Aktorzy i aktorki, które zdobyły najwięcej Oscarów i nominacji w historii

Karolina Woźniak
25.02.2019 15:31
Oscary |undefined Fot. : EAST NEWS

Oscary 2019 już za nami. Jednak ciężko nam zapomnieć o tej ceremonii, dlatego prezentujemy Wam zestawienie aktorek i aktorów, którzy zdobyli najwięcej Oscarów w historii.

91. gala rozdania Oscarów już za nami. Ceremonia nie obyła się bez wpadek czy wzruszeń. Nagrodę za Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego zdobył Rami Malek, a statuetka za Najlepszą Aktorkę Pierwszoplanową została przyznana Olivii Colman. Fani polskiego kina mieli nadzieje, że nagroda za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny trafi w ręce PawłaPawlikowskiego, Tomasza Kota i Joanny Kulig. Tak się niestety nie stało. Statuetkę zdobyła "Roma" Alfonso Curaona.  

Przeczytaj także

Aktorzy i aktorki z największą liczbą Oscarów

Katherine Hepburn

Katherine Hepburn uznawana jest za największą aktorkę wszech czasów. Kobieta należy także do legend "Złotej Ery Hollywood". Miała na swoim koncie aż 4 statuetki i 12 nominacji do Oscara.

Jack Nicholson

Tego aktora nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest zdobywcą trzech Oscarów za role w filmach: "Ludzie honoru", "Lepiej być nie może", "Czułe słówka". Ponadto był nominowany 9 razy do tej prestiżowej nagrody.

Meryl Streep

Nominowana do Oscara aż 21 razy, z czego aż 3 ma na swoim koncie. Dzięki tym liczbom Meryl Streep zalicza się do rekordzistek Oscarów w tej kwestii. Pierwszą statuetkę otrzymała za film "Sprawa Kramerów", drugą za "Wybór Zofii" i ostatnią za "Żelazną Damę".

Ingrid Bergman

Aktorka była nominowana do nagrody Oscara aż 7 razy, a wygrała 3. Pierwszy raz w 1945 roku dzięki produkcji Gasnący Płomień", w której zagrała rolę pierwszoplanową. Drugiego Oscara zdobyła 12 lat później dzięki "Anastazji", a trzeci raz wygrała w 1975 roku za "Morderstwo w Orient Expressie".

Daniel Day Lewis

Aktor ma na swoim koncie 3 nominacje i 3 wygrane Oscary. Nic dziwnego, Daniela uznaje się za jednego z bardziej utalentowanych aktorów. Pierwszą statuetkę zdobył w 1990 roku za rolę w filmie "Moja lew stopa". Później mogliśmy go podziwiać w filmie "Aż poleje się krew" oraz "Lincoln". Za oba te filmy Lewis został nagrodzony statuetką.

Denzel Washington

Denzel Washington to bez wątpienia jeden z bardziej lubianych aktorów w kinie. Nic więc dziwnego, że zdobył aż 2 statuetki i był nominowany aż 7 razy do nagrody Oscara. Pierwszą wygraną przeżył w 1990 roku za film "Chwała", a drugą za rolę Alonzo w filmie "Dzień próby".

Marlon Brando

Za postać Vita Corleone, Marlon Brando w 1973 roku otrzymał Oscara. 18 lat wcześniej zdobył pierwszą statuetkę za rolę w filmie "Na nabrzeżach". Mimo wygranej w 1973 roku, aktor nie przyjął Oscara. Był to wyraz protestu przeciwko dyskryminacji Indian, których - jak twierdził aktor - źle przedstawiano w westernach.

Robert De Niro

Nominowany do Oscara 7 razy, z czego 2 razy wygrał. W 1975 roku zdobył nagrodę za rolę drugoplanową za film "Ojciec Chrzestny II", a w 1981 roku za film "Wściekły Byk". De Niro jest uznawany za najlepszego amerykańskiego aktora od czasów Marlona Brando.

Tom Hanks

Aktor zdobył Oscara 2 razy. Pierwszą nagrodę otrzymał w 1994 roku za film "Filadelfia", w którym wcielił się w Andrew Becketta. Drugą nagrodę otrzymał rok później za film "Forrest Gump".

Cate Blanchett

Zwyciężczyni 2 Oscarów. Cate Blanchett była nominowana 5 razy. W 2005 roku zdobyła nagrodę za Najlepszą Rolę Drugoplanową w filmie "Aviator", a w 2014 za film Woody'ego Allena "Blue Jasmine".

Zobacz także: >>Oscary 2019: Najwięksi wygrani 91. gali wręczenia nagród<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.