Top 10 ocenzurowanych filmowych scen zbyt kontrowersyjnych dla widzów

Sergiusz Kurczuk
11.07.2018 16:07
Usunięte kontrowersyjne sceny z filmów|undefined Fot. kadry z filmów Pasja, Deadpool 2, To, Ludzka Stonoga 2

Niektórzy filmowcy chcą przekroczyć granice tabu, ale ich wizja nie zawsze spotyka się z pozytywną reakcją widzów. Oto 10 filmów, z których usunięto zbyt oburzające sceny. 

Film, jak każda forma sztuki niekiedy stara się pokazać odbiorcy momenty, które wykraczają poza jego codzienne doznania i zaserwować mocną scenę lub niepopularny pogląd. Nie zawsze jednak się to udaje. Niegdyś na straży moralności stali cenzorzy, teraz tę funkcję przejęli producenci. Zdarza się również, że sami twórcy dochodzą do wniosku, że lepiej nie przeginać i darować sobie moment, który może postawić ich film w złym świetle. 

Postanowiliśmy zebrać dla Was 10 filmów, które początkowo miały zawierać kontrowersyjne sceny, ale finalnie z różnych powodów się ich pozbyto.

10. „Deadpool 2” (2018)

W drugiej części przygód wygadanego najemnika pojawia się wiele żartów i sytuacji, które stoją na granicy dobrego smaku. Nie ma się jednak co dziwić. Taki jest w końcu główny bohater tego filmu. W jednej ze scen po napisach miał się pojawić moment, w którym Deadpool cofa się w czasie i przestrzeni do dnia urodzin Adolfa Hitlera. W tej scenie antybohater zabijał przyszłego przywódcę III Rzeszy w kołysce. Cała sytuacja była pokazana z oczu małego Hitlera. Jednak po negatywnych reakcjach pierwszych widzów, zdecydowano się usunąć tę scenę. 

9. „To” (2017)

W adaptacji słynnej powieści Stephena Kinga pojawia się wiele przerażających momentów. Najstraszniejszego z nich prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy. Twórcy wyznali, że reżyser początkowo chciał pokazać wycinek z przeszłości Pennywise'a. W usuniętej scenie potwór zjadał żywcem niemowlę. Podjęto jednak decyzję i wycięciu tego fragmentu. Co ciekawe, scena nie pojawiła się nawet na wydaniu DVD.

8. „Zwierzogród” (2016)

W animacji Disneya poznajemy świat wypełniony zantropomorfizowanymi zwierzątkami. W produkcji dla młodych widzów miała pojawić się scena wyjaśniająca, jak „ucywilizowano” drapieżne gatunki. Dzieciom drapieżników zakładano elektryczne obroże, które raziły ich prądem w przypadku agresji wobec niedoszłych ofiar. Studio zdecydowało, że ten fragment jest zbyt drastyczny, jak na tak pogodny film i widzowie mogli zobaczyć socjalizację drapieżnych zwierzaków jedynie w dodatku na DVD.

7. „Ludzka stonoga 2” (2011)

Ta seria horrorów wzbudziła kontrowersje na całym świecie. Okazuje się, że reżyser 2. części stwierdził, iż jedna ze scen to za dużo i postanowił ją usunąć. Chodzi o moment gwałtu na jednej z bohaterek za pomocą drutu kolczastego. Wersję nieocenzurowaną można było zobaczyć jednak nie nielicznych festiwalach filmowych. Co ciekawe, widzowie, którzy zobaczyli pełny film, stwierdzili, że ten moment wcale nie był taki najgorszy, przynajmniej w zestawieniu z innymi okropieństwami, które działy się na ekranie. 

6. „Pasja” (2004)

Film Mela Gibsona, chociaż wiernie odzwierciedlał biblijny przekaz, dla wielu widzów był zbyt dosłowny. Co ciekawe reżyser nie zdecydował się wcale na usunięcie brutalności wobec Jezusa Chrystusa. Z produkcji zniknęła scena, w której Kajfasz rzuca klątwę na naród żydowski po ukrzyżowaniu proroka. Ten fragment nie spodobał się pierwszym widzom, w szczególności księżom i pastorom. 

5. „Super Mario Bros.” (1993)

Familijny film oparty na słynnej grze wideo nie zapowiada się na kontrowersyjną produkcję. A jednak! W adaptacji przygód hydraulika Mario scena w klubie miała wyglądać zupełnie inaczej. W pierwotnej wersji tego momentu pojawiły się... striptizerki. Podczas montażu zdecydowano się je usunąć. Nie wpłynęło to jednak na odbiór „Super Mario Bros.”, który został okrzyknięty gniotem.

4. „Człowiek pogryzł psa” (1992)

W tym belgijskim mockumencie widzowie mają okazję zobaczyć fragment z życia zawodowego zabójcy, który powoli ukazuje mroczne i brutalne sekrety swojego zawodu. Z filmu zdecydowano się wyciąć scenę gwałtu zborowego na kobiecie, która w finale zostaje wypatroszona. Usunięty moment powrócił w jednym z wydań domowych.

3. „Diabły” (1971)

Skandalizujący film pokazujący absurd instytucji celibatu, w którym głównym bohaterem jest ksiądz, mający romans z kobietą. Do finalnej wersji filmu nie weszła scena, w której grupa zakonnic uprawia seks z figurą Jezusa. Decyzja o skasowaniu tego fragmentu prawdopodobnie uchroniła film przed całkowitym zakazem projekcji. Jej kawałki można zobaczyć w filmie dokumentalnym poświęconym reżyserowi Kenowi Russelowi zatytułowanemu „Hell on Earth”.

2. „Spartakus” (1960)

Klasyczny film historyczno-kostiumowy również nie ustrzegł się kontrowersji. Stanely Kubrick początkowo zawarł moment rozmowy Antoniusa z Krassusem, podczas której bohaterowie rozmawiają o preferencjach seksualnych. Reżyser posłużył się w tym celu metaforą jedzeniową - ślimak miał symbolizować penisa, a ostryga waginę. Rozmowa została jednak uznana przez cenzorów za zbyt perwersyjną i przywrócono ją dopiero w odrestaurowanej wersji filmu z 1991 roku. Żeby ją odtworzyć, nagrano ścieżki dialogowe od początku. 

1. „Dziwolągi” (1932)

Jeden z pierwszych filmów w historii kina, który wywołał skandal, również padł ofiarą cenzorskiego noża. Początkowo Ted Browning miał w planach zupełnie inne zakończenie historii dwójki cyrkowców, którzy w perfidny wykorzystują zdeformowanych kolegów z areny. Kara, która spotyka oszustów, miała być o wiele surowsza. Tytułowe dziwolągi miały wykastrować Herculesa i potraktować Cleopatrę w o wiele gorszy sposób, niż przedstawiono to w oficjalnym, ugrzecznionym finale filmu. 

Jeśli nie straszne Wam brutalne sceny, koniecznie sprawdźcie zestawienie najohydniejszych horrorów wszech czasów. Z kolei miłośnicy kontrowersji powinni być usatysfakcjonowani 10 filmami, w których naprawdę zabito zwierzęta.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.