2. sezon „Fear of the Walking Dead” jest plagiatem? Stacja AMC została oskarżona przez twórcę komiksu o zombie

Sergiusz Kurczuk
28.06.2018 12:42
Fear of the Walking Dead|undefined Fot. kadr z serialu Fear of the Walking dead

Kontynuacja spin-offa serialu „The Walking Dead” została posądzona przez plagiat. Autor komiksu „Dead Ahead” uważa, że scenarzyści ukradli mu jego pomysł. 

Ostatnimi czasy serial „The Walking Dead” przeżywa ciężkie chwile. Z sezonu na sezon spada oglądalność. Na domiar złego Andrew Lincoln wcielający się w Ricka Grimesa zapowiedział, że niedługo opuści produkcję o zombie. Widzowie z tego powodu zamierzają odpuścić sobie dalsze oglądanie produkcji AMC. Tym razem czarne chmury zawisły nad spin-offem „The Walking Dead”. Twórca komiksu „Dead Ahead” zarzuca scenarzystom, że splagiatowali jego historię o zombie. 

„Fear of the Walking Dead” -  czy 2. sezon jest plagiatem?

Jak donosi The Hollywood Reporter, komiksowy twórca Mel Smith, twierdzi, że znaczna część wydarzeń pojawiających się w 2. sezonie serialu „Fear of the Walking Dead” została ukradziona z jego własnej opowieści o pladze nieumarłych istot. Spin-off „The Walking Dead”, w przeciwieństwie do głównego serialu, nie został oparty na komiksie Roberta Kirkmana. Za fabułę w pełni odpowiadają twórcy produkcji. „Dead Ahead” ukazał się w 2008 roku nakładem Image Comics - tego samego wydawnictwa, z którego pochodzi komiksowa wersja „The Walking Dead”.

1 Fot. foto: okładka komiksu Dead Ahead #1

 Oficjalny opis fabuły rzeczywiście przypomina historię opowiedzianą w kontynuacji „Fear of the Walking Dead”.

To, co miało być fajną wyprawą na ryby, szybko mienia się w koszmar potępionych, uwięzionych w pływającym więzieniu. Kontynenty zalała fala zombie, która rozprzestrzenia się bardzo szybki, zmieniając ludzkość w żywe zwłoki, porzucając osoby znajdujące się na morzu na pastwę losu. Kiedy zapasy się kończą, na horyzoncie pojawia się nadzieja w postaci luksusowego liniowca. Wszystko, czego potrzebują bohaterowie powinno znajdować się na statku, ale kto odważy się wejść na pokład statku, by przekonać się, w co zamienili się jego pasażerowie i załoga?

Mimo braku liniowca, w serialu AMC pojawia się sporo podobieństw do elementów historii zawartej na kartach „Dead Ahead”. Z drugiej strony w świecie pełnym wciąż pojawiających się filmów, seriali, komiksów i gier, trudno ustrzec się wtórności pewnych rozwiązań fabularnych. Smith chwycił się jednak faktu, że w momencie, gdy tworzył „Dead Ahead”, jego agentem był David Alpert, który obecnie sprawuje funkcję producenta spin-offa „The Walking Dead”. Sprawie na razie przyglądają się prawnicy. Stacja AMC nie chce jeszcze komentować oskarżenia o plagiat

10 czerwca 2018 roku wyemitowano ostatni odcinek 4. sezonu serialu. Na razie nie wiadomo czy twórcy powołają do życia kontynuację, ale stacja ma dalekosiężne plany jeśli chodzi co całą markę „The Walking Dead”. Obecnie trwają prace nad 9. sezonem serialu, który zadebiutuje jesienią 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.