Oscary 2019: „Zimna wojna” wybrana polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej

Natalia Hluzow
24.09.2018 17:24
Zimna wojna|undefined Fot. materiały prasowe Kino Świat

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego została jednogłośnie wytypowana przez Komisję Oscarową na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Nagrodzona za reżyserię w Cannes i okrzyknięta najlepszym filmem na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Zimna wojna” weźmie udział w wyścigu po Oscary. Zdecydowała o tym Komisja Oscarowa powołana przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego i zaakceptowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, której przewodniczył wybitny kompozytor muzyki filmowej Jan A.P.Kaczmarek.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił polskiego kandydata do Oscara 24 września 2018 roku:

„Zimna wojna” polskim kandydatem do Oscara

O wyborze „Zimnej wojny” na polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” Komisja Oscarowa zadecydowała jednogłośnie. W jej uzasadnieniu czytamy:

„Zimna wojna” – spełniona artystycznie, uniwersalna opowieść o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię Polski XX wieku. Film Pawła Pawlikowskiego urzeka mistrzostwem realizacji, znakomitym aktorstwem i unikalnym wykorzystaniem motywów polskiej muzyki ludowej. Dotychczasowe sukcesy filmu na arenie międzynarodowej z pewnością pomogą w dalszych działaniach promocyjnych.

Komisja obradowała 24 września 2018 roku w składzie: Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący), Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll.

„Zimna wojna” - obsada i twórcy

„Zimna wojna” to historia trudnej miłości Zuli i Wiktora (Joanna Kulig i Tomasz Kot) opowiedziana na tle powojennej Polski i Europy. Młoda artystka sceniczna i stateczny kompozytor zakochują się w sobie bez pamięci, lecz choć nie potrafią bez siebie żyć, nie umieją też żyć razem. 

Reżyserem i scenarzystą „Zimnej wojny” jest Paweł Pawlikowski. W tworzeniu scenariusza pomagali mu nieżyjący już Janusz Głowacki oraz Piotr Borkowski. Zdjęcia, podobnie jak w przypadku „Idy”, są dziełem Łukasza Żala. Na ekranie, obok Kulig i Kota, pojawili się m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc. 

Dotychczas film otrzymał nagrodę za reżyserię podczas 71. Festiwalu Filmowym w Cannes, a także statuetkę Złote Lwy dla najlepszego filmu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film pokazywano również na festiwalach: MFF w Telluride, Cinematik Piestany (gdzie otrzymała nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Filmu Roku), MFF w Karlowych Warach, MFF w Toronto, MFF w San Sebastian. Produkcja ma również szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kolejny Oscar dla filmu Pawła Pawlikowskiego?

Paweł Pawlikowski, reżyser „Zimnej wojny”, na swoim koncie ma już Oscara za swój poprzedni film, „Ida”, który również startował w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Jego nowe dzieło zdaje się mieć równie duże szanse w oscarowym wyścigu. Zarówno Joanna Kulig, jak i Tomasz Kot już teraz zostali dostrzeżeni i uznani za odkrycia przez zagraniczne media i twórców. Czy ich aktorskie talenty połączone ze świetną reżyserią Pawlikowskiego i doskonałymi zdjęciami Łukasza Żala okażą się przepisem na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej? Przekonamy się w styczniu 2019, gdy ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 24 lutego 2019.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.