"Zimna wojna" dostała pierwszą Europejską Nagrodę Filmową. Czy będą kolejne?

Sergiusz Kurczuk
16.11.2018 10:22
Joanna Kulig i Tomasz kot w filmie Zimna wojna|undefined Fot. kadr z filmu Zimna Wojna

"Zimna wojna" jest polskim faworytem na tegorocznym rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał już "europejskiego Oscara" za montaż.

"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego została nie tylko niezwykle dobrze przyjęta przez widzów i krytyków w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Jest liderem na tle innych zakwalifikowanych do konkursu produkcji, ponieważ Europejska Akademia Filmowa uznała ją za jeden z pięciu najlepszych filmów 2018 roku. Opowieść w reżyserii Pawlikowskiego została nominowana we wszystkich najważniejszych kategoriach. W czwartek 15 listopada 2018 roku dostała jedną z nagród.

"Zimna Wojna" z Europejską Nagrodą Filmową za montaż

Decyzję nagrodzenia filmu Pawlikowskiego "europejskim Oscarem" wydała komisja składająca się z ośmiu zasłużonych filmowców. Jurorzy przyznali nagrodę "Zimnej wojnie" w kategorii montaż, a swoje postanowienie uargumentowali, określając film mianem "niemal poetyckiego", "emocjonalnego", "subtelnego" i "znaczącego". Nagroda powędruje do Jarosława Kamińskiego, który jest wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej. W swoim dorobku ma pracę przy takich filmach, jak oscarowa "Ida", "Pokłosie", czy "Jesteś bogiem". W skład jury w tym roku weszli: Luca Biazzi, Dasza Daniłowam Dadi Einarsson, Mattias Eklund, Marcelle Genovese, Malina Ionescu, Monica Rottmeyer oraz Christopher Slaski. Pozostałe nagrody otrzymali Martin Otterbeck ("Utoi, 22 lipca" - zdjęcia), Andriej Pomkratowow ("Lato" - najlepsza scenografia), Massimo Cantini ("Dogman" - najlepsze kostiumy), Dalia Colli, Lorenzo Tamburini i Daniela Tartari ("Dogman" - najlepsza charakteryzacja), Christoph M. Kaiser i Julian Massa ("3 dni w Quiberon" - najlepsza muzyka), Andre Bendocchi-Alves, Martin Steyer ("Kapitan" - najlepszy dźwięk) oraz Peter Hjorth ("Granica" - efekty specjalne).

"Zimna wojna" ma szanse na kolejne Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach najlepszy reżyser, najlepszy scenarzysta (Paweł Pawlikowski), najlepsza aktorka (Joanna Kulig) oraz najlepszy aktor (Tomasz Kot).Film może również zostać wytypowany do zbliżających się Oscarów.

Europejska Nagroda Filmowa - gala wręczenia nagród

Europejska Nagroda Filmowa, nazywana często "europejskim Oscarem" to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim produkcjom. Zarówno za wskazanie nominowanych, jak i za wybór zwycięzców odpowiada Europejska Akademia Filmowa. ENF przyznawana jest w 10 kategoriach, z czego najważniejszą jest Najlepszy Film Europejski.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 15 grudnia 2018 w Sewilli. Pełną listę nominacji znajdziecie na oficjalnej stronie European Film Awards.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.