„Top Gun: Maverick”: premierę opóźniono. Co spowodowało taki obrót spraw?

Kamil Kacperski
30.08.2018 11:54
Top Gun|undefined Fot. kadr z wideo

Ponad trzydzieści lat po premierze filmu „Top Gun” Tom Cruise powróci do roli, która uczyniła z niego prawdziwą gwiazdę. Jednak na ponowne zobaczenie Mavericka na ekranach będziemy musieli poczekać trochę dłużej.

Według informacji udostępnionych przez Exhibitor Relations, nowy „Top Gun”, noszący podtytuł „Maverick”, trafi do kin prawie rok później, niż pierwotnie planowano. Dystrybutorzy zapowiadali, że Tom Cruise, Val Kilmer, Jon Hamm i reszta ekipy pojawią się na ekranach w lipcu 2019 roku. Okazuje się jednak, że do tego nie dojdzie i film zobaczymy dopiero pod koniec czerwca 2020 roku. Co spowodowało taką zmianę?

Dlaczego opóźniono premierę Top Gun: Maverick?

Najprawdopodobniejszą przyczyną opóźnienia premiery drugiej części „Top Guna” jest fakt, że film pojawiłby się między „Spider-Manem: Far From Home” i nowym aktorskim „Królem Lwem”, czyli produkcjami, które na pewno będą ogromnymi przebojami kasowymi. Być może twórcy bali się, że wciskanie „Mavericka” między takie hity spowoduje słaby wynik finansowy filmu o pilotach amerykańskiej marynarki wojennej.

W czerwcu 2020 roku „Top Gun: Maverick” będzie rywalizował z takimi filmami, jak „Flash” i niezatytułowany projekt Pixara, więc konkurencja będzie nieco mniejsza niż rok wcześniej. Tytuły DC finansowo nie radzą sobie tak dobrze jak produkcje Marvel Studios, natomiast trudno ocenić „zagrożenie” ze strony filmu Pixara, ponieważ na razie absolutnie nic o nim nie wiemy.

O czym będzie Top Gun: Maverick?

Reżyser kontynuacji, Joseph Kosinski, zarzekał się, że fani pierwszej części nie mają się czym martwić, ponieważ film będzie bardzo wiernie odtwarzał klimat oryginału, ale w wywiadzie dla Comingsoon.net wyznał, że „Top Gun: Maverick” będzie musiał znacznie różnić się od pierwowzoru:

Marynarka wojenna jest dziś zupełnie inna, niż była w 1986 roku. Wtedy nie walczyła w żadnej wojnie od 15 czy 20 lat, a więc ton tego filmu i to, co ci chłopcy robili, był bardzo odmienny. Teraz, w 2017 roku, marynarka bierze udział w działaniach wojennych od 20 lat. Teraz mamy po prostu zupełnie inny świat, więc nie można odtwarzać pierwszego filmu 1:1.

Twórcy filmu zapowiadają, że sequel będzie kontynuował historię rozpoczętą w „Top Gun” z punktu widzenia współczesnych czasów. Maverick ma być doświadczonym życiem mężczyzną i jako instruktor lotnictwa będzie szkolił nowe pokolenie młodych pilotów. Nie wszystko pójdzie jednak gładko, gdyż Wrigley, syn jego przyjaciela Goose’a, będzie buntował się przeciwko nowemu mentorowi.

Kiedy premiera Top Gun: Maverick?

W filmie oprócz Toma Cruise'a i Vala Kilmera zobaczymy jeszcze m.in. Eda Harrisa, Jona Hamma, Nicholasa Houlta, Milesa Tellera, Glena Powella czy Jennifer Connely. Tak jak wspomnieliśmy, premiera filmu została przełożona na końcówkę czerwca 2020 roku.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.