Top 9: Najlepsze filmy, w których zagrał Russell Crowe. Wśród nich m.in. "Gladiator"

17.04.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:50
Russell Crowe w filmie Fot. Russell Crowe w filmie "Gladiator", Collection Christophel / RnB/EAST NEWS

Jeśli zaliczanie się do grona fanów Russella Crowe'a, to zestawienie powinno was zainteresować. Przedstawiamy listę najlepszych filmów, w których wystąpił aktor.

Russell Crowe zasłynął przede wszystkim ze swoich rewelacyjnych ról w "Gladiatorze" i "Pięknym umyśle", jednak ma on na swoim koncie znacznie więcej godnych uwagi występów. Które z nich uznaliśmy za najlepsze?

Najlepsze filmy, w których zagrał Russell Crowe

Poniżej znajdziecie zestawienie filmów z udziałem Russella Crowe'a, które zaliczyliśmy w poczet najlepszych.

Przeczytaj także

1. "Gladiator" (2000), reż. Ridley Scott

Wielkie widowisko Ridleya Scotta, nagrodzone pięcioma Oscarami, z fenomenalną muzyką Hansa Zimmera. Film przedstawia tragiczną historię generała Maximusa (w tej roli Russell Crowe), który za swoje dokonania staje się prawą ręką cesarza Marka Aureliusza. Gdy władca pragnie przekazać tron właśnie Maximusowi, syn cesarza Kommodus opracowuje diaboliczny plan pozbycia się konkurenta. Maximus wraz z rodziną zostaje skazany na śmierć, jednak udaje mu się uciec. Trafia do niewoli i zostaje gladiatorem.

Zobacz też: >> Ridley Scott szykuje sequel "Gladiatora" <<

2. "Dobry rok" (2006), reż. Ridley Scott

Zgorzkniały i na pozór bezduszny bankier dziedziczy po zmarłym wuju gigantyczną willę i winnicę w Prowansji. Początkowo spadek jest dla mężczyzny niczym więcej, jak tylko kolejnym interesem. Planuje on możliwie jak najszybciej sprzedać posiadłość i wrócić do Londynu, jednak ironia losu sprawia, że w zasadzie nie ma co czego wracać - wszystko wskazuje bowiem na to, że straci pracę. Postanawia więc zostać we Francji na stałe, gdzie przechodzi wewnętrzną przemianę i odnajduje miłość swojego życia. Russell Crowe wystąpił tutaj w roli głównego bohatera.

Zobacz też: >> Dobre filmy na wieczór, filmy warte obejrzenia <<

3. "Piękny umysł" (2001), reż. Ron Howard

Nagrodzony czterema Oscarami dramat biograficzny, powstały w oparciu o książkę Sylvii Nasar o tym samym tytule. Przedstawia on losy profesora Johna Nasha Jr. (w tej roli Russell Crowe), geniusza matematycznego i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Na przeszkodzie w opracowaniu przełomowej teorii, staje mu postępująca schizofrenia paranoidalna.

Zobacz też: >> Najlepsze filmy na faktach. Historie, które wydarzyły się naprawdę <<

4. "Ojcowie i córki" (2015), reż. Gabriele Muccino

Poruszający dramat z Russellem Crowe i Amandą Seyfried w rolach głównych. Akcja filmu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W pierwszej z nich śledzimy losy uznanego pisarza, który w wyniku wypadku zostaje wdowcem i z uwagi na stan psychiczny traci prawa do opieki nad kilkuletnią córeczką Katie. Druga zaś przedstawia dorosłą już Katie, która nie potrafi sobie poradzić z traumami przeszłości.

5. "Les Misérables: Nędznicy" (2012), reż. Tom Hooper

Musicalowa adaptacja powieści Victora Hugo, nagrodzona trzema Oscarami. Przedstawia historię byłego więźnia imieniem Jean Valjean (w tej roli nominowany do Nagrody Akademii Hugh Jackman), który postanawia odmienić swoje życie i nieść pomoc bardziej potrzebującym od siebie. Tymczasem jego tropem podąża paryski inspektor Javert (w tej roli Russell Crowe).

Zobacz też: >> Top 10 najlepszych filmów o Paryżu <<

6. "Nice Guys. Równi goście" (2016), reż. Shane Black

Przezabawna komedia, przedstawiająca historię prywatnego detektywa Hollanda Marcha (w tej roli Ryan Gosling) i najemnika Jacksona Healy (w tej roli Russell Crowe), którzy (mówiąc delikatnie) nie pałają do siebie sympatią. Zostają jednak wynajęci do rozwikłania tej samej sprawy - zaginionej dziewczyny. Niechętnie muszą połączyć siły, by rozwiązać sprawę i ocalić swoje życie. Pomimo stale rosnącego zagrożenia, Holland i Jackson zamiast na rozwikłaniu sprawy skupiają się na dogryzaniu sobie nawzajem.

7. "Informator" (1999), reż. Michael Mann

Kolejna produkcja biograficzna w dorobku filmowym Russella Crowe'a, któremu tym razem na ekranie towarzyszy Al Pacino. Jest to historia byłego pracownika koncernu tytoniowego, który po zwolnieniu z pracy udziela wywiadu telewizyjnego. Na antenie oskarża byłych pracodawców o dodawanie do tytoniu silnie uzależniających substancji chemicznych, zagrażających życiu. Wkrótce pojawia się odwet ze strony koncernu.

8. "American Gangster" (2007), reż. Ridley Scott

Historia czarnoskórego gangstera Franka Lucasa (w tej roli Denzel Washington), który buduje gigantyczne imperium narkotykowe na terenie Nowego Jorku. Na jego trop wpada nieprzekupny i nieugięty detektyw Richie Roberts (w tej roli Russell Crowe).

9. "Człowiek ringu" (2005), reż. Ron Howard

Wzruszająca biografia Jima Braddocka, legendarnego boksera, który po serii przegranych walk zmuszony był do porzucenia kariery. Po latach powrócił jednak na ring. W rolach głównych wystąpili Russell Crowe i Renée Zellweger.

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami naszego autorstwa, traktującymi między innymi o filmach, w których wystąpili Jared Leto, Michael Fassbender, Vin Diesel, Tom Cruise, Chris Hemsworth, Julia Roberts, Brie Larson i wiele, wiele innych.

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.