Dlaczego Yoda tak dziwnie mówił? Serial "The Mandalorian" po części odpowiedział na to pytanie

30.11.2020 11:41
Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje - Luke Skywalker i Yoda podczas treningu - kadr z filmu Fot. Screen Prod/Photononstop/East News

Mistrz Yoda ma specyficzny sposób mówienia. Czy serial "The Mandalorian" rozwiązał pomieszany szyk słów słynnego bohatera "Gwiezdnych Wojen"?

Czy w trzynastym odcinku serialu "The Mandalorian" pojawił się klucz do zrozumienia lingwistycznych zawiłości rasy, do której należą Yoda i malec, będący jednym z bohaterów produkcji? Wygląda na to, że tak.

Dlaczego Yoda posługuje się pomieszanym szykiem słów? "The Mandalorian" może być wskazówką

Yoda to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci "Gwiezdnych Wojen". Nie chodzi jedynie o specyficzny wygląd i charakter, ale przede wszystkim o sposób mówienia, który jest stałym elementem mitologii "Star Wars". Postać, podobnie jak inni bohaterowie sagi, została stworzona w taki sposób, by zaprezentować różnorodność odległej galaktyki i dywersyfikację jej mieszkańców. W przypadku Yody, George Lucas czerpał ze stereotypu mędrca z Dalekiego Wschodu, który kieruje się w życiu mistycyzmem.

Polecamy

Od 40 lat fani "Gwiezdnych Wojen" zastanawiają się, w czym tkwi sekret przestawnego szyku zdania Yody. Kiedy w serialu "The Mandalorian" pojawił się tak zwany Baby Yoda, miłośnicy serii mieli nadzieję, że wkrótce dowiedzą się więcej na temat tajemniczej rasy kosmitów. I tak się stało. Epizod trzynasty był przełomem nie tylko jeśli chodzi o historię zaprezentowaną w serialu, ale również językowe zagadnienia dotyczące Yody.

Polecamy

W odcinku zatytułowanym "The Jedi" pojawiła się w końcu długo wyczekiwana przez widzów serialu "Gwiezdne wojny: Wojny klonów" Ahsoka Tano, którą zagrała Rosario Dawson. To właśnie jej udało się poznać prawdziwe imię Dziecka. Do tej pory bohaterowie i widzowie "The Mandalorian" byli przekonani, że malec nie umie mówić. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje dookoła niego, ale nie jest w sposób porozumieć się werbalnie ze światem. Wydawał tylko urocze pomrukiwania, przez co mógł sprawiać wrażenie inteligentnego zwierzątka.

To tylko jednak pozory. Z odcinka wynika bowiem, że Baby Yoda potrafi komunikować się za sprawą Mocy. Wrażliwa na działanie tajemnej siły Ahsoka była w stanie odbyć niemą konwersację z maluchem i w ten sposób poznała jego prawdziwe imię - Grogu. Najwyraźniej rasa, do której należy Dzieciak i Yoda potrafi porozumiewać się telepatycznie. Istnieje szansa, że Yoda, podobnie jak swój mały pobratymiec również przez wiele lat swojego życia nie potrafił mówić. Nauczył się konwencjonalnej mowy dopiero z czasem, dlatego nie umiał przestawić się na gramatykę właściwą wielu gatunkom istot zamieszkujących galaktykę.

Polecamy

Yoda - z czego wynika charakterystyczna składnia?

Ten domysł pokrywa się z naukowymi ustaleniami, według których im później osoba nauczy się mówić, tym większe trudności ma w posługiwaniu się językiem. Możliwe, że gatunek kosmity w ogóle nie posiada tradycyjnej mowy, a w celu komunikacji wykorzystuje kontakty telepatyczne. W przypadku kosmity naturalnie wrażliwego na Moc warto zwrócić również uwagę na inny aspekt - skoro Grogu nie rozumuje w kategoriach gramatycznego języka, ma również zupełnie inne postrzeganie świata. Widzi rzeczywistość za pośrednictwem Mocy i być może z tego właśnie powodu dla Yody istotą wypowiedzi były przede wszystkim podmioty, wokół których budował zdania. Rzeczownik zawsze stał na pierwszym miejscu, dopełniał go przymiotnik i dopiero na sam koniec trafił czasownik.

Zobacz także

Zagadki, którymi posługiwał się w rozmowie z innymi ludźmi, też mogą wynikać ze specyficznego postrzegania rzeczywistości. Dla Yody wypowiadane słowa mogły mieć o wiele więcej sensu, niż dla przeciętnego człowieka, ponieważ rozumował w zupełnie innych kategoriach, obcych takim postaciom jak Luke Skywalker, czy Obi-Wan Kenobi. W tym przypadku mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem, jak przy różnego rodzaju przekładach językowych. Trudno jest dokonać dobrego tłumaczenia, nie rozumiejąc kontekstu kulturowego danego tekstu.

Polecamy

Czy przypuszczenia się potwierdzą? Czy w kolejnym odcinku poznamy nowe sekrety rasy, do których należą Yoda i Grogu? Dowiemy się w czternastym odcinku serialu "The Mandalorian", który trafi na platformę Disney+ już 4 grudnia 2020 roku.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.