Wybrano najsłynniejszą rozrywkową franczyzę. I nie jest to ani "Gra o tron", ani "Avengers"

01.12.2020 17:49
Gra o tron Fot. materiały prasowe HBO

Firma National Research Group przeprowadziła badania dotyczące rozrywkowych franczyz. Na ich podstawie wytypowała 20 tytułów, które najbardziej angażują serca i umysły (i portfele) widzów. Co znalazło się na pierwszym miejscu? 

Czy w dzisiejszej branży rozrywkowej istnieje coś popularniejszego od MCU, "Gry o tron" i produkcji Netfliksa? Okazuje się, że tak. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę National Research Group, najsłynniejszą franczyzą ostatnich lat jest serial "The Mandalorian".

Polecamy

"The Mandalorian" najsłynniejszą franczyzą branży rozrywkowej

Odpowiedź jest zaskakująca, ale nie aż tak jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim należy pamiętać, że "The Mandalorian" należy do uniwersum Star Wars - jednej z najstarszych i najsłynniejszych franczyz branży rozrywkowej w historii. Dodatkowo, serial Jona Favreau  brak wielkiego rozgłosu w Polsce "zawdzięcza" temu, że wciąż nie mamy jeszcze dostępu do platformy Disney+, do której należy produkcja. A i tak "The Mandalorian" zdążył zgromadzić już spore grono fanów w naszym kraju.

Akcja serialu osadzonego w świecie "Gwiezdnych Wojen" odbywa się między upadkiem Imperium Galaktycznego, a narodzinami Najwyższego Porządku. Głównym bohaterem jest tajemniczy łowca nagród grany przez Pedro Pascala, w którego życiu pojawia się nietypowe dziecko (The Child), znane powszechnie jako Baby Yoda. Obecnie trwa 2. sezon serialu.

TOP 20 rozrywkowych franczyz wg. NRG

Podczas badań trwających od początku 2019 roku, National Research Group przeprowadziła ponad 350 000 wywiadów na temat 700 różnych franczyz (trzeba przyznać, że to "trochę" więcej niż badacze, którzy wytypowali najśmieszniejszy serial świata). W ich efekcie firma sporządziła nie tylko listę uwielbianych tytułów, ale także wysnuła wnioski, dotyczące przyczyn tego uwielbienia. Jak podaje portal Variety - tym, co najbardziej angażuje widzów, okazały się odważne, inspirujące i skłaniające do myślenia historie. Na tej podstawie oceniono też, które franczyzy mają największe szanse na przetrwanie próby czasu i ciągły rozwój, by pozostać w sercach fanów przez wiele lat. Wyniki prezentujemy poniżej:

 1. The Mandalorian
 2. Avengers
 3. Stranger Things
 4. John Wick
 5. Black Panther
 6. Strażnicy Galaktyki
 7. Wiedźmin
 8. Ozark
 9. Spider-Man: Uniwersum
 10. Black Widow
 11. Deadpool
 12. Thor
 13. Iron Man
 14. Mario Bros.
 15. Toy Story
 16. Doctor Strange
 17. Spider-Man
 18. Coco
 19. Król Lew
 20. Hamilton

Disney ma powody do radości. Większość tytułów z powyższej listy to produkcje osadzone w uniwersach Marvela, Pixara i Star Wars, a więc należące obecnie do jednej wielkiej rodziny studia Myszki Miki. Narzekać nie może także Netflix. W zestawieniu topowych franczyz znalazły się "Stranger Things" i "Wiedźmin", uznawane za jedne z najlepszych seriali platformy. Jedynym, co zaskakuje na powyższej liście, jest zupełne pominięcie "Gry o tron", która swój finał miała w 2019 roku, kiedy badania NRG już trwały. Być może produkcję HBO uznano za zakończony serial z brakiem potencjału na kontynuację (co akurat zaskoczeniem nie jest) i dlatego (podobnie jak filmów "Star Wars") w ogóle nie wzięto jej pod uwagę. 

National Research Group oceniła też, co najprawdopodobniej skradnie serca widzów w 2021. Na liście franczyz z największym potencjałem znalazły się "James Bond", "Szybcy i wściekli", "Top Gun", "Pogromcy duchów", "Matrix", "Black Widow" i "Ciche miejsce".

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.