Wujek Ben, Hydro-Man i wieża Avengers, czyli wszystko, co przegapiliście w zwiastunie filmu "Spider-Man: Far From Home"

Sergiusz Kurczuk
16.01.2019 11:02
Spider-Man: Far From Home|undefined Fot. kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W połowie stycznia 2019 roku do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "Spider-Man: Far From Home". Jak zwykle nie zabrakło w nim Easter eggów i ukrytych wskazówek dotyczących całego filmowego uniwersum Marvela.

Marvel Studios zapowiedziało już swoje wszystkie filmy na rok 2019 za pomocą zwiastunów. W połowie stycznia pojawił się pierwszy trailer filmu "Spider-Man: Far From Home", w którym nie zabrakło wielu elementów ukrytych dla spostrzegawczych fanów komiksów. Jakie Easter eggi, które przegapiliście podczas oglądania zwiastuna drugiej części historii o Spider-Manie?

"Spider-Man: Far From Home" - Easter eggi ukryte w zwiastunie filmu

Kto oczywiste, że każdy film Marvel Studios opiera się w ten czy inny sposób na papierowym uniwersum. Czasami twórcy czerpią całymi garściami z gotowych historii, innym wykorzystują jedynie elementy trudne do wyłapania przez komiksowych laików. Podobnie jest w produkcji "Spider-Man: Far From Home". Easter eggi znalazły się nawet w zwiastunie filmu. Co zamieścili twórcy trailera?

Zwiastun rozpoczyna się od akcji charytatywnej, w której bierze udział tytułowy bohater, ciocia May oraz Happy Hogan. Na czeku trzymanym przez szofera Tony'ego Starka pojawia się podpis Pepper Potts. Może być to wskazówka, dotycząca czasu, w którym rozgrywa się akcja filmu. Czy kwit podpisała ukochana Iron Mana, ponieważ heros zginie w "Avengers: Endgame"? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pojawia się również sugestia, że pomiędzy ciotką Petera Parkera i Happym Hoganem nawiąże się relacja romantyczna.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W kolejnym fragmencie widzimy pokój głównego bohatera, który znacznie zmienił się od czasów "Civil War". Czyżby Peter wyprowadził się od ciotki? To sugerowałoby, że akcja "Spider-Man: Far From Home" rozgrywa się jednak po wydarzeniach z "Avengers: Endgame".

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W zwiastunie słyszymy utwór "I Wanna Be Sedated" zespołu Ramones, co jest odniesieniem do "Homecoming", gdzie słyszeliśmy "Blitzkrieg Bop". Punkowa grupa w latach 90. nagrała cover piosenki do serialu animowanego "Spider-Man". W tej samej sekwencji widzimy miejsce, w którym niegdyś stała wieża Avengers. Na jej fundamentach budowany jest nowy budynek. Fani podejrzewają, że może to być siedziba Fantastycznej Czwórki - Baxter Buliding lub biurowiec Oscorp - firmy należącej do Normana Osborna, czyli Green Goblina.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Peter przygotowuje się do wycieczki do Europy. Wkłada cały swój dobytek do starej walizki z inicjałami BFP. Prawdopodobnie to odniesienie do nieżyjącego wujka Bena.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Dylemat Petera dotyczący tego, czy wziąć ze sobą kostium Spider-Mana. Komiksowy heros niejednokrotnie był wysyłany poza USA, by zrobić materiał dla Daily Bugle. Borykał się wówczas z tymi samymi problemami, które kończyły się podobnie jak w filmie.

W scenie, w której Ned Leeds robi sobie zdjęcie w Wenecji, w tle pojawia się łódź z napisem Asm 212, co jest nawiązaniem do 212. numeru komiksu "The Amazing Spider-Man" z 1981 roku, w którym zadebiutował złoczyńca Hydro-Man.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W kolejnym fragmencie pojawia się rozwinięcie wątku romantycznego pomiędzy Peterem i M.J. To ewidentne nawiązanie do komiksowej mitologii Spider-Mana, którego wieloletnią miłością jest Mary Jane Watson.

Jednym z punktów zwrotnych zwiastuna jest pojawienie się Nicka Fury'ego, który przerywa beztroskie wakacje Petera.Wystąpienie tej postaci może wskazywać na fakt, że akcja filmu może zarówno rozgrywać się przed "Infinity War" lub po "Endgame". W komiksach Spidey niejednokrotnie łączył siły z tajnym agentem.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W scenach dziejących się w Londynie widzimy klasę Petera zwiedzająca miasto w autobusie turystycznym. Ned siedzi obok Betty Brant (która swoją drogą wygląda jak komiksowa Gwen Stacy). W komiksach te postacie finalnie się pobrały, chociaż ich małżeństwo nie skończyło się zbyt dobrze. Czy w filmie również są parą?

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Pod koniec pojawiają się główni antagoniści - zapowiedzeni jakiś czas temu Elementals - grupa istot władających żywiołami. W filmie te postacie są połączeniem oryginalnej grupy o tej nazwie, której członkowie (Hydron, Hellfire, Zephyr i Magnum) rzeczywiście posługiwali się wodą, ogniem, powietrzem i ziemią z klasycznymi wrogami Spider-Mana: Hydro-Mana, Molten Mana i Sandmana. W tym fragmencie widzimy też potyczkę z jednym z Elementali, w której udział bierze prawdopodobnie prawa ręka Fury'ego - Maria Hill.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Punktem kulminacyjnym trailera jest pojawienie się Mysterio. W filmie ma być dobrym bohaterem. Komiksowy Quentin Beck jest jednym z najstarszych wrogów Spider-Mana. Mysterio to mistrz iluzji i efektów specjalnych, który w swoim debiucie z 1964 roku początkowo podawał się za herosa, zdolnego pokonać zagrożenie w postaci Spideya.

Spider-Man: Far From Home Fot. foto: kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

Na końcu widzimy, że Flash Thompson nadal darzy Spider-Mana wielkim szacunkiem, przy jednoczesnej niechęci do Petera. Ten wątek to stały element klasycznych historii o Spider-Manie.

"Spider-Man: Far From Home" - kiedy premiera?

Jak potoczą się losy Spider-Mana? Czy uda mu się uratować Europę przed niebezpieczeństwami? Kiedy rozgrywa się akcja "Spider-Man: Far From Home"? Odpowiedź poznamy 5 lipca 2019 roku, kiedy produkcja trafi do kin. Zanim to się stanie 8 marca 2019 roku zobaczymy "Kapitan Marvel". Natomiast 25 kwietnia poznamy w końcu losy największych herosów świata w filmie "Avengers: Endgame".

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.