Top 9: najlepsze filmy, w których zagrał Joaquin Phoenix

11.09.2019
Aktualizacja: 22.12.2020 08:25
Foto: Warner Bros. Pictures/courtesy Everett Collection/ East News|north Fot. Warner Bros. Pictures/courtesy Everett Collection/ East News

Joaquin Phoenix to jeden z najlepszych współczesnych aktorów. Które filmy z jego udziałem uznaliśmy za najlepsze?

Joaquin Phoenix to Amerykanin uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych aktorów współczesnych czasów. Na ekranie zadebiutował już jako dziecko, jednak po śmierci brata przerwał karierę, by powrócić do grania w 1995 roku. Jego przełomową rolą był występ w filmie Ridleya Scotta "Gladiator", gdzie wcielił się w okrutnego Kommodusa. W trakcie swojej kariery Phoenix otrzymał trzy nominacje do Oscara i po latach udało mu się zdobyć Nagrodę Akademii, dzięki głównej roli w filmie "Joker".

Top 9: najlepsze filmy, w których zagrał Joaquin Phoenix

Dla wszystkich fanów Joaquina Phoenixa, lub osób pragnących zapoznać się z jego dokonaniami aktorskimi – oto lista absolutnie najlepszych filmów, w których zagrał Joaquin Phoenix.  

1. "Gladiator" (2000), reż. Ridley Scott 

Wielkie, nagrodzone pięcioma Oscarami, widowisko Ridleya Scotta z Russellem Crowe'em w roli głównej. Film przedstawia historię generała Maximusa, który za swoje dokonania staje się prawą ręką cesarza. Gdy władca pragnie przekazać tron właśnie Maximusowi, syn cesarza Kommodus (w tej roli fenomenalny Joaquin Phoenix) opracowuje plan pozbycia się konkurenta. Maximus wraz z rodziną zostaje skazany na śmierć. Udaje mu się jednak uciec. Trafia do niewoli i zostaje gladiatorem. To właśnie za rolę w "Gladiatorze" Joaquin Phoenix otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara.

Zobacz też: "Gladiator 2" - kiedy będzie rozgrywać się akcja sequela?

2. "Joker" (2019), reż. Todd Phillips

Laureat Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, czyli "Joker" autorstwa Todda Phillipsa. Tytułowy bohater, w którego wciela się Joaquin Phoenix, to jeden z najsłynniejszych złoczyńców w historii popkultury. Tym razem poznajemy jednak nie samego Jokera, a człowieka, który się nim stał. Arthur Fleck w interpretacji Phoenixa to człowiek złamany, zepchnięty ma margines społeczeństwa. Dzieło Phillipsa to kontrowersyjne studium postaci, które pozwala poznać przeciwnika Batmana z zupełnie innej perspektywy.

Zobacz też: Joaquin Phoenix twierdzi, że granie Jokera to "najlepsze doświadczenie w jego życiu"

3. "Ona" (2013), reż. Spike Jonze

Joaquin Phoenix jako samotny pisarz, który wszedł właśnie w posiadanie nowego systemu operacyjnego, którego zadaniem jest zaspokojenie wszystkich jego potrzeb. Między nim, a technologicznym wynalazkiem (obdarzonym głosem Scarlett Johansson) rozwija się romans. "Ona" to piękny, acz przygnębiający melodramat o samotnym mężczyźnie zakochanym w sztucznej inteligencji. Film, oprócz poruszającej historii, prezentuje ważny komentarz społeczny, odnośnie tego jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.

4. "Spacer po linie" (2005), reż. James Mangold

Biografia Johnny'ego Casha, przedstawiająca zapis jego życia od wczesnej młodości do czasów osiągnięcia wielkiej sławy. W filmie obserwujemy jego trudne stosunki z ojcem, walkę z uzależnieniem od narkotyków oraz przede wszystkim historię miłości do piosenkarki June Carter. Johnny Cash to kolejny aktorski występ, który przyniósł Joaquinowi Phoenixowi nominację do Oscara.

5. "Hotel Ruanda" (2004), reż. Terry George

Poruszający film przedstawiający autentyczną historię Paula Rusesabahina - kierownika hotelu, który dał schronienie uchodźcom podczas walk plemiennych o dominację w Ruandzie. Ratując ich w ten sposób od pewnej śmierci pokazał, jak wiele jest w stanie zmienić jeden heroiczny czyn. W filmie wystąpili między innymi Don Cheadle, Sophie Okonedom, Nick Nolte, Desmond Dube, Cara Seymour i Joaquin Phoenix.

Przeczytaj także

6. "Zatrute pióro" (2000), reż. Philip Kaufman

Biograficzny dramat kostiumowy opowiadający o losach legendarnego markiza de Sade, który został osadzony w przytułku dla obłąkanych. Jednak nawet izolacja nie była w stanie powstrzymać go od wydawania swoich kolejnych, coraz bardziej bulwersujących utworów. W rolach głównych wystąpili Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix oraz Michael Caine.

7. "Mistrz" (2012), reż. Paul Thomas Anderson

Głównym bohaterem filmu jest Freddie, który po wojnie nie jest w stanie poradzić sobie w otaczającym go świecie. Wkrótce poznaje charyzmatycznego wizjonera, który twierdzi, że poznał zagadkę istnienia. Freddie zaczyna ślepo w niego wierzyć i wypełniać wszystkie jego polecenia bez zadawania zbędnych pytań. W rolach głównych wystąpili Joaquin Phoenix (któremu rola Freddiego przyniosła trzecią nominację do Oscara), Philip Seymour Hoffman i Amy Adams.

8. "Nigdy cię tu nie było" (2017), reż. Lynne Ramsay

Joaquin Phoenix jako Joe - słynący z brutalności były agent, który zarabia na życie ratując dzieci z rąk przestępców seksualnych. Pewnego dnia otrzymuje zlecenie ocalenia córki senatora, która została uprowadzona w tajemniczych okolicznościach. W trakcie poszukiwań bohater odkrywa grupę podofilów, powiązaną z osobami na najwyższych szczeblach władzy. Joaquin Phoenix został za swój występ uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes.

9. "Wada ukryta" (2014), reż. Paul Thomas Anderson

Ekranizacja powieści Thomasa Pynchona, wiernie oddająca klimat końcówki lat 60. ubiegłego wieku. Joaquin Phoenix występuje tu w roli prywatnego detektywa, Larry'ego "Doca" Sportello. Uzależniony od narkotyków bohater rozpoczyna własne śledztwo w sprawie zaginięcia jego byłej dziewczyny.

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.