Czym inspirowali się twórcy „Altered Carbon”, czyli motywy z innych dzieł w nowym serialu Netflixa

Natalia Hluzow
05.02.2018 00:38
Czym inspirowali się twórcy „Altered Carbon”, czyli motywy z innych dzieł w nowym serialu Netflixa Fot. Katie Yu / Netflix

Prześledziliśmy serial o Takeshim Kovacsie i znaleźliśmy mnóstwo nawiązań do innych tekstów kultury. Czy rozpoznaliście je wszystkie? A może znaleźliście coś jeszcze?

Nowy serial Netfliksa fascynuje treścią i urzeka formą, jest niesamowicie uzależniający i podsuwa wiele tematów do refleksji. O „Altered Carbon” można powiedzieć jeszcze wiele innych dobrych rzeczy, jednak słowo „nowy” nie do końca do niego pasuje. Produkcja oparta na powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda K. Morgana jest bowiem przepełniona motywami zaczerpniętymi z innych słynnych dzieł i okraszona dobrze znaną estetyką. Czym inspirowali się twórcy? Laeta Kalogridis, pomysłodawczyni serialu, w jednym z wywiadów powiedziała:

Zawsze czułam, że mamy wiele wspólnego z Black Mirror, a Black Mirror ma wiele wspólnego z nami. Czerpiemy z Phillipa K. Dicka, z Williama Gibsona, w pewnym stopniu także z Isaaca Asimova. Szczególnie z cyklu Fundacja i jego konceptu związanego z tym, co się dzieje, kiedy niewłaściwi ludzie są u władzy przez byt długi czas.

Prześledźmy więc najważniejsze ze wspomnianych i innych wyłapanych przez nas inspiracji w porządku od najmniej do najbardziej znaczących:

6. Poe

Postać spersonalizowanej sztucznej inteligencji o imieniu Poe, która prowadzi hotel związany tematycznie z twórczością Edgara Allana Poe to oczywiste nawiązanie do autora „Zagłady domu Usherów”. Podobnie jak wygląd tego wyjątkowego bohatera.

altered carbon inspiracje poe Fot. foto: materiały prasowe Netflix/domena publiczna

5. Zdobycze technologii jako przedmiot kultu religijnego

Podobnie jak „kapłani nauki” w „Fundacji” Isaaca Asimova, przedstawiciele Psychasec uczynili ze zdobyczy postępu technologicznego przedmiot kultu religijnego. Głównym wyznawcą wiary w nowych bogów, zwanych Meths (na cześć najstarszego człowieka ze Starego Testamentu), jest Mr Leung, który nie przebiera w środkach, by zaszczepić „niewiernym” wiarę w nowe bóstwa zamieszkujące Olimp przyszłości.

are you beliver Fot. foto: kadr z "Altered Carbon"

4. Wątek obsesyjnej kazirodczej miłości

Znany już w starożytnej literaturze motyw zakazanej miłości członka rodziny do własnego krewnego pojawia się wraz z zaginioną siostrą Takeshiego Kovacsa - Reileen Kawaharą. Obsesyjnie zakochana w bracie kobieta przywodzi na myśl Lucillę Sharpe z „Crimson Peek” Guillermo del Toro, która gotowa była zabić (i to wielokrotnie), aby mieć Thomasa tylko dla siebie, a także Kathryn Merteuil ze „Szkoły uwodzenia” prowadzącą intrygi, by Valmont nie pokochał żadnej innejPonadto, by uwieść brata przybiera inną postać niczym Mystique przed Loganem w filmie „X-Men 2”, a jej mroczna obsesja na jego punkcie niewiele różni się od tej prezentowanej w „Fatalnym zauroczeniu”. Kawahara jest klasyczną psychopatką ulepioną z bardzo wielu znanych filmowych motywów.

inspiracje altered carbon Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Crimson Peek"

3. Anime i manga 

Już sam azjatycki rodowód głównego bohatera i jego siostry sugeruje, że w „Altered Carbon” będziemy mieć do czynienia z motywami rodem z orientu. Jak przyznała sama twórczyni serialu:

Sięgnęliśmy do oryginalnego anime „Ghost in the Shell” w takim stopniu, jak czyni to Matrix. Są tu też pewne rzeczy z „Vampire Hunter D” i „Akiry”. Jest tu wiele elementów, które należą do tego rodzaju cyberpunkowego anime ukazującego dystopijną przyszłość świata.

Nawet bez tego wyznania, trudno byłoby zaprzeczyć związkom serialu z Ghost in the Shell”. Już sama historia mocno czerpie z wizji przyszłości stworzonej przez Masamunego Shirowa, w której ludzki umysł może być przenoszony z jednego ciała do drugiego, a człowiek tak długo pozostaje sobą, dopóki jego „duch” jest nienaruszony. Tak więc, by nikt nie miał wątpliwości, skąd pochodzi pomysł stosów korowych (stacks) i powłok (sleeves), twórcy dodatkowo napełnili swój serial inspiracjami wizualnymi z Ghost in the Shell”. Powłoka Kovacsa dryfująca pod wodą czy scena walki, którą bohaterka toczy nago, to tylko niektóre z nich. Nie wspominając już o tym, że Kovacs podobnie jak Motoko Kusanagi z filmu z 2017 roku, choć jest azjatyckiego pochodzenia, budzi się w ciele białej osoby.

