Co robić w czasie kwarantanny? Maraton serii "Piątek 13". Bo obchodzi w tym roku 40-lecie

13.03.2020 11:04
Co robić w czasie kwarantanny? Maraton serii "Piątek 13". Bo obchodzi w tym roku 40-lecie Fot. . EastNews

Obawy przed rozprzestrzenianiem koronawirusa zamknęły kina, teatry, muzea i inne przybytki kultury? Amerykanie znaleźli na to sposób. Z okazji Piątku 13-ego oraz 40-lecia słynnej serii horrorów, amerykańska stacja SyFy rozpoczęła dziś w nocy specjalny 24-godzinny maraton z większością części sagi o Jasonie Vorheesie.

„Piątek 13” to amerykański slasher z 1980 roku, wyreżyserowany przez Seana S. Cunninghama. Jest to opowieść o grupie młodych ludzi, którzy wyjeżdżają na obóz letni jako opiekunowie grupy. Zanim jednak obozowicze przyjadą na miejsce, naszych bohaterów spotka brutalna śmierć z rąk zamaskowanego mordercy.

Od lat właśnie ten film uznawany jest za jednego z protoplastów gatunku slashera, czyli opowieści w której zamaskowany morderca zabija niewinne nastolatki na letnim obozie. Produkcja cieszyła się tak wielką popularnością, że do dziś doczekaliśmy się aż 10 sequeli oraz równie imponującej liczby filmów fanowskich.

Charakterystyczna maska hokejowa, w którą przybrany jest Jason Vorhees pojawiła się także w licznych innych dziełach kultury, a filmów, które pośrednio lub bezpośrednio cytują „Piątek 13” jest cała masa.

Przeczytaj także

Seria doczekała się nawet swoistego spin-offu, który można zaliczyć jako jeden z sequeli serii. Mowa o filmie „Freddy kontra Jason” Ronny’ego Yu z 2003 roku, w którym spotykają się przeciwnicy z dwóch najpopularniejszych slasherowych serii – „Piątek 13” i „Koszmar z ulicy Wiązów”.

Warto nadmienić także, że w 2009 powstał także oficjalny remake w reżyserii Marcusa Nispela, który jednak cieszył się jedynie umiarkowanym zainteresowaniem widzów.

Jak widać – „Piątek 13” to seria z długimi tradycjami, a teraz Amerykanie będą mogli obejrzeć większość części lubianej serii w całej ich glorii i chwale.

Przeczytaj także

Mimo, że nie jest to działanie bezpośrednio związane z ostatnimi doniesieniami medialnymi o COVID-19, nie sposób nie zauważyć, że jest to świetne zagranie na czas kwarantanny ochronnej przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa. Jeśli damy ludziom maraton filmowy w telewizji, może chętniej zostaną oni w domach.

W skład serii wchodzą następujące filmy:

 • „Piątek 13” (1980)
 • „Piątek 13 II” (1981)
 • „Piątek 13 III” (w 3D) (1982)
 • „Piątek 13 IV: Ostatni rozdział” (1984)
 • „Piątek 13 V: Nowy początek” (1985)
 • „Piątek 13 VI: Jason żyje” (1986)
 • „Piątek 13 VII: Nowa krew” (1988)
 • „Piątek 13 VII: Jason zdobywa Manhattan” (1989)
 • „Piątek 13 IX: Jason idzie do piekła” (1993)
 • „Jason X” (2001)
 • „Freddy kontra Jason” (2003)
 • „Piątek 13” (2009)

W ciągu dzisiejszego dnia widzowie stacji SyFy zobaczą jednak „tylko” 8 części, kończąc przygodę z bohaterem na filmie „Jason zdobywa Manhattan”.

Przeczytaj także

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że o godzinie 18.00 stacja SyFy przemianuje się na „Camp Crystal Lake's Public Access Channel”.

Od tego momentu w przerwach reklamowych między filmami, puszczane będą zwiastuny filmowe, związane z poszczególnymi produkcjami, a także zestaw specjalnych wideo rekrutacyjnych, zachęcających do zostania opiekunem na obozie Crystal Lake. Dodatkową atrakcją będą wstawki ze studia telewizyjnego, gdzie zaproszeni gości opowiedzą ciekawostki związane ze słynną serią.

Czytaj więcej: "W lesie dziś nie zaśnie nikt", reż. Bartosz M. Kowalski [RECENZJA]

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.