"Czarnobyl" - amerykański lekarz twierdzi, że serial źle pokazuje skutki choroby popromiennej

18.06.2019 10:21
Czarnobyl|undefined Fot. kadr z serialu

Wybitny specjalista doktor Robert Gale, który leczył ludzi związanych z katastrofą w Czarnobylu stwierdził, że serial jest szkodliwy, bo źle pokazuje skutki wielu chorób związanych z promieniowaniem.

"Czarnobyl" to najnowsza miniseria HBO, która doczekała się fantastycznych ocen i niezwykłej popularności, co zaowocowało swoistym "przejęciem pałeczki" po "Grze o tron" jeśli chodzi o tytuł najlepszego serialu z tzw. sfery premium emitowanego obecnie. Serial o jednej z największych katastrof w dziejach ludzkości wywołał niezwykłe poruszenie wśród odbiorców i władz niektórych krajów - Rosjanie zakazali emisji programu i wyszli nawet z inicjatywą stworzenia własnej produkcji, która przedstawi wydarzenia z kwietnia 1986 roku w nieco innym świetle.

Czarnobyl - lekarze o nieścisłościach w serialu HBO

Jednak nie wszystko udało się twórcom perfekcyjnie. Według doktora Roberta Gale'a, który był jednym z wielu lekarzy pracujących wówczas w Czarnobylu, show HBO ma nieco nieścisłości jeśli chodzi o przedstawienie skutków choroby popromiennej, na której ucierpiało wiele osób obecnych w okolicy miejsca, gdzie doszło do katastrofy. Jak podaje Forbes, lekarz wyraził swoją opinię na łamach newslettera medycznego "The Cancer Letter":

Opis katastrofy, a przede wszystkim skutki zdrowotne napromieniowania nie są przedstawione do końca dokładnie. I tu pojawia się problem, ponieważ z rej perspektywy serial jest szkodliwy, gdyż daje ludziom nieprawdziwy obraz niebezpieczeństw niesionych przez energię atomową.

Doktor Gale zauważył też, że błędem było m.in. pokazanie tego, że osoby napromieniowane wcale nie są zagrożeniem dla innych osób. Lekarz pracował w Związku Radzieckim przez około 2 lat i łącznie leczył 200 osób cierpiących na chorobę popromienną. Przez następne 30 lat badał długofalowe skutki uszkodzenia tkanek przez promieniowanie - pracował głównie w Rosji i post-komunistycznej Ukrainie i Białorusi. 

Przeczytaj także

Lekarz wytknął również twórcom, że strażacy, którzy zostali dotknięci promieniowaniem wcale nie zarażali, tak jak było to pokazane w programie HBO: 

Większość ran po dotknięciu promieniowaniem było powierzchownych i łatwo leczonych rutynowymi procedurami.

Gale przyznał, że dziwi się twórcom, którzy nie skonsultowali się z lekarzami, czy fizykami, tylko oparli większość swojego dzieła na książce "Voices of Chernobyl". Serial "Czarnobyl" zadebiutował 7 maja 2019 roku i wszystkie odcinki pierwszego sezonu są dostępne na platformie HBO GO.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.