Nie żyje reżyser kultowych filmów akcji klasy B. Twórca "Cyborga" i "Kapitana Ameryki" miał 69 lat

29.11.2022 10:58
Nie żyje reżyser kultowych filmów akcji klasy B. Twórca "Cyborga" i "Kapitana Ameryki" miał 69 lat Fot. Cannon Entertainment/Golan Glo/Collection Christophel/East News

Nie żyje Albert Pyun. Kultowy twórca niskobudżetowych filmów akcji i kina science fiction miał 69 lat. Pożegnał go m.in. Jean-Claude Van Damme.

Zmarł Albert Pyun, kultowy twórca kina klasy B

Śmierć znanego twórcy potwierdziła za pośrednictwem mediów społecznościowych jego żona, Cynthia Curnan. Jak podaje portal Deadline, Albert Pyun zmarł w Las Vegas w wieku 69 lat. Od jakiegoś czasu cierpiał na demencję oraz stwardnienie rozsiane.

Polecamy

Artysta urodził się na Hawajach i wychował w rodzinie wojskowej. Jego kariera ponad 40 lat i w tym czasie wyreżyserował kultowe produkcje takie jak "Miecz i czarnoksiężnik" z 1982 roku, "Cyborg" z 1989 roku, czy w końcu "Kapitana Amerykę" z początku lat 90., gdzie w tytułową rolę wcielił się Matt Salinger.

Ostatnia produkcja, przy jakiej pracował to "Cyborg Nemesis: The Dark Rift" z 2015 roku. Od tamtego czasu jego zdrowie stopniowo podupadało i Pyun musiał wstrzymać karierę. Twórca w 1983 roku był nominowany do nagrody Saturn, która przyznawana jest najlepszym produkcjom z gatunków sci-fi i fantasy. Jego film "Miecz i czarnoksiężnik" miał wówczas szansę na statuetkę za najlepszy scenariusz.

Przez lata filmowej kariery Pyun pracował z wielkimi gwiazdami kina od Jean-Claude Van Damme'a przez Christophera Lamberta aż po Burta Reynoldsa. Los chciał, że współpracował również z ikonami popkultury pokroju Snoop Dogga, Charliego Sheena i Ice'a-T.

Polecamy

Pyun wyreżyserował 20 filmów fabularnych w latach 90. Twórcę pożegnał wspomniany Jean-Claude Van Damme, który zagrał główną rolę w jego filmie "Cyborg":

Z wielkim smutkiem i ciężkim sercem żegnam Alberta Pyuna.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.