Założyciel Studia Ghibli odstraszył Harveya Weinsteina samurajskim mieczem

Kamil Kacperski
23.02.2018 13:11
Hayao Miyazaki|undefined Fot. Hitoshi Katanoda/Polaris/East News

Hayao Miyazaki już kilkanaście lat temu był niezadowolony z pracy z hollywoodzkim producentem. W nagrodę za złe traktowanie podarował Weinsteinowi katanę z wygrawerowaną pogróżką. 

Przez ostatnie kilka miesięcy wszystkie newsy dotyczące Harveya Weinsteina były raczej doniesieniami o jego domniemanych przypadkach molestowania aktorek. Jednak tym razem, na światło dzienne wyszły fakty z życia producenta o bardziej żartobliwym tonie. Grupa zapalonych fanów anime dokopała się do archiwalnego wywiadu z Hayao Miyazakim przeprowadzonym w 2005 roku.

Rozmowę z reżyserem odpowiedzialnym za wiele hitowych produkcji Studio Ghibli (m.in. „Mój Sąsiad Totoro”, „Spirited Away”) przeprowadził dziennik The Guardian. Głównym tematem rozmowy była współpraca reżysera z producentem Harveyem Weinsteinem przy amerykańskiej premierze „Księżniczki Mononoke”.

Weinstein chciał usuwać sceny z „Księżniczki Mononoke”.

Kontrowersyjny producent nie był zaangażowany w tworzenie filmu, ale zajmował się dystrybucją filmu w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem jego firmy, Miramax Films. Podczas spotkania między reżyserem a Weinsteinem, okazało się, że producent bardzo chciał wyciąć kilka scen z „Księżniczki Mononoke”, co oczywiście spotkało się ze sprzeciwem Hayao Miyazakiego.

Księżniczka Mononoke i wilk Fot. foto: kadr z filmu

Do branży doszły plotki, które głosiły, że po spotkaniu rzekomo reżyser wysłał producentowi katanę z wygrawerowanym zdaniem „żadnych cięć”. Miyazaki wyjaśnił jednak, że prezent nie został wymyślony przez niego, a przez japońskiego producenta, który pracował przy filmie:

Właściwie, to mój producent jest za to odpowiedzialny. Poleciałem do Nowego Jorku by spotkać się z tym mężczyzną, tym Harveyem Weinsteinem i jedyne co pamiętam, to że agresywnie mnie atakował, żądając abym wyciął wiele scen. Ale koniec końców, pokonałem go.

I za to, że Miyazaki pokonał Weinsteina, fani anime będą mu dozgonnie wdzięczni.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.