Top 10 filmów biograficznych. Wśród nich: "Amy", "Ostatnia Rodzina", czy "Lista Schindlera"

03.03.2020 12:18
lista schindlera wsrod najlepszych filmow biograficznych|undefined Fot. Materiały prasowe Universal Pictures

„Życie pisze najlepsze historie” - głosi słynne powiedzenie. Ta zasada bardzo często sprawdza się w kinie. Reżyserzy niezwykle chętnie sięgają po prawdziwe losy znanych postaci, aby na ich podstawie opowiedzieć porywające historie, nie tylko na temat czyjegoś życia, ale częstokroć przekazać głębszą, bardziej uniwersalną myśl. Wybraliśmy dla Was najciekawsze filmy biograficzne.

1. „Lista Schindlera” (1993), reż. Steven Spielberg

Laureat 7 Oscarów, w tym dla Najlepszego Filmu i reżysera Stevena Spielberga oraz jedna z najlepszych ról aktora Liama Neesona. Historia życia i poświęcenia niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który podczas II Wojny Światowej uratował ponad 1100 Żydow, ukrywając ich przez nazistami. Poruszająca historia, która silnie oddziałuje na widza, nie tylko dzięki doskonałemu aktorstwu, ale także za sprawą swojej intrygującej formy. Sprawiła ona, że „Lista Schindlera” na stałe zapisała się złotymi zgłoskami w historii Kina.

2. „Piękny Umysł” (2001), reż. Ron Howard

Opowieść o życiu słynnego amerykańskiego matematyka, Johna Nasha, który próbował opracować ważną teorię naukową, która uczyni go znanym i poważanym naukowcem. Z czasem jednak okazało się, że zadanie będzie niezwykle trudne, z powodu postępującej choroby mężczyzny. Wspaniały portret człowieka po przejściach, który jednak w pełni oddaje się idei, nie zważając na przeciwności. Wciągający obraz walki genialnego umysłu z ułomnym ciałem. Jedna z najsłynniejszych ról Russella Crowe’a i laureat 4 Oscarów, w tym za Najlepszy Film i Reżyserię.

3. „Pianista” (2002), reż. Roman Polański

Słynny film Romana Polańskiego, nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Reżysera. Oparta na faktach historia polskiego pianisty Władysława Szpilmana (wyśmienity Adrien Brody), który próbuje przetrwać II Wojnę Światową, ukrywając się w budynkach w opuszczonej, zniszczonej Warszawie.

4. „Fighter” (2010), reż. David O. Russell

Jedna z najlepszych ról Christiana Bale’a w filmie biograficznym, opowiadającym o Dickym Ecklundzie i jego skomplikowanej relacji z bratem, znanym bokserem Mickym Wardem, granym przez Marka Wahlberga. Nietypowe podejście do historii sportowca sprawia, że obraz bardzo silnie oddziałuje na emocje widza, doskonale oddając stany emocjonalne bohaterów i pozwalając współodczuwać ich dylematy.

5. „Wyścig” (2013), reż. Ron Howard

Intrygujący film sportowy, opowiadający o prawdziwej rywalizacji między Jamesem Huntem a Nikim Laudą – słynnych kierowców Formuły 1, wielokrotnie walczących o tytuł mistrza świata. Porywająca, dynamiczna i niezwykle wciągająca historia, która nie tyko przybliża losy głównych bohaterów, ale zaraża także żywą, namacalną pasją. Dzięki temu seans obrazu wiąże się z niezwykle silnymi emocjami.

6. „Bogowie” (2014), reż. Łukasz Palkowski

Tomasz Kot jako słynny polski kardiochirurg Zbigniew Religa w jednym z najciekawszych polskich filmów, nie tylko w kategorii biografii. Historia skomplikowanej, pełnej problemów i przeciwności losu drogi do pierwszego udanego przeszczepu serca.

7. „Amy”(2015), reż. Asif Kapadia

Film dokumentalny, przybliżający sylwetkę brytyjskiej piosenkarki Amy Winehouse, autorki hitów „Rehab” i „Valerie”. Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego to wciągająca, pełna żywych emocji historia, stworzona dzięki intrygującemu zestawieniu niewidzianych wcześniej materiałów, często wyciągniętych z prywatnego archiwum. Dzięki temu widz ma wrażenie, że „Amy” to prawdziwy i bliski portret zwykłej dziewczyny, która nie potrafiła poradzić sobie z nagłą i niespodziewaną sławą.

8. „Steve Jobs” (2015), reż. Danny Boyle

Wspaniały film biograficzny, przyglądający się życiu założyciela firmy Apple, który w niezwykle umiejętny sposób w trzech sekwencjach opowiada o definiujących momentach jego historii. Piorunujący Michael Fassbender oraz świetna Kate Winslet w filmie biograficznym, który został nominowany do dwóch Oscarów, właśnie za te wyśmienite kreacje.

9. „Jackie” (2016), reż. Pablo Larrain

Natalie Portman jako Jacqueline Kennedy Oasis, żona prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Południowoamerykański reżyser Pablo Larrain celowo osadził akcję w 1963 roku, kiedy doszło do zamachu na życie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na podstawie tych wydarzeń stworzył przejmujący i poruszający portret Amerykańskiej Pierwszej Damy, która musiała zachować twarz i ogładę podczas najgorszego dnia w swoim życiu. Niezwykle wciągający portret twardej kobiety, która musiała poradzić sobie z ekstremalną sytuacją.

10. „Ostatnia rodzina” (2016), reż. Jan P. Matuszyński

Jeden z najlepszych polskich filmów, który w niezwykle uniwersalny sposób opowiada historię rodziny Beksińskich, stawiając ją w szerszym polityczno-społecznym kontekście. Wizja skomplikowanego i nietypowego życia członków rodziny zaskakuje niemal na każdym kroku, a film potrafi silnie przykuć do ekranu i sprawić, że z niezwykłym zainteresowaniem będziemy podążać za ich losami.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.