraca głową o 360 stopni i wymiotuje obrzydliwą cieczą, ale również masturbuje się krucyfiksem. 

Przeczytaj także

Jak widać, dzieci wcale nie muszą być uroczymi kruszynkami. Potrafią zaleźć za skórę i to czasami dosłownie. Oczywiście nie uwzględniliśmy wszystkich przerażających maluchów z filmów grozy. W japońskich horrorach bardzo często pojawia się wątek ducha dziecka. Temu aspektowi przyjrzeliśmy się jednak w specjalnym zestawieniu na ten temat. Nie brakuje też filmów spoza gatunku, jakim jest horror, w których dzieci dopuszczają się strasznych rzeczy. O tym, pisaliśmy w tekście o 10 najbardziej kontrowersyjnych rolach dziecięcych

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.