Wybrano najpopularniejszego kompozytora na świecie. Zaskoczenia raczej nie ma

07.04.2021 13:01
Wybrano najpopularniejszego kompozytora na świecie. Zaskoczenia raczej nie ma Fot. UNIMEDIA/SIPA/EAST NEWS

Kto jest najpopularniejszym kompozytorem na świecie? Odpowiedź was raczej nie zaskoczy.

Oto najpopularniejszy kompozytor na świecie. Jego nazwisko raczej was nie zaskoczy

John Williams został "najpopularniejszym żyjącym kompozytorem na świecie" w nowej sondzie słuchaczy Classic FM. Legendarny kompozytor stworzył muzykę do m.in. "Gwiezdnych wojen", "Indiany Jonesa", "Jurassic Park", czy "Supermana". Lista zawierała 300 albumów muzycznych - 9 krążków było autorstwa Williamsa.

Polecamy

Tymi albumami były ścieżki dźwiękowe do: "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" (273. miejsce), "Szeregowca Ryana" (242. miejsce), "Szczęk" (239. miejsce), "E.T." (189. miejsce), "Indiany Jonesa i Poszukiwaczy zaginionej arki" (105. miejsce), "Parku Jurajskiego" (66. miejsce), "Harry'ego Pottera" (47. miejsce), "Gwiezdnych wojen" (38. miejsce) i "Listy Schindlera" (16. miejsce).

To czwarty rok z rzędu, gdy Williams miał najwyższe miejsce jeśli chodzi o kompozytorów muzyki filmowej - muzyka z "Listy Schindlera" znów okazała się być ulubioną filmową ścieżką dźwiękową mieszkańców USA. 

Polecamy

Pełną listę możecie zobaczyć tutaj.

W 2016 roku Williams wyjaśnił w rozmowie z The Mirror, że w życiu nie oglądał żadnej części "Gwiezdnych wojen" od początku do końca:

Daje sobie z tym spokój. Nie widziałem filmów Star Wars i to jest całkowicie prawdziwe. Kiedy kończę jakiś film, to przez pewien czas z nim żyje. Widzę go codziennie, do niego nagrywam i w ogóle. Wychodzę ze studia i czuję ulgę: "Uf, nareszcie skończyłem". Nie mam ochoty iść do kina i znowu go oglądać. Może dla ludzi to dziwne, ale nie słucham za bardzo swojej muzyki.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.