Top 10 najstraszniejszych potworów z azjatyckich horrorów

Sergiusz Kurczuk
21.08.2018
Aktualizacja: 09.03.2020 13:12
Top 10 najstraszniejszych potworów z azjatyckich horrorów Fot. kadr z filmu The Ring - Krąg

Horrory z krajów Dalekiego Wschodu to odrębna odmiana kina grozy. Które z filmowych stworów przerażają najbardziej? 

Całe kino azjatyckie znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczajony jest mieszkaniec Europy, czy część świata zaliczanej do tak zwanego Zachodu. Przez swój charakterystyczny klimat potrafi wywołać w widzach zupełnie nowe doznania. Nie bez powodu azjatyckie horrory cieszą się dużą popularnością również na innych kontynentach. Postanowiliśmy zebrać dla Was 10 najbardziej przerażających istot nadprzyrodzonych z kina grozy z krajów Dalekiego Wschodu. 

Zobacz też: >> TOP 10: Najlepsze seriale grozy w historii <<

TOP 10: Najstraszniejsze potwory z azjatyckich horrorów

10. „The Host: Potwór” (2006)

Na początek coś lekkiego. Joon-ho Bong postanowił stworzyć horror z przymrużeniem oka, który jest wariacją na temat „Szczęk” Stevena Spielberga. Koreańsko-japońska produkcja opowiada o tytułowym stworze zamieszkującym rzekę w Seulu. Kreatura porywa córkę sklepikarza i zaczyna terroryzować nabrzeże. Mutant może przerazić osoby, które nie lubią wodnych potworów.  

9. „Dark Water” (2002)

Japoński klasyk w reżyserii Hideo Nakaty, który po latach doczekał się amerykańskiego remake'u. Historia opowiada o samotnej matce, która mieszka z 6-letnią córką w posępnym bloku. Okazuje się, że nad jej mieszkaniem doszło niegdyś do tragedii. Córka sąsiadów zniknęła w tajemniczych okolicznościach i od tego momentu w budynku dzieją się dziwne rzeczy. W filmie pojawia się przerażający duch zaginionej dziewczynki, która potrafi przerazić nie jednego dorosłego. 

8. „Noroi” (2005)

Za ten japoński film grozy odpowiada Kôji Shiraishi. Produkcja utrzymana jest w konwencji paradokumentu i przedstawia historię badacza zjawisk paranormalnych. Prowadzi śledztwa w tajemniczych sprawach, które na pozór są ze sobą niepowiązane. Kiedy ich głowni bohaterowie giną w tajemniczych okolicznościach, protagonista zaczyna podejrzewać, że na rzeczy jest coś poważniejszego. Za tragedie odpowiada mroczny demon znany jako Kagutaba. Jego manifestacją w świecie materialnym jest przerażająca drewniana maska. 

7. „Alone” (2007)

Tajlandzki horror Banjonga Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma opowiada o dwóch siostrach syjamskich, które darzą się wielkim uczuciem. Jedna z nich chce jednak przejść w końcu operację rozdzielenia. Niestety wizyta w szpitalu tylko w połowie kończy się sukcesem. Jedna z sióstr umiera. Pozostała przy życiu bohaterka zaczyna doznawać dziwnych zjawisk. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że nawiedza ją zmarła siostra szukająca zemsty. Czy może być coś bardziej przerażającego niż rozdrażniony duch dawnej bliźniaczki syjamskiej?

6. „Opowieść o dwóch siostrach” (2003)

Horror z Korei Południowej w reżyserii Jee-woon Kima trochę przypomina poprzednią pozycję. Tym razem mamy do czynienia z dwiema siostrami, które trafiają do szpitala psychiatrycznego, po samobójczej śmierci ich matki. W polepszeniu ich stanu nie pomaga zła macocha, która źle traktuje swoje przybrane córki. Wkrótce w domu zaczynają dziać się nadprzyrodzone zjawiska. Może w tym przypadku nie widzimy żadnego potwora, ale posiadające nadprzyrodzone moce małe dziewczynki, mogą niekiedy dać w kość bardziej niż niejedno monstrum. 

5. „Tomie vs. Tomie” (2007)

Japoński film grozy stworzony przez Tomohiro Kubo opowiada o mężczyźnie pogrążonym w żałobie po śmierci ukochanej. Wkrótce na jego drodze pojawia się młoda kobieta. Omotany przez dziewczynę protagonista szybko zdaje sobie sprawę, że dziewczyna jest złym duchem o niesamowitej przeszłości.

4. „Shutter - Widmo” (2004)

Jeden z najsłynniejszych tajskich horrorów stworzyli Banjong Pisanthanakun i Parkpoom Wongpoom. Historia opowiada o parze, która podczas powrotu do domu, potrąca kobietę. Uciekają z miejsca wypadku, ale szybko zauważają, że wokół nich dzieją się dziwne rzeczy. Na fotografiach i w snach pojawiają się tajemnicze kształty, a wkrótce przerażające widmo, zaczyna po kolei zabijać osoby z ich otoczenia. Wielu fanów azjatyckich horrorów uważa „Shutter - Widmo” za jeden z najlepszych filmów w tym gatunku. 

3. „Oko” (2002)

Kolejna pozycja z Tajlandii, za którym stoją Oxide Pang Chuni Danny Pang. W filmie główną bohaterką jest niewidoma dziewczyna, która straciła wzrok jako dziecko. Pojawia się jednak światełko w tunelu w postaci transplantacji rogówki. Operacja pomaga odzyskać jej wzrok, ale przyczynia się również do tragedii bohaterki. Dziewczyna widzi nie tylko otaczający ją świat, ale również jest w stanie dostrzec duchy. Nie wszystkie z niematerialnych istot są przyjazne w stosunku do ludzi. 

2. „Klątwa Ju-on” (2002)

Jeden z najsłynniejszych japońskich horrorów w reżyserii Takashiego Shimizu. Główną bohaterką filmu jest wolontariuszką, która trafia do domu owianego złą sławą. Według historii mieszkała w nim kiedyś rodzina. Ojciec, zanim popełnił samobójstwo, zabił swoją żonę. Nie udało mu się jednak dorwać 6-letniego syna. Od tego momentu w budynku straszy duch matki. Bohaterka odkrywa jednak obecność kolejnej nadprzyrodzonej istoty - ducha małego chłopca

1. „The Ring - Krąg” (1998)

Na pierwszym miejscu nie mogło zabraknąć filmu, który jest synonimem azjatyckich horrorów. Mowa oczywiście o dziele japońskiego twórcy Hideo Nakaty. Główna bohaterka postanawia zbadać tajemnicę niebezpiecznej kasety wideo. Każdy, kto obejrzy jej zawartość, ginie w niezbadanych okolicznościach. Śledztwo prowadzi do najsłynniejszego ducha z japońskich horrorów - dziewczynki, która czai się w ciemnej studni.

Po obejrzeniu zaprezentowanych powyżej filmów nawet laik będzie w stanie wypowiedzieć się w kwestii kina grozy pochodzącego z Azji. Jeśli wolicie bardziej tradycyjne spojrzenie na horror, zapraszamy do naszego zestawienia dotyczącego najstraszniejszych horrorów w historii kinematografii. A jeśli lubicie bardziej krwawą odmianę tego gatunku, koniecznie sprawdźcie nasz tekst o najohydniejszych horrorach świata

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.