„Czarnobyl”: fikcja jak rzeczywistość? Zestawienie materiałów dokumentalnych z ujęciami z serialu [WIDEO]

13.06.2019 11:00
Foto: kadr z wideo Fot. kadr z wideo "HBO's Chernobyl vs Reality - Footage Comparison"

Jesteście ciekawi jak wyglądają sceny z serialu „Czarnobyl” w zestawieniu z autentycznymi nagraniami? Powstał materiał wideo ukazujący jak bliski realiów był miniserial HBO.

Nawet jeśli mamy do czynienia z produkcją opartą na autentycznych wydarzeniach, musimy zdawać sobie sprawę, że realia nie zawsze łatwo przenieść na ekran. Dlatego też wielu filmowców decyduje się na nagięcie faktów w celu ubarwienia przedstawianej historii, nadania jej bardziej dramatycznego tonu, lub zwyczajnie uproszczenia. Jak było w przypadku „Czarnobyla”? Na ile wiernie miniserial HBO oddał wydarzenia z kwietnia 1986 roku?

„Czarnobyl” - zestawienie materiałów dokumentalnych z serialem [WIDEO]

Wideo eseista Thomas Flight zestawił materiał filmowy z miniserialu „Czarnobyl” z autentycznym materiałem dokumentalnym, zaczerpniętym z tragicznej katastrofy, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Chciał on w ten sposób pokazać, jak bardzo produkcja wierna była realiom. Choć „Czarnobyl” nie zawsze był zgodny z rzeczywistością, o czym pisaliśmy już wcześniej, większość scen wygląda jak niemalże żywcem wyjęta z materiału dokumentalnego. Twórcy serialu otwarcie przyznali, że wspominane materiały posłużyły jako podstawa do produkcji zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym.

„Czarnobyl” - obsada, gdzie obejrzeć?

Wszystkie odcinki miniserialu „Czarnobyl” dostępne są za pośrednictwem platformy HBO GO. W produkcji wystąpili między innymi Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Philip Barantini, Jessie Buckley i James Cosmo.   

Zobacz też: „Czarnobyl”: instagramowi influencerzy oblegają miasto po premierze serialu
 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.