altered carbon ghost in the shell Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Ghost in the shell"
altered carbon ghost in the shell 2 Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Ghost in the shell"
altered carbon ghost in the shell 3 Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Ghost in the shell"

2. Cyberpunk

Jako ekranizacja dzieła osadzonego w cyberpunkowym nurcie, serial Netfliksa oczywiście czerpie z klasyków tego podgatunku - od „Necormancera” Williama Gibsona, od którego pożyczył m.in. pojecie „lodu”, po największy filmowy hit, jakim jest „Matrix”, o którym wspomniała zresztą sama Kalogridis. Z nawiązaniami do „Matrixa” jest tutaj bardzo podobnie jak z czerpaniem z „Ghost in the Shell”. Pojawiają się zarówno na poziomie treści, jak i w warstwie formalnej. M.in. Takeshi jest przygotowywany przez Quell do pokonywania przeciwników, bólu i własnych ograniczeń w wirtualnym świecie dokładnie tak jak Neo jest przygotowywany przez Morfeusza. Natomiast, wybudzający się z 250-letniego letargu Kovacs jest przedstawiony niemal identycznie, jak budzący się ze snu Neo.

altered carbon matrix Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"

1. Film noir

Czarne kino lat 40. i 50. XX wieku trudno nazwać już tylko inspiracją, po którą sięgnęli twórcy. „Altered Carbon” po prostu JEST filmem noir i ów nurt określa go o wiele bardziej niż nawet jego cyberpunkowe korzenie. Serial Netfliksa czerpie przede wszystkim z „Łowcy Androidów” i „Blade Runnera 2049”, które również - choć określane mianem cyberpunkowych - przede wszystkim są przedstawicielami konwencji neo-noir. 

film noir Fot. foto: kadr z wideo

Przede wszystkim, czarne kryminały z lat 40. i 50. XX wieku posłużyły tym produkcjom jako wzór dla wielu rozwiązań formalnych. Podobnie jak w klasycznym kinie noir w serialu dominują głębokie cienie, ograniczone użycie światła, kontrasty, charakterystyczna kompozycja kadru z przewagą linii wertykalnych nad horyzontalnymi oraz korzystanie z mgły i deszczu. Podobnie jak w filmach noir, jednym z głównych bohaterów jest tutaj miasto – mroczne i nieprzyjazne, pełne nocnych klubów i ciemnych zaułków, gdzie skąpane deszczem ulice oświetlają neony. Co ciekawe, miastem tym jest San Francisco - jedna z ulubionych lokalizacji twórców kina noir.

Nagromadzenie ornamentów stylistycznych, tak charakterystycznych dla czarnego kina, to jednak nie wszystko. Także sposób prowadzenia narracji z pojawiającym się głosem z offu, licznymi retrospekcjami i onirycznymi sekwencjami to elementy konwencji kina noir. Nie wspominając już o osi fabularnej, którą stanowi śledztwo w sprawie wyjątkowo dziwnego morderstwa. „Altered Carbon” wpisuje się w ten nurt także z uwagi na ponurą, a wręcz brutalną wizję świata oraz uwydatnione jak nigdy dotąd przeświadczenie czarnego kina o zgubności opierania się na powierzchowności człowieka.

altered carbon blade runner Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Blade Runner 2049"

Najważniejszym elementem, który czyni z „Altered Carbon” film noir jest jednak główny bohater - Takeshi Kovacs, któremu do długiego prochowca z postawionym kołnierzem brakuje tylko charakterystycznego kapelusza. Wiadomo, że pozbył się go na wzór swoich pierwowzorów - Ricka Decharda i oficera K, ale do oryginalnych detektywów z lat 40. (w których fantastycznie wcielał się Humphrey Bogart) jest mu o wiele bliżej niż nawet bohaterom „Blade Runnera”. 

blade-runner altered carbon Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Blade Runner 2049"

Kovacs podobnie jak oni jest ambiwalentny moralnie; szorstki, małomówny, potrafi porządnie złoić komuś skórę. Jednak wewnętrznie jest zagubiony, zdezintegrowany i wrażliwy. Zmaga się z poczuciem straty i lęku, gdyż stracił to, co było dla niego najważniejsze - niemal wszystko poza samą wolą przetrwania. Nawiedzająca go przeszłość, która determinuje jego działania, przeradza jego życie w fatalistyczny koszmar. Wszystko to czyni z niego sztandarowego bohatera filmu noir, a jednocześnie wyjątkowo ciekawą postać.

Jeśli chodzi o nawiązania do samego „Blade Runnera” - to bez wątpienia temat na osobny artykuł. Historia tajemniczego bohatera, który rozwiązując sprawę w pełnym mroku, deszczu, zepsucia i neonów mieście, jest nękany przez własne omamy i niespełnione pragnienia to tylko wstęp na liście wielu podobieństw łączących te dzieła. Podobnie jak zamieszczone tutaj kadry z obydwu produkcji osadzonych w świecie, w którym trudno osądzić, czym tak naprawdę jest człowieczeństwo.

altered carbon blade runner 3 Fot. foto: kadry z "Altered Carbon"/"Blade Runner 2049"

„Altered Carbon” miał swoją premierę 2 lutego 2018. Serial można oglądać w całości w serwisie Netflix.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.