Neil Gaiman stworzy serial na podstawie powieści fantasy „Gormenghast”

Sergiusz Kurczuk
04.04.2018 13:51
Neil Gaiman|undefined Fot. Invision

„Gormenghast” to powieść fantasy zestawiana z twórczością Tolkiena. Neil Gaiman niebawem powoła do życia zobaczymy telewizyjną adaptację ksiązki.

Neil Gaiman, autor komiksów, pisarz, postanowił wyprodukować serial oparty na powieści „Gormenghast” autorstwa Mervyna Peake'a. W tym celu połączył siły ze słynnym scenarzystą Akivą Goldsmanem znanym z takich filmów jak „Kod DaVinci” czy „Piękny umysł”. Gaiman zasłynął komiksem „Sandman”, którego główny bohater niebawem dostanie własne uniwersum, ale niedawno zaczął pracę przy produkcjach telewizyjnych zarówno jako scenarzysta, reżyser, jak i producent. Wyprodukował serial „Amerykańscy bogowie”, napisał kilka odcinków „Doktora Who”, a obecnie pracuje nad serialem „Dobry omen”. Jak donosi Dealine, teraz wziął się za klasykę powieści fantasy, którą przygotowuje dla FremantleMedia.

„Gormenghast” - o czym jest książka?

Powieść, która niebawem zostanie przeniesiona na ekrany telewizorów, to druga część trylogii stworzonej przez Mervyna Peake'a. Pisarz rozpoczął pracę nad pierwszą częścią zatytułowaną „Tytus Groan” w roku 1946. Zwieńczenie historii pod tytułem „Tytus Sam” nastąpiło 13 lat później. Trylogia stawiana jest na równi z „Władcą Pierścieni” J.J.R. Tolkiena, chociaż nie pojawia się w niej aż tyle fantastycznych elementów. Fani Peake'a doceniają jego twórczość za odwzorowanie świata za pomocą szczegółowych opisów. Tytułowy Gormenghast to tajemniczy gotycki zamek, w którym zamieszkuje główny bohater. Tytus z rodu Groan dorasta w otoczeniu dziwacznej kultury pełnej absurdalnych zakazów, które sprowadzają kłopoty na głównych bohaterów. 

Serial, nad którym pracuje Gaiman, to nie pierwsza próba przeniesienia twórczości Peake'a na mały ekran. W 2000 roku stacja BBC stworzyła czteroczęściowy miniserial oparty na dwóch pierwszych częściach cyklu. W jednej z ról wystąpił Christopher Lee znany z roli Sarumana we „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona. 

Gaiman w rozmowie z Deadline wyznał, dlaczego postanowił zająć się serialem na podstawie prozy Peake'a.

Nie ma drugiego takiego zjawiska w literaturze jak niesamowite powieści Mervyna Peake'a o Gormenghaście. Były stworzone przez mistrza, który również był malarzem i zabierają nas one do starożytnego zamku wielkiego jak miasto z bohaterami, złoczyńcami i przygodami ludzi, których nie da się zapomnieć. Nie bez powodu obie trylogie cenione przez miłośników fantasy pojawiły się w latach 60. - „Władca Pierścieni” i książki o Gormenghaście. To zaszczyt dostać szansę, by pomóc fanom Peake'a w przeniesieniu niesamowitej wizji na mały ekran. 

Na razie nie podano większej ilości szczegółów dotyczących serialu. Poinformujemy Was, jeśli pojawią się nowe informacje w sprawie serialu „Gormenghast”.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.