"The Crown" w wersji dokumentalnej: produkcje o brytyjskiej rodzinie królewskiej, które pokazują, jak było naprawdę

20.11.2020 20:01
"The Crown" w wersji dokumentalnej: produkcje o brytyjskiej rodzinie królewskiej, które pokazują, jak było naprawdę Fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Jeśli masz już za sobą seans "The Crown 4" i zastanawiasz się, które z wydarzeń ukazanych w serialu faktycznie miały miejsce, sięgnij po jeden z poniższych filmów dokumentalnych. A najlepiej zobacz wszystkie trzy.

"The Crown 4" bije rekordy popularności na Netflix, a fani produkcji z wypiekami na twarzy śledzą nie tylko wydarzenia ukazane w serialu, ale także medialną burzę wokół nowego sezonu. Po premierze odcinków poświęconych relacji Diany i Karola, przyjaciele księcia Walii ostro zaatakowali "The Crown", a widzowie zachodzą teraz w głowę, czy to, co zobaczyli w serialu, wydarzyło się naprawdę. Rozwiązanie tej zagadki można osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest uważne obejrzenie trzech dokumentów o rodzinie Windsorów i Lady Di, które są dostępne na Netflix.

Dokumenty o brytyjskiej rodzinie królewskiej dostępne na Netflix

Odkąd Windsorowie (nazwisko przyjęte przez ród w 1917 roku) pojawili się na królewskim tronie Wielkiej Brytanii, na ich temat powstała niezliczona ilość książek, sztuk teatralnych, filmów i seriali. Z oczywistych względów królewski ród nigdy nie narzekał na brak zainteresowania ze strony mediów czy filmowców. Pierwszy dokument o brytyjskiej rodzinie królewskiej powstał już w 1969 roku i śledził codzienne życie mieszkańców Pałacu Buckingham. Nie spodobał się jednak na dworze i królowa zabroniła go pokazywać po zaledwie dwóch emisjach. W poniższym zestawieniu postanowiliśmy więc ująć trzy bardzo łatwo dostępne pozycje, gdyż można je obejrzeć zaraz po seansie 4. sezonu "The Crown" i nie opuszczając Netfliksa dowiedzieć się, co jest prawdą, a co zostało zmyślone przez twórców fabularnego serialu o Brytyjskiej Koronie.

"The Royal House of Windsor"

Serial wyprodukowany dla brytyjskiej stacji Channel 4, który nazywany jest dokumentalną wersją "The Crown". Tylko lepszą. Produkcja składa się z sześciu 45-minutowych odcinków, które przeprowadzają widzów przez 100 lat panowania rodu Windsorów na brytyjskim tronie. "The Royal House of Windsor" powstał w 2017 roku i został oparty na odkrytych niedawno informacjach.

"The Story of Diana"

Jaka naprawdę była Lady Di? Jakie sekrety skrywała? Z czym się zmagała? Na te pytania stara się odpowiedzieć dwuczęściowy dokument "The Story of Diana" nakręcony również w 2017 roku. Na film składają się materiały archiwalne oraz wywiady z bratem i bliskimi osobami Królowej Ludzkich Serc. To idealna pozycja dla pragnących zweryfikować historię Diany przedstawioną w "The Crown 4".

"Diana: In Her Own Words"

Kolejny film dokumentalny skupiający się na Dianie Spencer, którego tytuł w polskim tłumaczeniu to po prostu "Diana: W swoich własnych słowach". Netflix nazywa tę produkcję "szczerą opowieścią o uwielbianej przez miliony księżnej", gdyż wykorzystuje ona prywatne zdjęcia i nagrania Diany.

Polecamy

Powstanie nowy dokument Netfliksa o Dianie

Nie da się ukryć, że biografia księżnej Diany to wdzięczny temat dla filmowców. Dlatego Netflix nie zamierza ograniczać się do "The Crown" i powyższych dokumentów. W maju 2020 gigant streamingowy zapowiedział kontrowersyjny dokument o księżnej, który ma skupić się na mrocznych sekretach Królowej Ludzkich Serc. Czteroczęściowy film "Being me: Diana" miałby opowiadać o problemach psychicznych, zaburzeniach odżywiania i próbach samobójczych tragicznie zmarłej matki Williama i Harry'ego.

"The Crown 4" jest dostępny na Netflix od 15 listopada 2020. W rolę księżnej Diany wciela się Emma Corrin.

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.