Jak powstawała „bitwa bękartów” w „Grze o tron”?

Robert Skowronski
20.06.2016 15:49
Jak powstawała „bitwa bękartów” w „Grze o tron”? Fot. kadr z wideo

Świat ujrzał już 9. odcinek 6. sezonu „Gry o tron” zatytułowany „Battle of Bastards”. Jak można się domyślić po tytule rozegrała się w nim epicka bitwa. Teraz HBO udostępniło materiały zdradzające kulisy jej powstawania.

Tekst, jak i przedstawione wideo, mogą zawierać spoilery. Jeżeli więc nie chcecie sobie psuć seansu kolejnego epizodu, to nie mówcie, że nie ostrzegaliśmy :)

Naprzeciwko siebie stanęły dwie armie - należąca do Jona Snowa i do Ramseya Boltona. Reżyserią tej potyczki zajął się Miguel Sapochnik, który już wcześniej dał się poznać z wyczucia do scen batalistycznych poprzez 5. sezon serialu i odcinek „Hardhome”. Tym razem zadanie było trudniejsze, gdyż produkcja HBO nie pokazała jeszcze sekwencji stworzonych z takim rozmachem.

Na polu bitwy stanęło aż 500 statystów - członkowie poszczególnych armii przeszli szkolenie osobno. Miało to służyć wytworzeniu atmosfery rywalizacji, która miała się następnie objawić podczas samego kręcenia. Na terenie Irlandii Północnej, gdzie powstawało „Battle of Bastards” ściągnięto 80 koni, a żeby uniknąć brodzenia w błocie przez obfite deszcze wyłożono teren 160 tonami żwiru. Same zdjęcia trwały aż 25 dni, podczas gdy przeciętnie na nakręcenie odcinka „Gry o tron” potrzebnych jest od 8 do 12. Miguel Sapochnik zdradził, że za inspirację do serialowej bitwy posłużyły te z kart z historii (dokładniej starcie pod Kannami z 216 roku p.n.e. oraz wojna secesyjna), a także opowiedział o realizacji epickiej sekwencji:

Chcieliśmy pokazać jak naprawdę mogłaby wyglądać taka bitwa. Aby wejść w tłum i pomiędzy poruszające się szybko konie musieliśmy wykorzystać specjalny wyciąg do kamery. Dzięki temu udało się uzyskać dynamiczne ujęcia.

Twórcy opowiedzieli także o sekwencji, w której na Kita Haringtona szarżują konie. David Benioff, showrunner serialu, wyznał, że to jego ulubiony moment ze wszystkich dotychczasowych epizodów, gdyż nie ma tu mowy o efektach komputerowych. Z kolei odtwórca roli Jona Snowa dodał, że było to przerażające doświadczenie:

Aż do ostatniej chwili patrzyłem na zmierzającą w moją stronę kawalerię. Można się było przestraszyć. Denerwujące jest to, że niektórzy myślą, że to efekt mocy obliczeniowej komputerów, a tak wcale nie było.

Zobaczcie kulisy powstawania wielkiej bitwy z odcinka „Battle of Bastards”:

W wideo dowiadujemy się także o scenie, w której Jon Snow bije Ramseya Boltona doprowadzając go prawie do śmierci. Sekwencja wymierzania kolejnych ciosów była kręcona przez 10 godzin! Reżyser wyznał jakie Haringtonowi dał wskazówki do tej sceny:

Powiedziałem mu tylko, że Jon nie jest w tym momencie już człowiekiem i nie ma żadnej empatii wobec swojego wroga. Spędziliśmy nad tym cały dzień, podczas którego Kit siedział na Iwanie wyłącznie go bijąc. Nakręciliśmy to z każdej możliwej perspektywy.

„Battle of Bastards” to przedostatni odcinek 6. sezonu „Gry o tron”. Później twórcy planują nakręcić jeszcze tylko dwa sezony, które będą jednak krótsze od dotychczasowych. Istnieje jednak nadzieja, że decyzja zostanie zmieniona i powstanie więcej epizodów. Nim jednak to nastąpi już możemy zobaczyć zapowiedź ostatniego odcinka 6. serii:

Widzieliście już „Battle of Bastards”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.