Nadchodzi feministyczna rewolucja w Gileadzie. Zobacz pierwszy zwiastun 3. sezonu "Opowieści podręcznej"

Sergiusz Kurczuk
04.02.2019 08:09
Opowieść podręcznej|undefined Fot. kadr z serialu Opowieść podręcznej

"Opowieść podręcznej" to popularny serial stacji Hulu oparty na powieści Margaret Atwood, opowiadający o skrajnie konserwatywnym społeczeństwie, które zniewoliło kobiety. Podczas Super Bowl 2019 zaprezentowano zapowiedź nowego sezonu adaptacji, sugerującego przewrót w opresyjnym państwie stworzonym na szczątkach Ameryki.

Chociaż Margaret Atwood stworzyła "Opowieść podręcznej" ponad 30 lat temu, niektóre wątki z jej powieści wciąż są nadal przerażająco aktualne. Oczywiście książka oraz serial na jej podstawie ukazuje skrajną formę patriarchalnego społeczeństwa, ale nie zmienia to faktu, że miliony kobiet na całym świecie muszą codziennie zderzać się ze ścianą seksizmu. 2. sezon "Opowieść podręcznej" zakończył się w dość zaskakujący sposób i fani adaptacji nie mogą doczekać się, jak potoczą się losy głównej bohaterki. Zwiastun zaprezentowany na 53. rozgrywkach Super Bowl sugeruje, w którym kierunku potoczy się akcja serialu.

Przeczytaj także

"Opowieść podręcznej" sezon 3 - zwiastun z Super Bowl 2019

W finale 2. sezonu June (Elizabeth Moss) postanowiła zostać w Gileadzie i zakończyć okrutne rządy mężczyzn, traktujących kobiety jak żywe inkubatory. Nowy zwiastun zapowiada, że marazm społeczeństwa zbudowanego na zniszczonej Ameryce niebawem się skończy. Główna bohaterka postanowiła bowiem zakończyć potworne traktowanie kobiet i zapoczątkować rewolucję, która zniszczy Gilead.

Początek to groteskowa wizja nowej Ameryki - społeczeństwa stworzonego według konserwatywnego pojmowania rzeczywistości, które tak naprawdę opiera się na przemocy, inwigilacji i patriarchalnych wzorcach. Głos lektora opowiada o wspaniałościach Gileadu, co zostaje zilustrowane odpowiednio zmontowanym materiałem z serialu. W pewnym momencie wszystko zmienia się o 180 stopni. Widzimy niepokojące sceny i słyszymy głos protagonistki, która parafrazuje słowa lektora, wzywając Amerykę do walki z reżimem. Ostatni fragment ukazuje setki podręcznych stojących w stolicy kraju - Waszyngtonie.

"Opowieść podręcznej" sezon 3 - kiedy premiera?

Zapowiedź sugeruje, że June reda stanie na przedzie rewolucji, w której podręczne w końcu zbuntują się przeciwko swoim panom i odpłacą się za lata gwałtów i pomiatania. Na razie nie zapowiedziano dokładnej daty premiery 3. sezonu serialu. Zwiastun mówi tylko, że nowe odcinki zobaczymy wkrótce. Trudno też powiedzieć w jaki sposób "Opowieść podręcznej" trafi do Polski. Do tej pory produkcję Hulu można było oglądać na platformie Showmax, która z końcem stycznia 2019 roku wycofała się z naszego kraju. Prawa do dwóch poprzednich sezonów wykupiła Stopklatka TV. Jeden z sezonów był również dostępny na HBO. Nie wiadomo jednak, czy stacje wyemitują również kontynuację "Opowieści podręcznej".

>>>Zobacz także:  Bohaterowie jednoczą się w nowym zwiastunie "Avengers: Endgame"<<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.