„1983”: wszystko, co wiemy o pierwszym polskim serialu Netfliksa

Natalia Hluzow
04.10.2018 17:35
1983 serial Netflix gdzie obejrzeć kiedy premiera|undefined Fot. materiały prasowe Netflix

Premiera serialu „1983” przedstawiającego alternatywną historię polski zbliża się wielkimi krokami. Gdzie będzie można go obejrzeć? Ile będzie odcinków? I kto gra w „1983”? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zgromadziliśmy w jednym artykule.

Pierwsze informacje na temat polskiego serialu Netfliksa pojawiły się już w 2017 roku, kiedy ogłoszono, że Agnieszka Holland, która była jedną z reżyserek „House of Cards”, nakręci polskojęzyczny serial dla Netflix. Już wtedy ogłoszono, że serial będzie toczył się w alternatywnej rzeczywistości i opowie o tym, co by było, gdyby zimna wojna się nie skończyła.

Pojawiła się też pierwsza wideo zapowiedź polskiego serialu Netflix, w którym Agnieszka Holland zdradzała zarys fabularny produkcji:

„1983” – o czym będzie?

Serial „1983” zapowiadany jest jako trzymający w napięciu thriller szpiegowski, który przedstawia wielowątkową opowieść o alternatywnej polskiej rzeczywistości.

Straszliwy atak terrorystyczny,  który odbył się w 1983 roku, pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie spod jarzma Związku Radzieckiego i zapobiegł upadkowi mocarstwa. W efekcie w 2003 roku zimna wojna nadal trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami wraz ze skompromitowanym oficerem śledczym odkrywają jednak spisek, który doprowadził do utrzymania żelaznej kurtyny i represyjnego państwa w Polsce. Okazuje się, że po 20 latach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wprowadzają w życie tajny plan, którzy obmyślili z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek ten ma nie tylko radykalnie zmienić oblicze Polski i wpłynąć na życie jej obywateli, ale też odmienić losy całego świata. Odkrycie głównych bohaterów może nawet doprowadzić do rewolucji. Właśnie dlatego rządzący nie cofną się przed niczym, by zachować swój plan w tajemnicy.

Polski serial Netflix ma łączyć w sobie różne gatunki filmowe: wartką akcję, wątek kryminalny, historię miłosną i opowieść o poszukiwaniu prawdy. A wszystko to na tle międzynarodowego spisku w pełnym intryg świecie, w którym to Polska zdaje się rozdawać karty.

1983 serial netflix Fot. foto: materiały prasowe Netflix

„1983” – zwiastun

2 października 2018 pojawił się pierwszy teaser „1983”, zapowiadający gęsty, łączący socrealizm z nowoczesnością klimat pierwszego polskiego serialu Netflix:

Wciąż czekamy jeszcze na premierę oficjalnego zwiastuna „1983”, który powinien pojawić się w najbliższym miesiącu. Warto śledzić również profile serialu na Instagramie oraz Facebooku, gdzie udostępniane są spoty i zdjęcia z serialu.

Obsada  „1983”

W rolach głównych „1983” występują Maciej Musiał (student prawa) i Robert Więckiewicz (skompromitowany oficer śledczy). W obsadzie polskiego serialu Netfliksa znaleźli się również: Zofia Wichłacz, Andrzej Chyra, Michalina Olszańska, Edyta Olszówka, Patrycja Volny, Ewa Błaszczyk, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach i Wojciech Kalarus.

Twórcy polskiego serialu Netfliksa

Reżyserkami serialu są Agnieszka Holland oraz Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Za pomysł i scenariusz „1983” odpowiada Joshua Long. Zdjęcia zrealizowali Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Scenografia jest dziełem Anny Anosowicz, a kostiumy - Katarzyny Lewińskiej. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, zdobywca nagrody w Gdyni za muzykę do „Kamerdynera” i „Wilkołaka”.

1983 serial netflix Fot. foto: materiały prasowe Netflix

Serial „1983” – gdzie obejrzeć?

„1983” to kolejna europejska produkcja oryginalna Netfliksa, w związku z czym serial będzie dostępny tylko w tym serwisie. Jako międzynarodowa platforma streamingowa Netflix udostępni serial we wszystkich krajach, w których działa. Nie ma żadnych informacji o serialu „1983” online na CDA, Showmax, HBO GO bądź innej platformie czy też o emisji serialu Netfliksa w telewizji. Serwis jak zwykle udostępni wszystkie odcinki sezonu w dniu premiery.

1983 serial netflix Fot. foto: materiały prasowe Netflix

„1983”: Kiedy premiera polskiego serialu Netflix?

Na serial „1983” będzie składało się 8 odcinków. Wszystkie zostaną udostępnione na Netflix 30 listopada 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.