TOP 10: Najlepsze seriale kryminalne HBO

11.01.2019
Aktualizacja: 24.04.2019 13:18
HBO seriale kryminalne|undefined Fot. materiały prasowe

HBO może się obecnie pochwalić "Grą o tron", czyli najpopularniejszym serialem ostatnich kilku lat, ale nie samym wysokim fantasy człowiek żyje - wśród najbardziej znanych i najlepszych programów HBO znajduje się również sporo kryminałów. 

HBO od wielu lat jest znane jako dom świetnych seriali - ogromna popularność "Rodziny Soprano", czy "Gry o tron" powoduje, że stacja telewizyjna nie traci widzów, a wręcz przeciwnie. Wciąż staje się coraz lepsza i częściej oglądana. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się najlepszym produkcjom kryminalnym, które wyszły pod szyldem HBO i pomogły stać się stacji takim gigantem, jakim jest dzisiaj. 

1. Rodzina Soprano (1999-2007)

Program o gangsterskiej familii w styczniu 2019 roku obchodził 20 urodziny. Głównym bohaterem "Rodziny Soprano" był Tony Soprano - gruba ryba w mafii z New Jersey, któremu pewnego dnia zaczynają doskwierać napady paniki. Początkowo próbuje poradzić sobie z problemem samodzielnie, ale w końcu się poddaje i postanawia udać się na terapię do psychiatry. Produkcja doczekała się 5 sezonów i do dziś jest uważana za jeden z najlepszych seriali kryminalnych w historii. 

2. "The Wire/Prawo ulicy" (2002-2008)

Każdy z sezonów "The Wire" skupia się na innym problemie związanym z Baltimore. Są to kolejno: nielegalny handel narkotykami, funkcjonowanie portu morskiego, polityka samorządowa, system oświaty oraz upadek tradycyjnych mediów. W serialu wystąpili głównie aktorzy, którzy byli wówczas mało znani - mogliśmy w nim zobaczyć Idrisa Elbę, czy młodego Michaela B. Jordana, których kariery eksplodowały już kilka lat później. "Prawo ulicy" nie cieszyło się świetną oglądalnością, ale obecnie jest uznawane za jeden z najlepszych seriali wszech czasów.

3. "Detektyw" (2014 - obecnie)

Serial stworzony przez Nica Pizzolattego jest bardzo specyficzną produkcją, bowiem każdy sezon "Detektywa" opowiada inną historię z innymi bohaterami. Dzięki temu każda z nowych serii pozostaje świeża. Program może się również pochwalić gwiazdorską obsadą, ponieważ w poprzednich sezonach postaci główne grali m.in. Matthew McConaughey, Vince Vaughn, Colin Farrel, Rachel McAdams i Woody Harrelson, natomiast w 3. sezonie główną rolę zagra Mahershala Ali.

4. "Zakazane imperium" (2010-2014)

Produkcja ze Steve'em Buscemim w roli głównej doczekała się 5 sezonów i kilku znaczących nagród. Osadzona w czasie prohibicji historia opowiada nam o Enochu "Nuckym" Thompsonie (Steve Buscemi). Jest on prominentnym politykiem, który sprawuje kontrolę nad Atlantic City w czasach prohibicji. Utrzymuje intensywne kontakty z całą śmietanką miasta - nie tylko z funkcjonariuszami organów państwowych, ale też z półświatkiem. Nie ma nikogo, kogo by nie znał. Serial przedstawia wnikliwy obraz Ameryki czasów prohibicji. Definitywnie warto zobaczyć:

5. "Długa noc" (2016 - obecnie)

Serial opowiada o Nasirze Khanie, nowojorskim studencie pochodzenia pakistańskiego, głównym oskarżonym w sprawie o zamordowanie młodej dziewczyny. Oczekując na proces, chłopak trafia do aresztu, w sam środek więziennej przemocy. Jego obrony podejmuje się ekscentryczny adwokat Jack Stone. "Długa noc" pokazuje nam momentami absurdalną i przerażającą stronę systemu prawnego w USA. W roli głównej fenomenalny Riz Ahmed, któremu wtóruje John Turturro. 

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze zagraniczne seriale kryminalne

6. "Więzienie Oz" (1997-2003)

Oz to potoczna nazwa stanowego więzienia o zaostrzonym rygorze, zwanym Oswald. Akcja serialu rozgrywa się w całym więzieniu, ale główną lokalizację stanowi Emerald City - eksperymentalny blok więzienny założony przez Tima McManusa (Terry Kinney). Do tego oddziału nie trafia się za niewinność - dlatego mamy tu podpalaczy, dilerów, gwałcicieli czy morderców. Ludzi, którymi normalnie nikt by się nie przejął. To właśnie ten serial przełamał tendencję i pokazał, że można robić godzinne odcinki, które wciągają bardziej, niż sit-comy. Przełomowa produkcja:

7. "Deadwood" (2004-2005)

W czasach plądrowania i chciwości Amerykę dotyka największa gorączka złota w historii. Zachłanne hordy niespokojnych odludków i wyjętych spod prawa złoczyńców osiedlają się w miejscu, gdzie wszystko i wszyscy mają swoją cenę. Dzikiego Billa Hickoka i Calamity Jane łączy wspólny, nieustający niepokój ducha i instynkt przeżycia wszelkimi możliwymi sposobami. W "Deadwood" role główne zagrali Timothy Olyphant i Ian McShane:

8. "Pakt" (2015-2016)

Fabuła "Paktu" skupia się wokół dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez Piotra Godeckiego (Marcin Dorociński). Mimo wyraźnego sprzeciwu swoich przełożonych, dziennikarz opiniotwórczego "Kuriera" decyduje się opublikować kulisy afery seksualnej, w którą zamieszany jest jeden z ministrów. Wkrótce okazuje się, że cała sprawa jest duża bardziej skomplikowana niż się wydawało. Dorocińskiemu towarzyszą m.in. Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Edward Linde-Lubaszenko i Piotr Fronczewski. 

9. "Wataha" (2014 - obecnie)

Akcja "Watahy" toczy się w Bieszczadach. Produkcja ukazuje losy funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy muszą zmierzyć się z tajemniczą zbrodnią. Pewnej nocy w wyniku eksplozji niemalże wszyscy oficerowie placówki w Ustrzykach Dolnych giną. Z życiem udaje się ujść jedynie kapitanowi Wiktorowi Rebrowowi (Leszek Lichota). W wyniku śledztwa staje się on głównym podejrzanym, który aby oczyścić swoje dobre imię decyduje się rozwiązać sprawę na własną rękę. W produkcji jest 3. sezon serialu:

10. "Ślepnąc od świateł" (2018 - obecnie)

Kuba to znany warszawski diler. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą - włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, drogie ubrania, dobry samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Serial jest adaptacją książki "Ślepnąc od świateł" autorstwa Jakuba Żulczyka. Produkcja z debiutującym Kamilem Nożyńskim w roli głównej okazała się być sporym przebojem:

Zobacz także:

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.