Wiemy, dlaczego to właśnie „Iron Man” był pierwszym filmem w MCU

Kamil Kacperski
16.02.2018 15:11
Wiemy, dlaczego to właśnie „Iron Man” był pierwszym filmem w MCU Fot. materiały prasowe

Mówi się, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I w tym przypadku to powiedzenie okazuje się prawdziwe.

Marvel chciał sprzedać prawa do swoich postaci Sony w 1998 roku za 25 milionów dolarów. Studio nie skorzystało z okazji i postanowiło trzymać się kurczowo tylko i wyłącznie Spider-Mana. Mimo to, ta inwestycja pozwoliła Marvelowi odżyć i trochę zarobić. Pieniądze otrzymane od Sony pozwoliły prawie dekadę później na wyprodukowanie filmu „Iron Man”, który okazał się być ogromnym hitem.

Ale dlaczego akurat Iron Man? Co skłoniło Marvela do wybrania Tony'ego Starka na pierwszego reprezentanta Marvel Cinematic Universe? Playboy-miliarder nigdy nie był najpopularniejszym herosem Domu M. Nie był nawet w czołówce najważniejszych graczy w komiksowym uniwersum. Jednak jak się okazuje, Iron Man miał ogromną przewagę nad swoimi kolegami z drużyny Avengers - kochały go dzieci.

Nie dosłownie postać, ale figurki stworzone na podstawie Iron Mana. Marvel postanowił przebadać dzieci, aby ustalić, którymi zabawkami pociechy będą bawiły się najchętniej. Dlatego przygotowano podobizny Kapitana Ameryki, Thora oraz Iron Mana i sprawdzono, który z nich będzie najpopularniejszy wśród najmłodszych. Zdecydowaną większością wygrał właśnie Tony Stark, dlatego też Marvel zlecił Johnowi Favreau przygotowanie filmu z Iron Manem w roli głównej. Postać tytułową zagrał Robert Downey Junior i reszta jest historią.

Kevin Feige dostał w głowę kanapką na spotkaniu z Sony

Kilka lat później szef MCU, Kevin Feige, postanowił sprowadzić ulubionego pajęczaka do domu. Po ponad dekadzie spędzonej w posiadaniu Sony, Spider-Man nie cieszył się już taką popularnością jak na początku lat 2000. Duży wpływ na to miały rozczarowujące wyniki komercyjne „Niesamowitego Spider-Mana”, a także ciągle rosnąca popularność MCU wśród publiczności, która zaczęła się wręcz domagać występu Petera Parkera w filmach o Avengersach i przyjaciołach.

Feige postanowił więc spotkać się w tej sprawie z szefową Sony Pictures, Amy Pascal. Lunch nie przebiegł jednak w przyjaznej atmosferze - jak wspomina twórca MCU, kobieta rzuciła w niego swoją kanapką, a następnie:

Pół żartem, pół serio kazała mi spier**lać.

Jednak kilka miesięcy później po aferze z wyciekiem maili Sony, sprawa wyszła na jaw. To spowodowało, że fani oszaleli i zaczęli wywierać presję na obydwóch firmach. Marvel i Sony w końcu doszło do porozumienia i Spider-Man zagościł w MCU, zaliczając swój debiut w „Kapitanie Ameryce: Wojnie Bohaterów”, a następnie występując w solowym filmie „Spider-Man: Homecoming”.

Spidey powróci na wielki ekran już 25 kwietnia 2018 roku w „Avengers: Infinity War”.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.