"Gra o tron" - ile jedzenia musiałyby spożywać dziennie smoki Daenerys?

Kamil Kacperski
26.04.2019 14:24
Gra o tron|undefined Fot. kadr z serialu

Portal TheEater.com poprosił zaprzyjaźnionego biologa o próbę obliczenia ilości pożywienia, które średnio konsumowałyby smoki Daenerys. Ten odpowiedział na prośbę w ciekawy sposób. 

W 1. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" między Sansą a Daenerys pojawia się konflikt spowodowany obecnością południowej królowej na Północy. Lady Winterfell mówi matce smoków, że nie jest przygotowana na wyżywienie jej armii, a co dopiero 2 dorosłych latających gadów. Skonfundowana Stark pyta nawet Daenerys: "Co właściwie jedzą smoki?". Ta odpowiada jej niepokojąco, że: "Wszystko, co tylko chcą". 

Ile jedzą smoki z Gry o tron?

Ta krótka wymiana zdań zainspirowała dziennikarzy z portalu The Eater do zapytania się o dokładnie to samo pewnej biolożki. Pracująca w Zoo w Oakland Leslie Storer wytłumaczyła na łamach publikacji, że patrząc na uzębienie smoków wydaje jej się, że są to zwierzęta mięsożerne (wydaje nam się, że to dobra diagnoza):

Moim zdaniem są stricte mięsożercami. Tak wnioskuje po budowie ich czaszek. Najprawdopodobniej ich system pożywiania przypomina ten, który widzimy w dużych mięsożernych jaszczurkach z naszego świata - zwłaszcza u waranów.

Sugeruje to również ich uzębienie - nie mają żadnych zębów trzonowych. My mamy, bo jesteśmy wszystkożerni, krowy mają, bo są roślinożerne, a smoki mają tylko kły.

Storer zauważyła również, że podobnie jak inne gady, smoki nie muszą się żywić bardzo często. W zależności od warunków atmosferycznych i innych czynników może to oznaczać, że zwierzęta jedzą raz na tydzień, dwa tygodnie, a może nawet co kilka miesięcy:

Mięsożercy nie jedzą tak często, jak roślinożercy. A niektóre gady słyną z tego, że jedzą bardzo, ale to bardzo rzadko - dni, tygodnie, miesiące. W zależności od metabolizmu może się okazać, że smoki mogą zjeść coś raz na sezon i jakoś przeżyją. Jednak w sytuacjach zagrożenia zużywają więcej energii, co oznacza, że muszą również więcej zjeść.

Przeczytaj także

Gra o tron - data premiery 3. odcinka 8. sezonu

Rhaegala i Drogona będziemy mieli okazję zobaczyć już w nadchodzącym odcinku "Gry o tron", który będzie 3. epizodem 8. sezonu. Twórcy planują przedstawić nam Bitwę o Winterfell, w której ludzie północy zmierzą się z armią Nocnego Króla i Białych Wędrowców. Premiera odcinka odbędzie się 29 kwietnia 2019 roku. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.