Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny polski aktor, gwiazdor "Wielkiego Szu" miał 83 lata

07.12.2022 10:10
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny polski aktor, gwiazdor "Wielkiego Szu" miał 83 lata Fot. VIPHOTO/East News

Smutne wieści - w wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki, wybitny polski aktor teatralny i filmowy. Zapisał się w historii polskiej kinematografii swoimi występami w takich filmach, jak "Wielki Szu" czy "Sanatorium pod klepsydrą".

Nie żyje Jan Nowicki

Jak poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal, w środę 7 grudnia 2022 roku w nocy zmarł w swoim domu w Krzewencie aktor Jan Nowicki. Artysta znany z ról w filmach "Wielki Szu", "Sanatorium pod klepsydrą", "Sztos", "Popioły", czy "Pan Wołodyjowski" miał 83 lata. Przyczyna jego śmierci na razie nie jest znana.

Polecamy

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1963 roku w "Przygodzie noworocznej". Później przyszły większe role w takich filmach, jak "Popioły" Andrzeja Wajdy, "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego, czy "Pan Wołodyjowski" Jerzego Hoffmana. 

Następna była jedna z jego najbardziej pamiętnych ról w "Sanatorium pod klepsydrą". To filmowa adaptacja prozy Brunona Schulza, w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Nowicki zagrał Józka, który w tajemniczym, istniejącym poza czasem sanatorium spotyka zmarłego ojca. 

Wielką popularność przyniósł Nowickiemu tytułowy Wielki Szu (1983 roku), oszust karciany z filmu w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

W latach 90. zagrał w wielu popularnych produkcjach sensacyjnych pokroju "Młode wilki" i "Młode wilki 1/2", "Sztos", a na początku XXI wieku pojawił się również w legendarnej komedii "E=mc2". 

W ostatnich latach pojawił się w kilku popularnych produkcjach, takich jak: "Fenomen", "Sztos 2", czy "Pokaż kotku, co masz w środku". Fani memów mogli go również oglądać w produkcji "Fanatyk" na podstawie legendarnej internetowej copy-pasty "Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa" autorstwa MalcolmaXD.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.