A co gdyby "Shrek" powstał jako niskobudżetowy aktorski film fantasy w 1984 roku? Przerażająca galeria

20.01.2023 15:08
A co gdyby "Shrek" powstał jako niskobudżetowy aktorski film fantasy w 1984 roku? Przerażająca galeria Fot. ?DreamWorks/Courtesy Everett Collection/East News

Jedno jest pewne - na soundtracku nigdy nie znalazłyby się absolutne bangery od Smash Mouth.

A co gdyby Shrek powstał w latach 80.?

"Labirynt", "Neverending Story", czy "Willow" to zaledwie kilka klasyków fantasy/mrocznego fantasy, które podbijały serca dzieciaków i dorosłych na całym świecie w latach 80. Filmy cechowały się przedziwnymi postaciami, pokrętnymi efektami specjalnymi i specyficznym klimatem, który we współczesnym kinie jest właściwie nieobecny.

Polecamy

Niewątpliwie te opowieści zainspirowały kolejne pokolenia twórców - i możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że wśród nich byli ludzie odpowiedzialni za "Shreka". Kultowa animacja chętnie czerpała ze stereotypów i klisz stosowanych nie tylko przez bajki Disneya, ale bawiła się również klasycznymi motywami fantasy.

Wiecie - księżniczka zamknięta w samotnej wieży strzeżonej przez smoka, gadający pomocnik-zwierzak, pocałunek jedynej prawdziwej miłości i tak dalej. Zresztą same postaci w trakcie filmu wyszydzają te podobieństwa, więc Ameryki tutaj nie odkrywamy. A co by było, gdyby za "Shreka" wzięli się ludzie z Hollywood, ale 20 lat wcześniej?

Nie tak dawno na to pytanie (którego nikt nie zadał) odpowiedziała grupa Abandoned Films, która postanowiła przedstawić postaci i lokacje ze "Shreka", ale w wersji "filmu fantasy z lat 80.". Shrek jest więc paskudnym humanoidalnym potworem, Kot w butach jest przesłodkim kicurkiem, Osioł jest całkiem uroczym osłem, a Fiona wygląda jakby uciekła z planu zdjęciowego do "Diuny" Davida Lyncha.

Polecamy

Krótko mówiąc - wszystko się właściwie zgadza, a z kadrów wycieka klimat zbliżony do chociażby wspomnianego wyżej "Neverending Story". Zresztą zobaczcie sami:

I chociaż wygląda to bardzo profesjonalnie, to jednak cieszmy się, że żyjemy w tym uniwersum, gdzie "Shrek" jest filmem animowanym z początku lat 2000. Dzięki temu świat poznał np. kawałek "All-Star" Smash Mouth. Lepiej być nie może.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.