„Gra o tron” walczy z piratami

Robert Skowronski
09.05.2016 10:30
„Gra o tron” walczy z piratami Fot. kadr z serialu + pirat Pejnta

Wraz z niesłabnącą popularnością „Gry o tron” nie spada liczba pirackich kopii serialu. Stacja HBO chce dać temu koniec.

Z premierą każdego odcinka 6. sezonu pojawia się on zarówno w legalnych źródłach, jak i w całej masie tych nielegalnych. Stacja współpracując z firmą IP Echelon wysłała już tysiące ostrzeżeń do dostawców internetu wzywając ich do podjęcia działań przeciwko potencjalnym piratom.

W przesłanych mailach zawarte zostały adresy IP użytkowników BitTorrenta, których przyłapano na udostępnianiu ostatnich epizodów „Gry o tron”. Dostawcy usług internetowych otrzymali także prośbę od HBO o ostrzeżenie wskazanych abonentów w celu zapobiegnięcia przyszłych wycieków serialu. Tak wyglądała ta wiadomość:

Mamy informacje dotyczące tego, że podany adres IP został wykorzystany do ściągnięcia lub udostępnienia „Gry o tron” bez upoważnienia (dodatkowe szczegóły zostały podane poniżej). HBO posiada wyłączne prawa do „Gry o tron”, dlatego nieautoryzowane ściąganie lub dystrybucja stanowi ich naruszenie. Pobieranie takiego materiału lub jego posiadanie jest ryzykiem dla bezpieczeństwa komputera, urządzeń i sieci.

HBO wnosi, żeby dostawca usług niezwłocznie skontaktował się z abonentem, który został przypisany do tego adresu IP w terminie i czasie przedstawionym poniżej w celu zawiadomienia, i podjęcia odpowiednich kroków, aby zapobiec dalszym pobraniom lub wymianom nieuprawnionych treści.

Zachęcamy do poinformowania abonenta, że program HBO można oglądać na wielu urządzeniach legalnie przez dodanie HBO do pakietu telewizyjnego abonenta.

ostrzezenie Fot. foto: torrentfreak.com

Dostawcy sieci według amerykańskiego prawa nie mają obowiązku przesyłania tej wiadomości do użytkowników. Wielu jednak tak robi. Sami abonenci mogą czuć się bezpiecznie, gdyż stacja dysponuje wyłącznie adresami IP i nie podejmuje kroków na drodze sądowej. Sam proces rozsyłania powyższych wiadomości dotyczy na dany moment tylko Stanów Zjednoczonych i nie ma charakteru globalnego.

Inną metodą walki z piratami ze strony HBO jest żądanie usuwania plików torrent. Niektóre strony ignorują te działania, jednak część, jak KickassTorrents i Torrentz, stosuje się do nich. Obecnie na pierwszym z wymienionych serwisów znajdziemy dwie kopie 1. odcinka 6. sezonu „Gry o tron” (z hiszpańskimi i greckimi napisami), jednak jeszcze do niedawna wyglądało to tak:

torr Fot. foto: kickasstorrentsim.com

Osobną wojnę z piratami prowadzi stacja AMC walcząc o oglądanie serialu „The Walking Dead” z legalnych źródeł. Telewizja wprowadziła technologię o nazwie NexGuard, która pozwala nanieść w procesie postprodukcji na programy specjalny znak wodny. Dzięki niemu da się wytropić strony, na których zostały udostępnione odcinki i usunąć je z nielegalnych zasobów.

Showrunnerzy „Gry o tron”, David Benioff i D.B. Weiss, zdradzili, że mają rozpisaną historię na jeszcze 13 odcinków. Tym samym dwa ostatnie sezony, 7. i 8., będą krótsze od poprzednich.

A Wy z jakich źródeł oglądacie „Grę o tron”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.