Twórcy „Powrotu Batmana” podzielili się ciekawostkami o filmie na jego 25-lecie

Robert Skowronski
20.06.2017 16:26
Twórcy „Powrotu Batmana” podzielili się ciekawostkami o filmie na jego 25-lecie Fot. kadr z filmu

Minęło 25 lat od premiery „Powrotu Batmana” w reżyserii Tima Burtona. Z tej okazji twórcy podzielili się szeregiem ciekawostek dotyczących produkcji.

Obraz wszedł na ekrany 19 maja 1992 roku. Porozmawiano z Timem Burtonem, Michaelem Keatonem, Michelle Pfeiffer oraz Dannym DeVito o wspomnieniach związanych z filmem. Udało się z nich wyciągnąć dość pokaźną liczbę ciekawostek.

Pfeiffer nie była początkowo brana pod uwagę jako Kobieta Kot. O tym jak udało się jej zdobyć rolę opowiedziała sama aktorka:

Jako mała dziewczynka miałam obsesję na punkcie Kobiety Kot. Kiedy dowiedziałam się, że Tim robi film a ta rola jest już obsadzona, to byłam zdruzgotana. Wtedy w postać miała się wcielić Annette Bening, ale zaszła w ciążę. Reszta jest już historią. Cały czas trenowałam z mistrzem posługiwania się batem. Naszego pierwszego dnia rozcięłam mu twarz, z której trysnęła krew. Zupełnie mnie to rozbiło.

Michelle Pfeiffer opowiedziała również o stroju swojej bohaterki:

To był najmniej wygodny kostium świata. Musieli mnie pokrywać proszkiem i pomagać się w niego wcisnąć, a następnie próżniowo pakowali strój. Był też pokrywany substancją na bazie silikonu, aby zachował swój odblask. Miałam też pazury, którymi wciąż o coś zaczepiałam. Maska z kolei gniotła moja twarz i dusiła mnie.

Scenariusz zakładał, że Batman będzie bardziej rozmowną postacią, wręcz gadułą. Michael Keaton miał jednak inną wizję na sportretowanie Mrocznego Rycerza, o czym opowiedział autor skryptu, Daniel Waters:

Scenariusz zawierał dużo więcej kwestii Batmana i Bruce'a Wayne'a. Michael Keaton miał w zwyczaju mi mówić, że to świetna linijka dialogu, ale trzeba ją wyciąć. Chciał mieć jak najmniej tekstu, zwłaszcza jako Batman. Kiedy zobaczyłem finalne dzieło stwierdziłem, że miał rację.

Keaton dodał, że strój Batmana miał tak dużą ikonograficzną siłę, że postanowił ją wykorzystać. Jednak sam kostium nie był dla aktora zbyt wygodny, gdyż niemal uniemożliwiał mu obrócenie głowy. Aktor musiał wyprowadzać ruch tułowiem, nie szyją.

Tim Burton z kolei opowiedział o tym jak sieć McDonald's wplatała się w „Powrót Batmana” :

Przy okazji pierwszego „Batmana” nie słyszało się o słowie franczyza. Przy drugiej części było już inaczej. Zaczęliśmy mieć komentarze od McDonald's, typu: „Czym jest ta czarna substancja wypływająca z ust Pingwina?”. Ludzie zaczęli o tych filmach myśleć przez pryzmat marketingu.

Do sprawy odniósł się także Danny DeVito:

Czarna ślina była mieszaniną, którą wymyśliłem po pracy z ludźmi od charakteryzacji i efektów specjalnych. Zasadniczo jest to rodzaj płynu do płukania jamy ustnej z pofarbowanym jedzeniem. Trzymaliśmy to w słoiku. Przed każdą sceną wpychałem to sobie do ust. Na szczęście smak nie był taki zły.

Okazuje się również, że pingwiny (te żywe) miały swoje własne garderoby, o czym opowiedział DeVito:

Jestem typem gościa, który kocha być na planie, ale tam było zimno jak cholera, bo mieliśmy prawdziwe pingwiny i musiały przebywać w zimnej wodzie. Miały też ogromne klimatyzatory, które zapewniały chłód. Miałem farta na planie - byłem jedyną osobą z komfortowymi warunkami, bo miałam kilogramy masy na twarzy i na ciele, nie wspominając o ciepłym futrze.

Aktor wcześniej opowiadał też o małpie, która jego krocze potraktowała jako worek treningowy.„Powrót Batmana” zarobił 266 milionów dolarów, co pozwoliło studiu w następnej kolejności stworzyć działa o Batmanie, które byłyby bardziej przystępne dla przeciętnego odbiorcy. Tym samym Joel Schumacher przejął serię, a Warner Bros. poinformowało go, że dostało listy od rodziców skarżących się, że filmy o Człowieku Nietoperzu są zbyt mroczne.

Tę sytuację wspomniał również Burton. Wyznał, że studio sugerowało mu odstąpienie od serii pytając czy nie ma ochoty na nakręcenie czegoś w stylu „Edwarda Nożycorękiego” lub innego mniejszego filmu. Potwierdził to także Joel Schumacher.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.