Nie żyje Józef Skwark. Grał Adasia Cisowskiego w filmie "Szatan z siódmej klasy"

28.11.2022 13:37
Nie żyje Józef Skwark. Grał Adasia Cisowskiego w filmie "Szatan z siódmej klasy" Fot. Jan BIELECKI/East News

W wieku 84 lat zmarł ceniony polski aktor filmowy i reżyser teatralny, Józef Skwark. Był znany z roli Adasia Cisowskiego w kultowym "Szatanie z siódmej klasy" na bazie powieści Kornela Makuszyńskiego.

Nie żyje Józef Skwark. Aktor miał 84 lata

25 listopada 2022 roku zmarł uznany polski aktor i reżyser teatralny, Józef Skwark. Miał 84 lata, a oficjalna przyczyna śmierci nie została do tej pory ujawniona.

Polecamy

Krajową popularność przyniosła mu rola Adasia Cisowskiego w filmie "Szatan z siódmej klasy", ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego z 1960 roku. Mogliśmy oglądać go także jako księdza Zygmunta w "Plebanii". Ostatni raz na ekranie pojawił się natomiast w 2021 roku w epizodycznej roli w serialu "Wszystko przed nami".

Józef Skwark urodził się w styczniu 1938 roku w Balicach. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Dość szybko umiłował sobie grę na scenie, zamiast pracy na planie filmowym. Na przestrzeni swojej długiej kariery był związany między innymi z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu czy Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Był również wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.