Top 10 najlepszych scen krzyku w horrorach

Sergiusz Kurczuk
26.11.2018
Aktualizacja: 03.02.2020 15:37
Top 10 najlepszych scen krzyku w horrorach Fot. kadr z filmu Psychoza

Krzyk to nieodzowny element dobrego horroru. Oto 10 najlepszych scen z krzyczącymi bohaterami ze słynnych filmów grozy.

Głównym zadaniem każdego horroru, jest wywołać w widzach strach. Jego miarą jest między innymi ilość widzów krzyczących z przerażenia. Krzyczą jednak nie tylko odbiorcy kina grozy, ale również bohaterowie występujący w tego typu filmach. To właśnie ich reakcje są często katalizatorem grozy płynącej z ekranu. Postanowiliśmy zebrać 10 najlepszych scen krzyku w słynnych horrorach i zaprezentować je w formie zestawienia. Które tytuły weszły na naszą listę?

Top 10 najlepszych scen krzyku w horrorach

Zadanie wcale nie jest takie łatwe, bo krzyk pojawia się w większości horrorów. Skupiliśmy się jednak na takich fragmentach kina grozy, które przeszły do historii i zapadły w pamięć widzom.

10. "Krzyk" (1996)

Oczywiście na naszej liście nie mogło zabraknąć filmu, który słowo "krzyk" ma w tytule. Nie bez powodu. Ghostface potrafi naprawdę przerazić, o czym przekonał się nie jeden bohater serii. Najsłynniejszą krzyczącą postacią "Krzyku" jest dziewczyna grana przez Drew Barymore.

9. "Szczęki" (1975)

Słynny film Stevena Spielberga otwiera równie słynna scena krzyku bohaterki granej przez Susan Backlinie. To właśnie ona pada pierwszą ofiarą potwornego rekina ludojada.

8. "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984)

Freddy Krueger słynie z przerażania na bardzo dziwne sposoby. Zazwyczaj jego psikusy kończą się śmiercią ofiary. Zanim jednak do tego dojdzie, delikwent drze się wniebogłosy. Najbardziej ikoniczną krzyczącą bohaterką serii bez wątpienia jest Heather Langenkamp, która wcieliła się w Nancy Thompson.

7. "Inwazja porywaczy ciał" (1978)

W remake'u słynnego horroru również pojawia się bardzo znana scena krzyku. Tym razem jego wykonawcą jest Matthew Bennell, którego zagrał niezastąpiony Donald Sutherland.

6. "Piątek trzynastego" (1980)

Kolejny slasher, chociaż tym razem powodem krzyków nie jest zamaskowany psychopata z nożem. W słynnej scenie z "Piątku trzynastego" Pamela Voorhees wyraża swoją chęć zabijania za pomocą donośnego krzyku.

5.  "Misery" (1990)

W zestawieniu pojawia się oczywiście król horroru - Stephen King, a raczej adaptacja jednej z jego książek. Być może "Misery" nie jest klasycznym kinem grozy, ale krzyk protagonisty, kiedy tytułowa bohaterka łamie mu nogę, przeszedł do historii kina, podobnie jak aż nazbyt duży realizm uszkodzenia kończyny.

4. "Egzorcysta" (1973)

Klasyka horroru, który zrewolucjonizował gatunek. W historii o dziewczynce opętanej przez demona nie mogło zabraknąć piekielnych krzyków.

3. "Halloween" (1978)

Produkcja, która w 2018 roku obchodzi swoje 40. urodziny, również trafiła na naszą listę. Głównie z powodu kulminacji, w której Laurie Storde (Jaime Lee Curtis) staje oko w oko z Michaelem Myersem. To spotkanie nie należy do najcichszych.

2. "Lśnienie" (1980)

Czy jest słynniejsza scena krzyku w horrorach, niż moment, w którym szalony Jack Torrance ściga swoją żonę i próbuje ją zamordować za pomocą kuchennego noża? Jest, ale ten fragment "Lśnienia" i krzyk przerażenia Wendy granej przez Shelley Duvall z pewnością depcze mu po piętach.

1. "Psychoza" (1960)

Na pierwszym miejscu znalazła się oczywiście najsłynniejsza scena krzyku w historii kina, która automatycznie ciśnie się na usta, gdy padnie hasło "słynne sceny krzyku". Arcydzieło Alfreda Hitchcocka, rewolucyjne ukazanie zabójstwa i odgłos wydawany przez Janet Leigh zmieniły świat na zawsze.

Jeśli powyższe sceny nie sprawiły, że od krzyku bolą Was gardła, zawsze możecie puścić pawia, czytając listę najohydniejszych horrorów świata. A jeśli zamiast krzyków przerażenia wolicie krzyki rozkoszy, nie przegapcie naszego zestawienia najgorętszych scen seksu w kinie grozy.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.