Top 6 filmów i seriali z Wojciechem Pokorą. Wśród nich "Poszukiwany, poszukiwana" i "Alternatywy 4"

26.03.2020 14:04
Wojciech Pokora|undefined Fot. INPLUS/East News

Wojciech Pokora był wielkim polskim aktorem. Oto lista najlepszych filmów i seriali, w których wystąpił.

Wojciech Pokora to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów komediowych. W ciągu wielu lat swojej kariery stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii filmu i telewizji. Postanowiliśmy wybrać 6 najlepszych ról Wojciecha Pokory. Które tytuły znalazły się na liście?

Wojciech Pokora - najlepsze produkcje z udziałem aktora

Pokora urodził się 2 października 1934 w Warszawie. Początkowo miał być technikiem zajmującym się budową samochodów. Szybko jednak dało znać o sobie jego prawdziwe powołanie - aktorstwo. W 1958 ukończył więc Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a następnie rozpoczął karierę na deskach wielu polskich teatrów, również w Teatrze Telewizji. Największą popularność przyniosły mu jednak role w filmach i serialach.

Przeczytaj także

Dwa lata po zdobyciu dyplomu zadebiutował na dużym ekranie. Wielokrotnie współpracował ze Stanisławem Bareją. Dzięki rolom w jego filmach i serialach dołączył do grona najlepszych aktorów komediowych w polskiej kinematografii. Z których produkcji Pokora jest najbardziej znany?

Przeczytaj także

"Miś", reż. Stanisław Bareja (1980)

Jedna z najsłynniejszych polskich komedii nie mogła się obejść bez Wojciecha Pokory w obsadzie. Chociaż aktor nie wcielił się w żadnego z głównych bohaterów, zagrał w jednej z pamiętnych scen na samym początku filmu.

Pokora wystąpił jako milicjant, który pomaga rozwiązać problem kolegów z drogówki. Chodzi oczywiście o fragment, w którym kierowca dostaje absurdalne pouczenie o przedszkolu z przyszłości.

"Czterdziestolatek", reż. Jerzy Gruza (1975)

Chociaż głównym bohaterem słynnego serialu Jerzego Gruzy był inżynier Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński), w bardzo wielu odcinkach pojawiał się Wojciech Pokora, wcielający się w inżyniera Mieczysława Gajnego. Mężczyzna był przełożonym Magdy (Anna Seniuk) - żony Karwowskiego. Gajny wielokrotnie próbował uwieść swoją pracownicę. Bezskutecznie

Pokora zagrał Gajnego w kontynuacji serialu Gruzy, zatytułowanym "Czterdziestolatek. 20 lat później". Tym razem postać grana przez aktora zmieniła branżę z hydrologii na politykę. Gajny został bowiem posłem, który wciąż miał słabość do Magdy.

"C.K. Dezerterzy", reż. Janusz Majewski (1986)

Ten wciąż popularny film przygodowo-komediowy rozgrywa się u kresu I wojny światowej i opowiada o kompanii wartowniczej w węgierskim Sátoraljaújhely, do której przybywa nowy zastępca dowódcy - oberleutnant Franz von Nogay. To właśnie w niego wcielił się Wojciech Pokora.

Von Nogay zamierzał zrobić z grupy maruderów prawdziwą cesarsko-królewską armię. Niestety wśród żołnierzy byli się Jan „Kania” Kaniowski (Marek Kondrat), Lajos Benedek (głos – Jerzy Bończak) i Moritz Haber (Wiktor Zborowski), którzy postanowili zdezerterować z koszar. W wyniku ucieczki wynikły liczne perypetie, które są osią napędową tej kultowej polskiej komedii. Po latach Pokora wrócił do roli von Nogaya w kontynuacji zatytułowanej "Złoto dezerterów" z 1998 roku.

"Kariera Nikodema Dyzmy", reż. Piotr Marczewski (1980)

W tym już nieco zapomnianym, ale wciąż aktualnym serialu na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Wojciech Pokora pokazał swój talent dramatyczny. Wcielił się bowiem w hrabiego Żorża Ponimirskiego. Przypadkowe spotkanie z arystokratą sprawia, że Dyzmie (w tej roli genialny Roman Wilhelmi) udaje się odnieść jeszcze większy sukces.

Powyższy dialog pomiędzy Ponimirskim i Dyzmą jest przykładem kunsztu aktorskiego obu nieżyjących już aktorów.

"Poszukiwany, poszukiwana", reż. Stanisław Bareja (1973)

Jedna z najsłynniejszych powojennych polskich komedii, która przyczyniła się do popularności Wojciecha Pokory. W zwariowanej historii aktor wciela się w Stanisława Marię Rochowicza - młodego historyka sztuki, który zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież obrazu. Główny bohater postanawia odtworzyć dzieło i uniknąć kary. Wpada na pomysł, żeby zaszyć się z dala od domu w przebraniu kobiety.

Rola Rochowicza/Marysi to jedna z najsłynniejszych kreacji Pokory, za którą, o ironio, sam aktor szczególnie nie przepadał.

"Alternatywy 4", reż. Stanisław Bareja (1986)

Kolejna klasyka, tym razem polskiego serialu komediowego. Produkcja telewizyjna ukazywała w krzywym zwierciadle losy mieszkańców tytułowego bloku. Jednym z bohaterów "Alternatyw 4" był docent Zenobiusz Furman - elegancki wielbiciel polowań i właściciel myśliwskich psów, którego zagrał Wojciech Pokora.

W jednym z odcinków został wzięty za donosiciela.

Jak widać, Pokora miał w swojej karierze wiele niezapomnianych ról. Niestety aktor zmarł 4 lutego 2018 roku na skutek komplikacji po udarze mózgu, którego doznał kilka miesięcy wcześniej. Na szczęście pozostawił po sobie kreacje aktorskie, na których wychowują się kolejne pokolenia miłośników polskiego kina.

Zobacz też: TOP 15 najlepszych polskich filmów wojennych. Wśród nich "Kurier" i "Pianista"  

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.