„Twój Vincent” z nominacją do Oscara! Co na to twórcy filmu?

Natalia Hluzow
23.01.2018 17:58
„Twój Vincent” z nominacją do Oscara! Co na to twórcy filmu? Fot. materiały prasowe

Polsko-brytyjska koprodukcja „Twój Vincent” otrzymała zaszczytną nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jak sukces ten komentują twórcy filmu, Dorota Kobiela i Hugh Welchman? 

23 stycznia 2018 roku odbyło się uroczyste ogłoszenie nominacji do Oscarów 2018. Wśród kandydatów znalazła się nasza rodzima (w połowie) produkcja - „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.  „Twój Vincent” to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska złożona z ok. 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie. 125 malarzy wzięło udział w pracy nad projektem, która trwała łącznie 7 lat. Jej efekty zostały docenione przez widzów, a także uhonorowane Europejską Nagrodą Filmową oraz nominacjami do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Teraz animowana opowieść o życiu Van Gogha zawalczy o najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmu.

Twórcy filmu „Twój Vincent” o nominacji do Oscara

Polską połówką reżyserskiego (i nie tylko) duetu jest Dorota Kobiela – malarka i reżyserka, czterokrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rysunku i malarstwa. Artystka przyznała, że za możliwość otrzymania nominacji do Oscara najchętniej podziękowałaby samemu van Goghowi:

Wszystko zaczęło się na poddaszu tuż przed moimi 30. urodzinami, kiedy czułam się zagubiona i nie wiedziałam, co robić w życiu. Jestem bardzo dumna, że nasz film jest pierwszą pełnometrażową polską animacją nominowaną do Oscara. Jestem również dumna, że w tym roku jestem jedną z dwóch reżyserek nominowanych w tej kategorii, w której do tej pory wśród 72 twórców były tylko 4 kobiety. Być może w tym roku zaczniemy zmieniać ten brak równowagi. Jednak przede wszystkim jestem dumna z moich malarzy (z których 60 proc. to kobiety), moich aktorów i aktorek i mojej ekipy. Uwierzyli w coś, co wielu uznało za szalone – namalowanie całego filmu farbami olejnymi na płótnie, ręcznie. Jestem tylko małą częścią na czele wielkiego zespołu marzycieli! Nasze marzenia były podtrzymywane przez Vincenta, chciałabym, żeby był tu, bym mogła mu podziękować.

Sukces „Twojego Vincenta” to rzeczywiście pierwsza taka sytuacja w historii polskiej animacji. Wcześniej Amerykańskiej Akademii Filmowej zdarzało się doceniać krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców. W 1983 roku Zbigniew Rybczyński zdobył statuetkę za krótkometrażowe „Tango”, zaś w 2008 roku otrzymał ją polsko-brytyjski „Piotruś i wilk

Producentem tego ostatniego był właśnie Hugh Welchman, który teraz wraz ze swoją żoną, Dorotą Kobielą, napisał scenariusz i wyreżyserował „Twojego Vincenta”. On także wyraził swoją ogromną radość z powodu nominacji:

Nie mogłem spać ostatniej nocy… Tak byłem niespokojny. „Twój Vincent” to polsko-brytyjska koprodukcja. To nie tylko pierwsza polska pełnometrażowa animacja nominowana do Oscara, to pierwsza polska pełnometrażowa animacja wyreżyserowana przez kobietę, moją żonę Dorotę, i jestem bardzo z niej dumny i wdzięczny jej za to, że włączyła mnie do tej niesamowitej podróży jako współscenarzystę i współreżysera. Jestem Brytyjczykiem i jestem bardzo dumny z tego, że to pierwsza pełnometrażowa animacja z Wielkiej Brytanii, która nie jest produkcją narodowego skarbu, czyli wytwórni Aardman! Jestem wdzięczny Akademii za docenienie i uhonorowanie naszej pracy zrodzonej z miłości, to naprawdę ogromnie ważne dla filmów małych, jak nasz, konkurujących z operującymi setkami miliardów dolarów studiami-goliatami. Ta decyzja naprawdę zmienia życie filmowców takich jak my”.

O czym jest „Twój Vincent”?

Film jest opowieścią o burzliwym losie van Gogha i jego tragicznej śmierci. Opowieścią, którą snują jego obrazy i postaci, które na nich występują. Jak czytamy w opisie dystrybutora NEXT FILM:

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

„Twój Vincent” - gdzie obejrzeć film?

Film wciąż jest jeszcze wyświetlany w kinach w Polsce. Dotychczas zobaczyło go ponad 376 tysięcy widzów. W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski i Robert Więckiewicz.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.