„Y: Ostatni z mężczyzn” - powstaje serial na podstawie komiksu Briana K. Vaughana

Sergiusz Kurczuk
06.04.2018 12:21
fragment okładki komiksu Y: Ostatni z mężczyzn|undefined Fot. materiały promocyjne

Zamówiono pilotażowy odcinek serialu na podstawie komiksu „Y: Ostatni z mężczyzn” twórcy słynnej „Sagi”. 

Popularność blockbusterów opartych na komiksach Marvel Comics i DC Comics, spowodowały, że producenci przychylniejszym okiem patrzą na mniej znanych superbohaterów. Jednak komiks to nie tylko ludzie z supermocami w kolorowych rajtuzach. Istnieje też wiele mniej spektakularnych, ale równie interesujących historii opowiedzianych za pomocą kreski i słowa. Do artystów w dziedzinie komiksów należy Brian K. Vaughan, który stworzył takie serie jak „Saga”, czy „Y: Ostatni z mężczyzn”. Ostatni z tytułów niebawem stanie się serialem telewizyjnym.

„Y: Ostatni z mężczyzn” - serial na podstawie komiksu

Jak podaje The Hollywood Reporter, historię ostatniego mężczyzny na Ziemi opowiedzą Michael Green oraz Aida Mashaka Croal, którzy zostali showrunnerami serialu opartego na dziele Vaughana i Pii Guerry. W produkcję zaangażowana jest również Melina Matsoukas, która wyreżyseruje telewizyjną wersję komiksu „Y: Ostatni z mężczyzn”. Green będzie też współtwórcą scenariusza. Filmowiec pracował przy takich produkcjach jak „Logan: Wolverine”, „Blade Runner 2049”, czy serialu „Amerykańscy Bogowie”. Croal znana jest z seriali Netfliksa „Luke Cage” i „Jessica Jones”Matsoukas to uznana reżyserka teledysków, ale ma doświadczenie przy formach stricte fabularnych. Pracowała przy kilku odcinkach seriali „Insecure” i „Specjalista od niczego”. Na razie stacja FX zamówiła jedynie odcinek pilotażowy serialu, ale wszystko zapowiada, że widzowie poznają też resztę historii Yoricka Browna.

1 - okładka Fot. foto: Y: Ostatni z mężczyzn #1

„Y: Ostatni z mężczyzn” - o czym jest?

Historia napisana przez Briana K. Vaughana i narysowana przez Pię Guerrę przypomina nieco polską „Seksmisję”. W niedalekiej przyszłości tajemnicza choroba zabija wszystkie istoty z chromosomem Y, odpowiadającym za wykształcenie się u organizmu cech płci męskiej. Przeżyć udaje się jedynie Yorickowi Brownowi i jego małpce kapucynce. Ostatni mężczyzna na całej planecie rusza na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Komiks powstawał w latach 2002-2008. Ukazywał się co miesiąc sumptem imprintu DC Comics o nazwie Vertigo. Historia Y została opowiedziana na łamach 60 numerów, które wydano powtórnie w 10 tomach. 

„Y: Ostatni z mężczyzn” - kiedy premiera serialu?

Na razie stacja FX nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Pojawił się jednak zwięzły opis fabuły.

Wszyscy mężczyźni nie żyją. Y przemierza świat kobiet - odkrywa ich gender, rasy, klasy i sposoby na przetrwanie. 

O adaptacji komiksu spekulowano już od jakiegoś czasu. Początkowo historią Y miała się zająć wytwórnia New Line Cinema. Przedsięwzięcie jednak upadło, kiedy szefowie firmy nie zgodzili się stworzyć trzyczęściowego filmu. Prawa wróciły w końcu do Vaughana. Autor szukał kogoś, kto jest fanem jego dzieła i w pełni je rozumie. Podczas pracy z Greenem nad „Amerykańskimi Bogami” znalazł nić porozumienia z filmowcem. Przy obecnym klimacie politycznym panującym w USA, serial może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na razie nie zdradzono, kiedy możemy spodziewać się premiery serialu. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.