Nie żyje znany dziennikarz i lektor Andrzej Matul. Czytał m.in. "Madagaskar" i "Listę Schindlera"

15.12.2022 12:12
Nie żyje znany dziennikarz i lektor Andrzej Matul. Czytał m.in. "Madagaskar" i "Listę Schindlera" Fot. Michal WARGIN/East News

W wieku 75 lat zmarł znany dziennikarz i lektor Andrzej Matul. Przez większość kariery był związany z Polskim Radiem (od 1973 roku), a jego głos znaliśmy również z filmów w telewizji.

Nie żyje Andrzej Matul, znany dziennikarz i lektor

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej radiowa Jedynka, nie żyje znany dziennikarz i lektor Andrzej Matul. Miał 75 lat. Przyczyna śmierci jest na razie nieznana.

Polecamy

Andrzej Matul był związany z Polskim Radiem od 1973 roku. Swoją działalność w Polskim Radiu rozpoczął w "Sygnałach dnia", później prowadził "Cztery pory roku" i "Lato z radiem", a także "Radiowy Tygodnik Kulturalny". W latach 90. został zastępcą kierownika, a potem kierownikiem Redakcji Kulturalnej radiowej Jedynki.

W roku 2000 objął funkcję zastępcy kierownika Redakcji Kultury i Wiedzy, a potem szefa Redakcji Pasm Muzyczno-Publicystycznych.

Polecamy

Poza tym Andrzej Matul spełniał się jako aktor dubbingowy i lektor. Jego głos słyszeliśmy w najpopularniejszych animacjach, które trafiały na ekrany polskich kin - "Madagaskar", "Iniemamocni" i "Ratatuj". Starsi widzowie mogą kojarzyć go m.in. z "Pianisty", "Skarbu narodów", "Listy Schindlera", a także pierwszych "Gwiezdnych wojen":

Andrzej Matul był Laureatem Złotego Mikrofonu i Chryzostoma, a także Mistrzem Mowy Polskiej. W 1998 roku nadano mu natomiast Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.