Top 10 najlepszych slasherów

Sergiusz Kurczuk
24.07.2018
Aktualizacja: 09.03.2020 12:56
Krzyk|undefined Fot. kadr z filmu Krzyk

Slashery to szczególny rodzaj horroru, w którym krew leje się strumieniami, a ścigane przez głównego bohatera postacie, giną na najróżniejsze sposoby. Postanowiliśmy stworzyć zestawienie 10 najlepszych slasherów wszech czasów. 

Strach ma wiele imion. Filmowcy specjalizujący się w horrorach są tego świadomi, dlatego w obrębie filmów grozy z czasem wykształciło się wiele podgatunków. W końcu nie każdy boi się tego samego. Jednym z podgatunków jest slasher, czyli horror, zwany również stalk n’slash. Jak sama nazwa wskazuje główny bohater, który jednocześnie jest antagonistą, sukcesywnie zmniejsza liczbę członków grupy protagonistów, zabijając ich na rozmaite sposoby. Zazwyczaj za pomocą długich i ostrych przedmiotów, które powodują śmiertelne rany broczące krwią. Slashery były najpopularniejsze w latach 70. i 80. XX wieku, ale wciąż powstają kolejne tytuły z tego podgatunku. 

Postanowiliśmy zaprezentować najlepsze slashery w historii kinematografii. 

10. „Psychoza” (1960)

Film, od którego w zasadzie można mówić o slasherach. Słynna adaptacja książki Roberta Blocha w reżyserii Alfreda Hitchcocka przeszła do historii z wielu powodów. Jednym z nich jest ikoniczna scena pod prysznicem, w której Norman Bates przebrany za swoją nieżyjącą matkę, morduje z zimną krwią jedną z klientek jego motelu za pomocą kuchennego noża. Ten fragment stał się inspiracją dla kolejnych twórców horrorów i jest na tyle ważny, że stworzono film dokumentalny na jego temat

9. „Lśnienie” (1980)

Kolejna produkcja, która nie jest do końca slasherem, ale nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Stanley Kubrick w 1980 roku przeniósł na kinowy ekran powieść grozy Stephena Kinga zatytułowaną „Lśnienie”. Chociaż film Kubricka łączy elementy różnych gatunków, a starszy przede wszystkim niepokojąca atmosfera, finalną pogoń oszalałego Jacka za swoją żoną, którą próbuje zabić wielkim nożem kuchennym, znają nawet osoby, które nigdy nie czytały książki, ani nie widziały adaptacji. 

8. „Koszmar minionego lata” (1997)

Tym razem przechodzimy do filmu, który powstał wczasie, gdy slashery były już w pełni ukształtowane. W „Koszmarze minionego lata” pojawiają się więc wszystkie elementy typowe dla tego podgatunku - grupa nastolatków, złowroga tajemnica, psychopatyczny morderca, który jednocześnie mści się za własną śmierć, leśna głusza oraz ostre przedmioty, którymi dokonywana jest masakra. Mimo że film Jima Gillespiego nie jest zbyt oryginalny, jest jednym z popularniejszych slasherów lat 90. XX wieku. 

7. „Laleczka Chucky” - cała seria

Schemat slasherów spowodował, że niektórzy twórcy przestali traktować ten podgatunek horroru całkiem serio. Z tego powodu w latach 80. i 90. powstało kilka filmów, które łączyły makabrę z humorem, a absurd całej historii dodatkowo kształtował niepowtarzalny klimat produkcji. Tak jest właśnie w przypadku serii Dona Manciniego pod tytułem „Laleczka Chucky”. Duch seryjnego mordercy, który opętał na pozór niewinną lalkę, cieszy się tak dużą popularnością, że jednocześnie powstaje serialowa kontynuacja filmu oraz kinowy remake

6. „Bal maturalny” (1980)

W filmie Paula Lyncha pojawia się oczywiście motyw zemsty, która opętała tajemniczą osobę z ostrym nożem. Traf chciał, że zabójca postanowił zamordować swoje ofiary w jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego młodego człowieka - balu maturalnego. W tym slasherze pojawia się wiele elementów, które po latach będą standardem tego typu filmów. 

5. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” (1974)

Chociaż przełomowe dzieło Tobe'a Hoopera nie jest tradycyjnym slasherem, na pewno przetarło (i to dosłownie) szlaki filmom spod znaku stalk n’slash. Pomijając brutalność i dosłowność przedstawianych mordów, pojawiają się w nim takie elementy jak milczący potężny psychopatyczny zabójca, eliminowana grupa młodych ludzi oraz ostre przedmioty codziennego użytku, służące jako narzędzie zbrodni. 

4. „Krzyk” - cała seria

Jeden z najpopularniejszych slasherów w historii kina. Seria stworzona przez Wesa Cravena  doczekała się 4 części i szybko nabrała autoironicznego charakteru, ale każdy, kto wychowywał się w latach 90., kojarzy przerażającą maskę antagonisty i jego ostry nóż, którym zabijał nastolatków. „Krzyk” ma w sobie elementy thrillera, ponieważ widz do samego końca nie wie, kto jest zamaskowanym zabójcą polującym na biedną Sidney Prescott. 

3. „Piątek trzynastego” - cała seria

Chociaż seria bazowała na pomysłach poprzednich twórców slasherów, to właśnie ona stała się jednym z najpopularniejszych tytułów z nurtu stalk n’slash. Pierwsza część w reżyserii Seana S. Cunninghama zdecydowanie różni się od sequeli, którym formę znaną do dziś nadał Steve Miner. To właśnie on zrobił z Jasona Voorheesa głównego bohatera, który po latach powraca zza światów, by zemścić się na okrutnych rówieśnikach. Ukryty za hokejową maską zdeformowany morderca miał tak wiele przygód, że trafił nawet do kosmosu, a także starł się z bohaterem filmu z miejsca numer 2.

2. „Koszmar z ulicy Wiązów” - cała seria

Kiedy myśli się o slasherach na myśl od razu przychodzi seria horrorów o Freddym Kruegerze. To właśnie ten nawiedzający w koszmarach demoniczny bohater, stał się twarzą omawianych w tym tekście filmów. Nikt nie mordował tak wymyślnie, jak on. Nikt jak Wes Craven i kolejni jego następcy nie potrafił połączyć brutalności z humorem. Nic dziwnego, że 1. część doczekała się 6 kontynuacji, crossovera i remake'u. Ostatnio o Freddym jest dość cicho, ale z pewnością, jeszcze odwiedzi nas w niejednym koszmarze

1. „Halloween” (1978)

Na pierwszym miejscu znalazło się jedno z największych dzieł Johna Carptentera i najlepszych horrorów w historii kina. To właśnie w „Halloween” zebrano do kupy wszystkie elementy, występujące w protoplastach slashera i złożono je w zgrabną całość, która wyznaczyła cechy tego podgatunku. Michael Myers, mimo że praktycznie nic nie mówi, stał się jedną z najbardziej wymownych postaci kina grozy. Już w październiku 2018 roku zobaczymy kolejny film z serii, który będzie bezpośrednią kontynuacją 1. części, ignorującą dotychczasowe sequele i remaki

Tytuły na naszej liście może nie zaskakują, ale nie bez powodu znalazły się w zestawieniu najlepszych shalsherów w historii kina. Jeśli wolicie bardziej szczegółowe spojrzenie na temat horrorów, koniecznie przeczytajcie nasz tekst o najstraszniejszych openingach w kinie grozy. Jeżeli uważacie, że slasher to tylko preludium do bardziej krwawej i brutalnej rozrywki, nie przeoczcie zestawienia najohydniejszych horrorów wszech czasów.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.