„Y: Ostatni z mężczyzn” - powstaje serial na podstawie komiksu Briana K. Vaughana

Sergiusz Kurczuk
06.04.2018 12:21
fragment okładki komiksu Y: Ostatni z mężczyzn|undefined Fot. materiały promocyjne

Zamówiono pilotażowy odcinek serialu na podstawie komiksu „Y: Ostatni z mężczyzn” twórcy słynnej „Sagi”. 

Popularność blockbusterów opartych na komiksach Marvel Comics i DC Comics, spowodowały, że producenci przychylniejszym okiem patrzą na mniej znanych superbohaterów. Jednak komiks to nie tylko ludzie z supermocami w kolorowych rajtuzach. Istnieje też wiele mniej spektakularnych, ale równie interesujących historii opowiedzianych za pomocą kreski i słowa. Do artystów w dziedzinie komiksów należy Brian K. Vaughan, który stworzył takie serie jak „Saga”, czy „Y: Ostatni z mężczyzn”. Ostatni z tytułów niebawem stanie się serialem telewizyjnym.

„Y: Ostatni z mężczyzn” - serial na podstawie komiksu

Jak podaje The Hollywood Reporter, historię ostatniego mężczyzny na Ziemi opowiedzą Michael Green oraz Aida Mashaka Croal, którzy zostali showrunnerami serialu opartego na dziele Vaughana i Pii Guerry. W produkcję zaangażowana jest również Melina Matsoukas, która wyreżyseruje telewizyjną wersję komiksu „Y: Ostatni z mężczyzn”. Green będzie też współtwórcą scenariusza. Filmowiec pracował przy takich produkcjach jak „Logan: Wolverine”, „Blade Runner 2049”, czy serialu „Amerykańscy Bogowie”. Croal znana jest z seriali Netfliksa „Luke Cage” i „Jessica Jones”Matsoukas to uznana reżyserka teledysków, ale ma doświadczenie przy formach stricte fabularnych. Pracowała przy kilku odcinkach seriali „Insecure” i „Specjalista od niczego”. Na razie stacja FX zamówiła jedynie odcinek pilotażowy serialu, ale wszystko zapowiada, że widzowie poznają też resztę historii Yoricka Browna.

1 - okładka Fot. foto: Y: Ostatni z mężczyzn #1

„Y: Ostatni z mężczyzn” - o czym jest?

Historia napisana przez Briana K. Vaughana i narysowana przez Pię Guerrę przypomina nieco polską „Seksmisję”. W niedalekiej przyszłości tajemnicza choroba zabija wszystkie istoty z chromosomem Y, odpowiadającym za wykształcenie się u organizmu cech płci męskiej. Przeżyć udaje się jedynie Yorickowi Brownowi i jego małpce kapucynce. Ostatni mężczyzna na całej planecie rusza na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Komiks powstawał w latach 2002-2008. Ukazywał się co miesiąc sumptem imprintu DC Comics o nazwie Vertigo. Historia Y została opowiedziana na łamach 60 numerów, które wydano powtórnie w 10 tomach. 

„Y: Ostatni z mężczyzn” - kiedy premiera serialu?

Na razie stacja FX nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Pojawił się jednak zwięzły opis fabuły.

Wszyscy mężczyźni nie żyją. Y przemierza świat kobiet - odkrywa ich gender, rasy, klasy i sposoby na przetrwanie. 

O adaptacji komiksu spekulowano już od jakiegoś czasu. Początkowo historią Y miała się zająć wytwórnia New Line Cinema. Przedsięwzięcie jednak upadło, kiedy szefowie firmy nie zgodzili się stworzyć trzyczęściowego filmu. Prawa wróciły w końcu do Vaughana. Autor szukał kogoś, kto jest fanem jego dzieła i w pełni je rozumie. Podczas pracy z Greenem nad „Amerykańskimi Bogami” znalazł nić porozumienia z filmowcem. Przy obecnym klimacie politycznym panującym w USA, serial może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na razie nie zdradzono, kiedy możemy spodziewać się premiery serialu. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.