"Andor" - nowy serial Star Wars już zadebiutował na Disney+. Czy warto go obejrzeć?

21.09.2022 10:28
"Andor" - nowy serial Star Wars już zadebiutował na Disney+. Czy warto go obejrzeć? Fot. materiały prasowe/Disney+

W streamingu zadebiutował już najnowszy serial ze świata Star Wars, którego głównym bohaterem jest Andor z filmu "Łotr 1" (w tej roli Diego Luna). O czym opowiada serial?

Andor - nowy serial ze świata Star Wars jest już dostępny

"Andor" jest jednocześnie prequelem i spin-offem filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie", który pokazywał zakulisowe działania grupy partyzantów walczących z Imperium tuż przed wydarzeniami z "Nowej nadziei". Twórcy uniwersum Star Wars uznali, że warto poszerzyć ten wątek, wyjaśniając skąd wziął się jeden z głównych bohaterów filmu - tytułowy Cassian Andor grany przez Diego Lunę. 

Polecamy

Jest to już 4. aktorski serial ze świata "Gwiezdnych wojen" - po ciepło przyjętym "Mandalorianie" i średnich produkcjach "Księga Boby Fetta" i "Obi-Wan Kenobi", Disney próbuje wrócić do wysokiej formy prezentowanej przez wspomnianą opowieść o Mando i Grogu. Wygląda na to, że im się to udało, bo "Andor" zdobywa wysokie oceny od recenzentów. W tym momencie ma 87% "świeżości" na Rotten Tomatoes, co jest wynikiem dobrym, zwłaszcza, że policzono już ponad 200 recenzji serialu.

Recenzenci zwracają głównie uwagę na to, jak bardzo "Andor" różni się od poprzednich seriali Disneya - jest nagrywany za pomocą innych technologii, jego akcja rozgrywa się w innej erze, niż "Mando" i "Boba Fett", dzięki czemu ma zupełnie inny klimat, niż opisywane produkcje - jest bardziej mroczny, znacznie poważniejszy i nieoczywisty, a także nie cierpi z na siłę wpychanego fan-service'u, smaczków i nawiązywania do przeszłości.

Polecamy

W związku z opóźnieniem premiery serialu "Andor", 21 września 2022 roku na Disney+ trafiły już aż trzy pierwsze odcinki produkcji. Kolejne będą się pojawiały co środę. 1. sezon składa się z 12 epizodów. 

Za reżyserię odpowiadają Toby Haynes, Ben Caron, Susanna White oraz Tony Gilroy, który jest również scenarzystą serialu obok Beau Willimona, Dana Gilroya i Stephena Schiffa. W rolach głównych wystąpili Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Adria Arjona, Denise Gough, Kyle Soller i Fiona Shaw. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.