"Wesele 2" Smarzowskiego bez dofinansowania PISF. Producent: zamierzamy się odwołać

06.12.2019 14:04
Smarzowski|undefined Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Do kin w 2020 roku ma trafić nowy film Wojciecha Smarzowskiego, który nosi tytuł roboczy "Wesele 2" i według plotek opowie o pogromie ludności żydowskiej w miejscowości Jedwabne.

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego ma nosić tytuł "Wesele 2" i na razie nie znalazł się w gronie produkcji dofinansowywanych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jak w rozmowie z Onetem przyznał producent Janusz Hetman, twórcy zamierzają się odwoływać od tej decyzji. Według PISF, nadchodząca produkcja nie otrzymała dotacji z powodu braku wymaganych opinii historyków.

Nowy film Smarzowskiego bez dofinansowania PISF

Tak jak wspomnieliśmy, Hetman w rozmowie z Onetem obiecał, że nie jest to koniec sprawy i wraz ze Smarzowskim będą walczyć o dofinansowanie z PISF:

Zamierzamy odwoływać się od tej decyzji. Nie przyznano nam środków, ale nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej odpowiedzi, nie wiemy jeszcze w jaki sposób i do czego mamy się odnieść. Ale na pewno będziemy to czynić. To ważny projekt i będziemy o niego walczyć.

Przeczytaj także

We wrześniu 2019 roku pojawiła się informacja o tym, że projekt nie zostanie wsparty finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, PISF jako powód odmowy podawał brak opinii ze strony historyków. W oświadczeniu Instytutu mogliśmy przeczytać, iż:

Z uwagi na brak dostarczenia przez producentów filmu opinii historycznej w zakresie zgodności wydarzeń przedstawionych w scenariuszu z faktami historycznymi oraz ze względu na inne wątpliwości ekspertów dotyczące scenariusza, oraz brak możliwości spotkania się z twórcami filmu "Wesele 2" podczas posiedzenia ekspertów (twórcy, mimo wcześniej zgłaszanej chęci uczestnictwa, odwołali swój udział w tzw. "pitchingu") podjęto decyzję o przeniesieniu projektu "Wesele 2" do jednej z następnych sesji w 2019 roku.

Do oświadczenia PISF-u odnieśli się oczywiście producenci "Wesela 2". Ci zaznaczyli, że projekt został zgłoszony do Instytutu w sesji 1/2019, a załącznikiem do wniosku była opinia historyka prof. dr hab. Andrzeja Żbikowskiego. Data premiery nowego filmu Smarzowskiego jest nieznana.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.