Polski film "IO" został nominowany do Oscara 2023. Gdzie obejrzeć produkcję online?

25.01.2023 11:22
Polski film "IO" został nominowany do Oscara 2023. Gdzie obejrzeć produkcję online? Fot. materiały prasowe

Pod koniec stycznia 2023 roku poznaliśmy nominowanych do tegorocznych Oscarów. Wśród nich pojawił się polski akcent w postaci "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Polski film IO z nominacją do Oscara

We wtorek 24 stycznia 2023 roku amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła pełną listę nominowanych, którzy zawalczą o nagrody podczas 95. ceremonii rozdania Oscarów. Dla polskich widzów kluczowym pytaniem było to, czy szansę na statuetkę otrzyma "IO", czyli melancholijna opowieść o podróżującym przez świat osiołku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Produkcja trafiła na oscarową krótką listę w kategorii "Najlepszego filmu międzynarodowego", a jak dowiedzieliśmy się wczesnym popołudniem czasu polskiego 24 stycznia, dostała również oficjalną nominację do Oscara. Zmierzy się z faworytem w postaci niemieckiego "Na Zachodzie bez zmian", a także argentyńskim "Argentyna, 1985", belgijskim "Close" i irlandzkim "The Quiet Girl". 

Polecamy

IO - gdzie obejrzeć online?

Możemy być prawie pewni, że po otrzymaniu oficjalnej nominacji "IO" będzie częściej pokazywany w kinach sieciowych i multipleksach, bo z rotacji w kinach studyjnych na przestrzeni ostatnich miesięcy raczej nie wypadł. Tutaj widzom pozostaje zatem regularnie sprawdzać repertuary lokalnych kin - zwłaszcza tych niezależnych.

Dla tych, którzy opowieść wolą jednak zobaczyć we własnym zaciszu domowym, z pomocą spieszą serwisy VOD. Na razie "IO" nie jest dostępne w żadnym z serwisów streamingowych, ale podejrzewamy, że niedługo ten fakt może się zmienić.

Możemy jednak wypożyczyć produkcję w serwisach Premiery Canal+, Player, Nowe Horyzonty VOD, Pod Baranami, MojeEKino.pl i VOD.pl. W każdym z nich koszt takiej usługi to około 15 złotych, więc mniej niż za bilet w kinie.

Polecamy

IO - o czym jest polski film nominowany do Oscara?

Film pokazuje nam świat przedstawiony z perspektywy zwierzęcia. Głównym bohaterem "IO" jest bowiem osiołek o tym samym imieniu, który podróżuje przez kolejne krainy, poznając pozostałych bohaterów opowieści:

IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Tak jak wspomnieliśmy, film zobaczycie w kinach lub serwisach VOD. Natomiast o tym, czy "IO" otrzyma Oscara, dowiemy się już w nocy 13 marca 2023 roku.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.