Gwiazdor "Wikingów" skomentował porównania serialu do "Gry o tron"

Sergiusz Kurczuk
04.12.2018 13:19
Clive Standen (Wikingowie)|undefined Fot. kadr z serialu Wikingowie

Widzowie "Wikingów" i "Gry o tron" zauważyli podobieństwa między  serialami. Clive Standen, który gra Rollo w produkcji kanału History skomentował zestawienie tych dwóch tytułów.

Serialowa wersja "Gry o tron" zadebiutowała w roku 2011. Dwa lata później kanał History stworzył "Wikingów". Od tej pory wielu widzów zaczęło porównywać ze sobą te dwa tytuły. Chociaż adaptacja sagi George'a R.R. Martina to serial fantasy, a nie opowieść bazująca na wydarzeniach historycznych, pojawia się w niej wiele elementów występujących w prawdziwym życiu, między wielkie bitwy, które są często trzonem fabularnym. Czy jeden z aktorów występujących w "Wikingach" zauważa te podobieństwa?

"Wikingowie" jak "Gra o tron"? - Clive Standen komentuje

O zestawienie dwóch hitowych seriali portal Fox News zapytał Clive'a Standena, który zasłynął rola Rollo. Aktor odpowiedział, co myśli na ten temat.

Standen ma rację, bo chociaż niektóre elementy są zbieżne, seriale różnią się od siebie na podstawowym poziomie. Nie można jednak zapominać, że Martin, pisząc sagę "Pieśni Lodu i Ognia" również bazował na wydarzeniach historycznych, które były dla niego inspiracją. Różnica tkwi również w dość znaczącym aspekcie fabularnym. Na dalsze losy bohaterów "Gry o tron" z sezonu na sezon widzowie czekają z zapartym tchem. Tymczasem, to co wydarzy się z bohaterami "Wikingów" jest rzeczą oczywistą, przynajmniej dla miłośników historii.

To trochę niesprawiedliwe, bo "Gra o tron" to serial fantasy. Tam są smoki i tego typu rzeczy. Wszystko pochodzi z wyobraźni jednego człowieka. Tymczasem "Wikingowie" to dramat historyczny. Jest udokumentowany w historii. To bardzo, bardzo szerokie spektrum historii. Ale... wszystkie te postacie są prawdziwe, żyły, oddychały i chodziły po ziemi. Wszystkie zasługują na książki historyczne. Michael Hirst [scenarzysta] oczywiście pisał wiele z wyobraźni, by połączyc wszystko w wielką telewizyjną całość.

Nie będziemy mieć smoków, które latają wokół. Myślę, że to pierwsza produkcja, w której oddano sprawiedliwość historii wikingów. Sprawdziliśmy wszystko od środka. To jakimi ludźmi są wikingowie, myślę, że ich bogowie, potwory i pogańska religia czasami może wydawać się całkiem fantastyczna. To jest to, w co wierzyła ta rasa ludzi. Wierzyli, że bogowie kroczyli wraz z nimi po ziemi. Myślę, że to super pokazać wikingów w prawdziwym świetle. Oni nie zapisali zbyt wiele historii o sobie.

Oczywiście bardziej szczegółowych różnic można mnożyć w nieskończoność. Należy jednak pamiętać, że otoczka, jaka popkultura nadała wikingom, nie zawsze pokrywa się z tym, jak było w rzeczywistości. Produkcja kanału History stara się właśnie to ukazać. Z drugiej strony warto pamiętać, że "Gra o tron" jak na serial fantasy, jest niezwykle realistyczna i gdyby pozbyć się magicznych elementów do złudzenia przypomina dzieje niejednej waśni pomiędzy historycznymi rodami szlacheckimi.

"Wikingowie" sezon 6 - kiedy premiera?

Obecnie trwa emisja drugiej połowy 5. sezonu serialu "Wikingowie". Nadawanie nowych odcinków rozpoczęło się 29 listopada 2018 roku i można je oglądać co czwartek na kanale History. Zapowiedziano jednak, że w przyszłości zobaczymy 6. sezon produkcji. Niestety premiera nastąpi nie wcześniej niż w listopadzie 2019 roku. Fani "Gry o tron" nie muszą czekać prawie 12 miesięcy na kolejny sezon hitu HBO. Serial zadebiutuje już w kwietniu 2019 roku, ale niestety będzie to finał kasowej produkcji.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.