"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscarów 2019

Sergiusz Kurczuk
22.01.2019 14:33
Joanna Kulig i Tomasz Kot (Zimna wojna)|undefined Fot. kadr z filmu Zimna wojna

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła pełną listę filmów, które będą miały szanse walczyć o Oscary 2019. Wśród nich z trzema nominacjami jest "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego w opinii wielu krytyków i widzów jest najlepszym polskim filmem 2018 roku. Nic dziwnego, że zdobyła uznanie poza granicami naszego kraju. Dramat polskiego laureata Oscara poruszył nawet członków zespołu Metallica, którzy pozytywni wypowiadali się na temat filmu. Odzwierciedleniem zachwytu widowni jest pokaźna kolekcja najważniejszych nagród filmowych, które w ostatnich miesiącach zgarnęła "Zimna wojna". Produkcji nie udało się jedynie na Złotych Globach 2019. Teraz ma szansę na Oscara.

"Zimna wojna" z szansą na Oscara 2019

2 stycznia 2019 roku ogłoszono pełną listę nominacji do tegorocznych Oscarów. Znalazła się na niej "Zimna wojna". Paweł Pawlikowski pracował nad "Zimną wojną" kilka lat. Jego wcześniejszym dziełem jest "Ida" z 2013 roku. Film dostał Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Nic dziwnego, że wielu znawców przewidywało nominację "Zimnej wojny" do Oscarów 2019. Nie mylili się. Film Pawlikowskiego został również nominowany w kategorii Najlepsze zdjęcia i reżyserię.
Niestety Joannie Kulig nie udało się dostać nominacji w kategorii Najlepsza rola żeńska.

>> Zobacz także: Joanna Kulig - 10 ciekawostek o gwieździe "Zimnej Wojny" <<

Historia opowiada o trudnej miłości Wiktora (Tomasz Kot) i młodszej od niego piosenkarki Zuli (Joanna Kulig). W uczuciu przeszkadzają nie tylko charaktery głównych bohaterów, ale również okoliczności, w których przyszło im żyć. Znaczna część akcji filmu toczy się bowiem w PRL-owskiej Polsce - kraju tłamszącym jednostki. Chociaż protagoniści wyjeżdżają poza granice Polski, wracają do ojczyzny, gdzie czeka ich smutny koniec.

Rola Zuli sprawiła, że Joanna Kulig zaczęła być rozchwytywana przez zagranicznych producentów. Zainteresowali się nią twórcy serialu Amazona "Hanna". Artystka dołączyła więc do prestiżowej hollywoodzkiej agencji aktorskiej. Tomasz Kot również nie pozostał niezauważony. On także dołączył do hollywoodzkiej agenci aktorskiej i był nawet brany pod uwagę do roli złoczyńcy w nadchodzącym filmie o Jamesie Bondzie.

>>Zobacz także: Złote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku

Oscary 2019 - kiedy odbędzie się gala wręczania nagród?

Czy "Zimna wojna" zdobędzie Oscara 2019 za Najlepszy film nieanglojęzyczny? Czy Joanna Kulig ma szansę na złotą statuetkę w walce z aktorkami światowego formatu? Dowiemy się niedługo. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni za miesiąc. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

>>Zobacz także: Złote Maliny 2019: kiedy i gdzie obejrzeć transmisję live ZA DARMO?  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.