Jessica Chastain i reżyserka "Pułapki czasu" skrytykowały "Grę o tron" za gwałty i brak zróżnicowania rasowego bohaterów

08.05.2019 13:59
Jessica Chastain, Ava DuVernay, Gra o tron|undefined Fot. VALERIE MACON/AFP/East News, The Hollywood Reporter/YouTube, kadr z serialu Gra o tron

Aktorka Jessica Chastain i reżyserka Ava DuVernay mają zastrzeżenia co do treści, płynących z serialu pod tytułem "Gra o tron". Artystki skrytykowały 4. odcinek finału hitu HBO.

Finał serialu "Gra o tron" to wieli hit stacji HBO. Z odcinka na odcinek poziom oglądalności utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i wraz z premierą ostatniego epizodu 8. sezonu padnie zapewne rekord w historii telewizji. Nie wszystkim jednak podoba się to, w jaki sposób twórcy produkcji ukazali pewne elementy świata przedstawionego. I nie chodzi o przeciętnych zjadaczy chleba. Głos zabrały dwie osoby ze świata Hollywood - aktorka Jessica Chastain i reżyserka Ava DuVernay.

Przeczytaj także

"Gra o tron" - Jessica Chastain skrytykowąła serial HBO

Serialową adaptację sagi George'a R.R. Martina krytykowano już z wielu powodów. "Grze o tron" zarzucano błędy naukowe, niezbyt wyszukane rozwiązania fabularne oraz wyłapywano wpadki, które trafiły do finalnej wersji produkcji. Tym razem sprawa dotyczy mniej przyziemnych problemów i skupia się na przekazie, który płynie z hitu HBO. Na Twitterze Jessiki Chastain pojawił się wpis skierowany do HBO, w którym aktorka wyraża swoje niezadowolenie z tego, w jaki sposób ukazano postać Sansy Stark. W bohaterkę wciela się Sophie Turner, z którą Chastain zagrała wspólnie w filmie "Dark Phoenix".

Gwałt nie jest narzędziem, by uczynić postać silniejszą. Kobieta nie musi być wiktymizowana, żeby stać się motylem. Mały ptaszek zawsze jest Feniksem. Jej panująca moc pochodzi tylko i wyłącznie z niej samej. I tylko z niej.

Barwny wpis gwiazdy został okraszony GIF-em przedstawiającym Turner na Żelaznym Tronie. Scenarzyści "Gry o tron" nie byli łaskawi dla najstarszej Starkówny. Księżniczka Winterfell przeszła w swoim życiu prawdziwe piekło. Nie chodzi jedynie o stratę niemal całej rodziny i zaangażowane narzeczeństwo z bestialskim Joffreyem Baratheonem. W 5. sezonie Sansa wyszła za Ramsaya Boltona, który wielokrotnie ją gwałcił.

To o czym napisała Chastain widać jak na dłoni w jednym z dialogów pomiędzy Sansą i Ogarem w 4. odcinku 8. sezonu "Gry o tron".

Ogar: Zmieniłaś się, mały ptaszku.

Sansa: Bez Littlefingera, Ramsaya i całej reszty zostałabym małym ptaszkiem do końca życia.

Chastain nie jest jedyną osobą, która skrytykowała tego typu zagranie scenarzystów serialu. Od dawna pojawiają się głosy, że wśród twórców serialu brakuje scenarzystek, które wprowadziłby inne spojrzenie na całą materię serialu.

"Gra o tron" - Ava DuVernay skrytykowała serial HBO

4. odcinek finału "Gry o tron" wzbudził również inne zastrzeżenia. Reżyserka "Pułapki czasu" zwróciła uwagę na to, w jaki sposób twórcy serialu podchodzą do postaci o innym niż biały kolorze skóry. Szczególnie bohaterek. W produkcji, która powstaje od ponad 10 lat, na ekranie pojawiła się tylko jedna czarnoskóra postać kobieca - Missandei (Nathalie Emmanuel). Twórcy postanowili uśmiercić ją pod koniec odcinka zatytułowanego "The Last of The Starks”. Na Twitterze DuVernay pojawił się komentarz odnoszący się do tej sytuacji.

Więc... jedyna siostra w całym tym epickim, ciągnącym się przez lata serialu? To właśnie chcecie zrobić? OK.

Chociaż wpis reżyserki ma ironiczny wydźwięk, dotyka rzeczywistego problemu, który od lat pojawiał się w "Grze o tron". Westeros przypominające nasz świat, jest praktycznie w całości wypełnione osobami o białym kolorze skóry. Jeśli zdarzają się przedstawiciele innych odcieni, są raczej postaciami drugo lub trzecioplanowymi.

Być może głosy krytyki zostaną wzięte pod uwagę podczas produkcji spin-offów, które trafią na antenę HBO kilka lat po zakończeniu "Gry o tron". Obecnie stacja ma zamiar stworzyć 3 seriale, których akcja rozgrywa się w Westeros. Na razie nie wiadomo czego, będzie dotyczyć ich fabuła, ale prawdopodobnie wszystkie będą rozgrywały się na długo przed wydarzeniami z adaptacji "Pieśni lodu i ognia".

"Gra o tron" sezon 8 - kiedy zakończenie serialu?

Do końca serialu pozostały już tylko dwa odcinki. Przedostatni trafi na antenę HBO i do bazy HBO GO już w najbliższą niedzielę 12 maja 2019 roku. Zakończenie "Gry o tron" zobaczymy tydzień później - 19 maja.

>>Zobacz też: HBO pozywa osoby, które pobrały "Grę o tron" z torrentów<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.