"Boże ciało" nominowane do Europejskich Nagród Filmowych. Film powalczy w aż 4 kategoriach

12.11.2020 13:22
Boże ciało |undefined Fot. . materiały prasowe Kino Świat

"Boże ciało" powalczy o kolejne prestiżowe wyróżnienie. Film Jana Komasy został nominowany do Europejskich nagród filmowych w aż 4 kategoriach. W walce o statuetki zmierzy się m.in. z "Szarlatanem" Agnieszki Holland.

Dwa oscarowe filmy polskich twórców będą walczyły o tegoroczne Europejskie Nagrody Filmowe. "Boże ciało" Jana Komasy zostało nominowane w czterech kategoriach. "Szarlatan" Agnieszki Holland otrzymał nominację w kategorii Najlepsza Reżyseria.

Przeczytaj także

Europejskie Nagrody Filmowe: "Boże ciało" z czterema nominacjami

Europejskie Nagrody Filmowe są odpowiednikiem Oscarów na Starym Kontynencie, choć impreza nie jest aż tak nagłaśniana w mediach. Europejska Akademia Filmowa przyznaje swoje nagrody od 1988 roku, kiedy za Najlepszy Film Europejski uznano "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Polskie dzieła jeszcze dwukrotnie zdobywały ten tytuł. W 2014 roku była to "Ida", w 2018 - "Zimna wojna", oba w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Teraz o główną nagrodę festiwalu powalczy "Boże ciało". Nominacje otrzymali również twórcy filmu: Jan Komasa za reżyserię, Mateusz Pacewicz za scenariusz oraz Bartosz Bielenia w kategorii Najlepszy Aktor.

Produkcja Aurum Film jest jednym z trzech tytułów, które mogą poszczycić się największą ilością nominacji podczas 33. edycji Europejskich Nagród Filmowych. Cztery szanse na statuetkę otrzymały także duńska produkcja "Na rauszu" w reżyserii Thomasa Vinterberga z Madsem Mikkelsenem w roli głównej oraz włoski "Martin Eden" Pietro Marcello. Obydwa tytuły zmierzą się też z "Bożym ciałem" o miano najlepszego filmu europejskiego. Prócz nich w kategorii tej zostały nominowane "Berlin Alexanderplatz" Burhana Qurbaniego, "Undine" Christiana Petzolda oraz czeski "Malowany ptak" na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego. "Boże ciało" i adaptacja Kosińskiego to nie jedyne polskie akcenty podczas 33. EFA. Do nagrody została nominowana również Agnieszka Holland za reżyserię "Szarlatana", będącego czeskim kandydatem do Oscara

W związku z trwającą pandemią koronawirusa Europejska Akademia Filmowa zdecydowała, że uroczysta gala wręczenia nagród w tym roku się nie zostanie zorganizowana. Festiwal odbędzie się wirtualnie w dniach 8-12 grudnia 2020. Wtedy też zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców.

Przeczytaj także

"Boże ciało" - gdzie obejrzeć?

"Boże ciało" to opowieść o dwudziestoparoletnim Danielu, który po wyjściu z poprawczaka trafia do małej parafii, gdzie zaczyna podawać się za księdza. Dzieło Jana Komasy zachwyciło publiczność i krytyków na całym świecie. Film zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę specjalną. Zdobył też 11 Orłów, 9 nagród na Festiwalu w Gdyni (w tym za reżyserię i scenariusz), był nominowany do Oscara i wziął udział w konkursie głównym Camerimage

O tym, ile Europejskich Nagród Filmowych zdobędzie, przekonamy się 12 grudnia 2020 dzięki transmisji online. Aktualnie "Boże ciało" jest dostępne w serwisie Netflix.

 

Przeczytaj także
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.